Komputer pod choinkę? Wszystko, co musisz wiedzieć przed jego złożeniem

moviesroom.pl 1 rok temu

Składasz swój pierwszy komputer? Oto, co powinieneś wiedzieć przed zakupem komponentów.

Został już niecały miesiąc do świąt Bożego Narodzenia. czasu w przygotowanie wyjątkowych prezentów z dnia na dzień jest coraz mniej. Mogę się założyć, iż sprzęt komputerowy znajdzie się na liście życzeń wielu miłośników technologii i czytelników naszego portalu. Zaczynając od bardziej doświadczonych wyjadaczy, przez zwykłych użytkowników, kończąc na dzieciakach, które marzą o złożeniu swojego pierwszego gamingowego peceta. Marzenia są po to, by je spełniać prawda? Dlatego też powstał ten artykuł. Oto wszystko co musicie wiedzieć, jeżeli planujecie zakup komponentów do komputera jako prezent dla siebie lub dla najbliższych.

Złożyć samemu, czy kupić gotowca?

Wiadomą sprawą jest, iż komputer składa się z dużej ilości podzespołów, które współdziałając ze sobą dają nam efekt wyświetlany na monitorze. Wielu z Was mogłoby obawiać się, iż składanie komputera “od zera” może być zbyt wymagającym wyzwaniem, co sprawia, iż często odrzuca się taki pomysł i szuka się gotowy, złożony już komputer. Co prawda jest to również dobra opcja i jak najbardziej dostarczy ona oczekiwanych efektów, jednakże uważam, iż składanie jednostki pod własne upodobania jest o wiele lepszym wyborem. Nie dość, iż nowy komputer będzie spełniać nasze wymagania, prezentować się dokładnie tak, jak chcemy i posiadać parametry dopasowane do naszych potrzeb, to jeszcze samo budowanie blaszaka od podstaw sprawia mnóstwo satysfakcji i uczy rzeczy, o których nie mieliśmy do tej pory zielonego pojęcia.

Na Internecie dostępnych jest mnóstwo poradników specjalistów, którzy krok po kroku szczegółowo wyjaśniają każdy etap składania – link do takiego materiału, na którym bazowałem budując dwa komputery dostępny jest tutaj. Sporą zaletą samodzielnego złożenia jest również fakt, iż nie płacimy w tym wypadku za robociznę, więc w tym samym przedziale cenowym jesteśmy w stanie zapewnić sobie lepsze komponenty. Tak też nie musicie się o nic bać – mimo, iż proces potrafi pochłonąć trochę czasu, tak nie ma nic bardziej satysfakcjonującego jak jego ukończenie.

Z czego dokładnie składa się komputer i jakie komponenty wybrać?

Najbardziej podstawowy zestaw komputerowy składa się z podzespołów, które poszczególnie należy wziąć pod uwagę kompletując swój koszyk zakupowy. Mowa tutaj o bazie naszego sprzętu, czyli obudowie, procesorze, płycie głównej, pamięci RAM, dysku SSD (lub HDD), karcie graficznej (która może być zintegrowana z procesorem) oraz zasilaczu. Rynek dysponuje naprawdę szeroką gamą produktów z każdej kategorii, dlatego też w prosty sposób można spersonalizować wymarzone urządzenie. O ile w niektórych aspektach dominuje jedna bądź dwie firmy (np. w przypadku procesorów), tak w innych przypadkach wybór komponentów jest naprawdę ogromny.

W dzisiejszym tekście oprócz wyróżnienia cech i opisania każdej podjednostki, skupię swoją uwagę także na produktach marki XPG oraz ADATA. Firma XPG została założona przez firmę ADATA (międzynarodowy gigant w dziedzinie nośników pamięci) w roku 2008 i od tamtej pory obie te marki utrzymują stabilną pozycję w czołówce producentów komponentów do komputerów. Docelową grupą odbiorców Xtreme Performance Gear jak sama nazwa wskazuje są gracze, jednak ich sprzęty są bardzo jakościowym i uniwersalnym wyborem, które sprawdzą się również dla wymagających użytkowników, których praca wymaga wielogodzinnych sesji przed komputerem. Tak też bierzmy się do roboty i przejdźmy po kolei przez każdy potrzebny do złożenia pierwszego komputera produkt.



Obudowa, czyli to co trzyma nasz komputer w ryzach

Obudowa to pod względem wizualnym najważniejsza część składowa komputera. Bowiem od modelu obudowy zależy to jak PC będzie się prezentować – mała czy duża, czarna czy biała lub też wysoka bądź niska. Jednak wygląd to nie wszystko, ponieważ wyróżnia się różne rodzaje tego komponentu, dlatego należy dobrać go tak, by jak najlepiej odpowiadał naszym wymaganiom. Przeglądając rynek należy sobie zadać pytanie, w jakim rozmiarze chcemy zbudować nasz komp. Zobaczcie ile macie miejsca pod biurkiem lub też w innym dowolnym miejscu, gdzie chcielibyście sprzęt ustawić.

