
Javier Pittorino (fot. Materiały prasowe/MWG Wsola)
Javier Pittorino gra alternatywnego rocka, ale jego koncerty mają charakter performansów, a teksty oscylują pomiędzy literaturą, psychoanalizą i teatrem. Specjalnym gościem wydarzenia będzie ambasador Argentyny w Polsc Alicia Irene Falkowski.
Młody muzyk i młody badacz literatury
W 2014 r. pewien młody, argentyński muzyk dostał od znajomego książkę. To była „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Muzyk nazywał się Javier Pittorino i nie wiedział jeszcze wtedy, iż właśnie zaczęła się w jego życiu nowa przygoda. Trzy lata później nagra swoją pierwszą płytę.
W 2019 r. młody argentyński badacz literatury przyleciał do Polski i odwiedził m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Badacz nazywał się Nicolás Hochman i był dyrektorem Międzynarodowego Kongresu im. Witolda Gombrowicza w Buenos Aires. Kilka tygodni po tej wizycie Nicolás Hochman zadzwonił do Javiera Pittorino i zaproponował mu skomponowanie piosenki dla Kongresu Gombrowicza. Muzyk się zgodził i w trzy tygodnie napisał utwór. Zatytułował go „El Merodeador”. Jeszcze wtedy muzyk nie widział, iż za kilka lat zagra w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Śpiewa, gra, recytuje
W swoich koncertach - przedstawieniach Javier Pittorino śpiewa i gra, ale także recytuje i wplata w występ elementy utworów literackich czy improwizacji teatralnych. Zanurza się głęboko w indie rocka, łączy gitarowe brzmienia i syntezatory. Teksty oscylują między literaturą, psychoanalizą i teatrem. Artysta nie ukrywa swoich fascynacji twórczością Witolda Gombrowicza, zwłaszcza powieścią „Ferdydurke”. - Na początku mojej kariery muzycznej miałem szczęście trafić na Gombrowicza – pisze o sobie Javier Pittorino. - To pisarz, który do dziś wywiera na mnie wpływ, naśmiewa się ze mnie i żartuje. Towarzyszy mi przez cały czas.
Fascynację Gombrowiczem widać także w podejściu kompozytora do muzycznej formy – Javier Pittorino próbuje zdekonstruować ideę „muzyka” w oczach widza, a jednocześnie na nowo stara się znaleźć swoje wewnętrzne, artystyczne spojrzenie. - Moje piosenki, połączone z recytacjami i teatralnymi scenami przenoszą mnie do miejsca, w którym Witold Gombrowicz napisał „Ferdydurke”, swoją najważniejszą powieść – wyznaje artysta.
Teraz inspirowane Gombrowiczem utwory rzeczywiście wybrzmią w miejscu, w którym fragmenty „Ferdydurke” powstawały i które także inspirowało pisarza, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wydarzenie pod tytułem „Widziałem podobne pragnienie w zgiełku” jest częścią europejskiej trasy koncertowej Javiera Pittorino.
Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie z przystanku przy ul/. Chrobrego/Czysta (kierunek os. Michałów) o godz. 16.15.
.