Obudowy typu Big Tower to największe dostępne, które z pewnością są najlepszym wyborem dla graczy. Dlaczego? Zmieści się w niej duża płyta główna, o której więcej w akapicie niej poświęconym. Z kolei im mniejsze obudowy, tym trudniej jest złożyć w całość nasz komputer. Warto również zobaczyć, czy aby na pewno wybrana przez nas płyta główna zmieści się do konkretnej obudowy. W przypadku Big Tower jest wystarczająco miejsca dla większości z nich. Jednak w przypadku mniejszych obudów, lepiej dokładnie przyjrzeć się specyfikacji sprzętów, gdzie znajdują się standardy kompatybilnych płyt głównych (ATX, microATX, Mini-ITX, EATX) i zasilaczy (ATX lub SFX) oraz upewnić się, czy aby na pewno wszystko, będzie ze sobą współgrało.

Zobacz również: Joel Kinnaman nie chciał mówić przez 2 miesiące. Tak przygotowywał się do roli w Silent Night

Co wyróżnia obudowę XPG Defender Pro? Zaczynając od rewelacyjnego designu i budowy, panel boczny wykonany jest ze szkła hartowanego, które pozwala nam na wgląd w “środek” komputera podczas jego pracy. Jest to znakomite rozwiązanie, jeżeli przewidujemy oświetlenie RGB w różnych podzespołach – podczas wieczornej sesji robi to niesamowitą atmosferę. Perforowany panel przedni natomiast jest cechą, która nada stanowisku komputerowemu nieco elegancji, a zarazem jego magnetyczne mocowanie ułatwia pielęgnację i dostęp do wentylatorów. Bardzo ważne przy pracy jednostki jest chłodzenie, a w przypadku Defender Pro składają się na nie 3 fabrycznie zamontowane i podświetlane wentylatory, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Oprócz tego obudowa posiada filtry antykurzowe które niwelują dostawanie się brudu do środka urządzenia. Wykonana z jakościowych materiałów sprawia wrażenie bardzo wytrzymałej, co jest kluczowe, by komputer nie był narażony na żadne niechciane usterki mechaniczne.



Płyta główna, procesor i karta graficzna – fundamenty naszej maszyny

Płyta główna w dużym skrócie to element, który sprawia, iż każdy komponent współgra ze sobą, przekazując potrzebne w danym momencie informacje. Tak jak to pokazane na grafice powyżej wyróżniamy kilka typów tej podjednostki. W zależności od rozmiarów możemy zwiększać możliwości jakie jesteśmy w stanie z nią osiągnąć, poprzez poszerzenie pamięci komputera, dodatkowe elementy chłodzące czy też podświetlenia. Oprócz tego płytę główną należy dobrać do procesora – układu, który odpowiada za większość wykonywanych zadań.

Tak jak w przypadku obudowy warto w tym celu spojrzeć do specyfikacji. Na chwilę obecną gniazdo LGA 1200 jest najpopularniejsze wśród procesorów Intel 10 i 11, natomiast AM4 jest kompatybilne z procesorami AMD Radeon z drugiej, trzeciej i czwartej generacji. Jaki procesor więc wybrać? Wszystko zależy od zaawansowania użytkownika i tego na jakiej wydajności komputera danej osobie zależy. Te z większą ilością rdzeni i z wyższą częstotliwością taktowania zapewnią najszybsze działanie programów, jednak wiążą się z największymi kosztami zakupu.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj filmy Science Fiction po kadrach!

Przechodząc do karty graficznej, zacznę od tego, iż wcale nie musimy jej brać pod uwagę. jeżeli wybierzemy procesor, który posiada zintegrowaną kartę graficzną, zakup tego sprzętu staje się niekonieczny. Jednak jak można się domyślić, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Każdy element komputera jest odpowiedzialny za coś innego, tym samym oddzielnie kupiona karta graficzna znacząco odciąży procesor, zwiększając przy tym w dużym stopniu jego wydajność. I tak jak w przypadku procesora – wybór karty jest uzależniony od tego, jakie zadania będziecie chcieli wykonywać. W przypadku wymagających aplikacji bądź gier, mocniejsze karty graficzne sprawią, iż wrażenia z rozrywki czy efektywności pracy znacząco się poprawią.


Pamięć RAM

Pamięć operacyjna jest tak zwaną pamięcią tymczasową. Jej zadaniem jest przechowywanie krótkotrwałych danych, niezbędnych do prawidłowego działania. Zależność wygląda tak, iż im większa ilość pamięci RAM, tym szybciej system reaguje na wydawane przez nas polecenia i jest w stanie wykonywać większą ilość zadań jednocześnie. Ilość odpowiednia dla Waszego komputera będzie zależeć przede wszystkim od innych komponentów komputera. W przypadku mocniejszych procesorów i kart graficznych, warto zaopatrzyć się w sporą ilość RAM-u. W dzisiejszych czasach minimum to 8GB, jednak standard wynosi 16GB. Pamiętajcie, iż na płycie głównej często znajdują się aż cztery gniazda na pamięci operacyjne. jeżeli stwierdzicie, iż posiadana ilość nie jest wystarczająca, zawsze można po czasie dokupić dodatkowe gigabajty.

XPG Spectrix D35G to przykład połączenia najważniejszych cech pamięci ram z rewelacyjnym wyglądem. Przy akapicie o Defender Pro wspomniałem, iż obudowy ze szkłem hartowanym umożliwiającym wgląd do środka komputera robią niesamowite wrażenie podczas jego pracy. Spectrix wyróżnia przede wszystkim podświetlenie RGB, które można skonfigurować zgodnie z własnymi preferencjami. Od wyboru efektów, przez barwy, kończąc na synchronizacji podświetlenia z ulubionymi utworami. Podczas użytkowania komputera prezentuje się to naprawdę znakomicie. Pamięć ta jest dostępna w dwóch wersjach, 16 bądź 32GB. Częstotliwość pracy 3200 MHz zapewnia wysoką wydajność i szybkość działania. W swojej półce cenowej jest to bez wątpienia jeden z najlepszych wyborów dostępnych na rynku.



Pamięć SSD i HDD

Zasadniczą różnicą pomiędzy dyskiem SSD a HDD jest fakt, iż SSD ma o wiele lepszą szybkość zapisu. Cecha ta sprawia, iż komputer odpala się szybciej i jest bardziej wydajny, zużywając przy tym mniej energii. Dysk HDD z kolei oprócz tego, iż jest tańszy, jest w stanie zmagazynować o wiele więcej danych. Oczywiście przekłada się jednak to na wolniejszy czas działania. Osobiście radziłbym wybrać SSD, ponieważ znacząco usprawni on działanie waszego komputera. Jednak jeżeli komuś zależy na przechowywaniu dużej ilości danych dyski HDD również zdadzą egzamin.

Legend 960 PCIe Gen4 M.2 to jeden z flagowych przedstawicieli dysków pamięci marki ADATA. Zapewnia on szybkość sekwencyjnego odczytu i zapisu na poziomie 7400/6800 MB na sekundę, co jest najważniejsze przy bardziej wymagających projektach. Dyski SSD charakteryzuje również mniejsza podatność na wahania temperatury, dlatego też są one bardziej wytrzymałe i lepiej zabezpieczają przechowywane dane. Legend 960 w zależności od wybranej wersji jest w stanie ich zgromadzić od 1 do 4 TB. Oprócz tego uniwersalny wygląd sprawia, iż estetycznie wkomponowuje się w każdą płytę główną.



Zasilacz

Nie można zapominać o naszej jednostce napędowej komputera, czyli o zasilaczu. Zapewnia on prąd elektryczny niezbędny do funkcjonowania wszystkim podzespołom. Jednostką mocy zasilacza są Waty i to na nią należy zwrócić przede wszystkim uwagę. Standardem jest zakres mocy 500-600W, jednak w przypadku bardziej wydajnych komputerów warto zaopatrzyć się w zasilacze o mocy przynajmniej 800W. Oprócz tego istotną kwestią jest jego chłodzenie, dlatego warto zadbać, by zasilacz posiadał wysokiej klasy wentylator.

XPG CyberCore 1000W jest uznanym i doskonałym wyborem zasilacza w nieco droższej półce cenowej. Seria XPG CYBERCORE uzyskała certyfikat potwierdzający spełnienie najwyższych standardów jakości Cybenetics, spełniając jednocześnie normy LAMBDA A- w zakresie hałasu pracy. Gwarancję bezpieczeństwa zapewnia natomiast certyfikat 80 Platinum. Tym samym oprócz wysokiej jakości produkt oferuje także znakomitą wydajność, działając przy tym stosunkowo cicho. Modularność sprawia, iż jest on pozbawiony dodatkowych kabli, które mogą ułatwić organizację okablowania w obudowie. 1000 Watów, czyli tyle ile posiada XPG CyberCore umożliwia odblokowanie większego potencjału bardziej wymagających mocy podzespołom.



Podsumowanie

Powyżej przedstawiłem najważniejsze elementy składowe komputera. Nie jest ich wiele, prawda? Istotny jest jednak odpowiedni dobór komponentów, który zapewni satysfakcjonującą wydajność i działanie komputera. Oczywiście wybór należy do Was i to w waszych rękach leży decyzja, na jakie podzespoły postawicie. Warto jednak przed ostateczną decyzją zajrzeć na strony internetowe XPG i ADATA. Znajdziemy tam mnóstwo innych wartych uwagi produktów, nie tylko tych przedstawionych w tekście. Mimo to, z ręką na sercu mogę te przywołane polecić, bowiem bazując na tych produktach złożyłem najnowszy komputer, który znacząco przerósł moje oczekiwania. Życzę Wam udanych zakupów i jeżeli się zdecydujecie na przygodę z budowaniem komputera – powodzenia!


Idź do oryginalnego materiału