Komeda zabrzmi w Pobiedziskach

powiat.poznan.pl 2 dni temu

Dla wszystkich miłośników jazzu – szczególnie tego polskiego, dla zakochanych w twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego szykuje się prawdziwa duchowa i muzyczna uczta. Najpierw w piątek, 25 kwietnia w Dworze Skrzynki (gm. Stęszew), a następnie 26 kwietnia o godz. 18.30 premierowo w Sali Harmonia w Pobiedziskach odbędzie się koncert “Niewinni czarodzieje – Tribute to Komeda” w wykonaniu Grupy Szóstka. Kwiecień to szczególny miesiąc w biografii Komedy i dobry czas na Komedowe nuty. 23 kwietnia minie 56 lat od jego śmierci, natomiast 27 kwietnia artysta świętowałby 94 urodziny.

Krzysztof Komeda-Trzciński, który należy do polskiego Panteonu jazzowego, od lat fascynuje Michała Szóstka – leadera i pomysłodawcy Grupy Szóstka. Pianista, instrumentalista klawiszowy zakochany w bluesie i jazzie… i twórczości Komedy jest dobrze znany wielbicielom muzyki synkopowanej, bo już w latach 70-tych ubiegłego wieku grywał w różnych formacjach w Polsce i zagranicą. Bywalcy Dworu Skrzynki znają go doskonale z niedzielnych recitali fortepianowych. Wieczór „Niewinni czarodzieje” Tribute to Komeda” będzie swoistym ukoronowaniem jego starań o zachowanie pamięci o naszym wybitnym jazzmanie.

W Pobiedziskach wystąpią: Michał Szóstek (instrumenty klawiszowe), Marzena Scholz (vocal), Piotr Kuhn (gitara, vocal), Eugeniusz Effenberg (saksofony), Marcin Bąkowski (kontrabas elektryczny), Stanisław Kończewski (instrumenty perkusyjne). Koncert w Pobiedziskach to okazja do zainaugurowania współpracy Instytutu Skrzynki z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego oraz Prywatną Szkołą Podstawową Harmonia Pobiedziska. Dzięki tej współpracy mieszkańcy wschodnich gmin powiatu poznańskiego będą mieli okazję poznać lepiej bogatą ofertę artystyczną Instytutu Skrzynki. Oby Krzysztof Komeda okazał się dobrym patronem tej współpracy.

W Pobiedziskach zabrzmią najpiękniejsze i najbardziej znane tematy autorstwa Komedy, który był prawdziwym mistrzem w przekładaniu emocji na dyskretny język muzyki filmowej. Zabrzmią też kompozycje z albumów studyjnych Komedy. Gdy powstawały, były bardzo mocno krytykowane przez władze PRL, gdyż jazz kojarzył się „ze zgniłym Zachodem”. Dziś uznawane są w świecie za jedne największych dokonań muzycznych zarówno Komedy, jak i całej polskiej szkoły jazzowej. „Niewinni czarodziej”, „Rosemary’s Baby”, „Astigmatic” albo „Do widzenia, do jutra” – to po prostu kwintesencja Polish Jazzu i tego niezwykłego wieczoru, który przed nami!

Kompozycja „Niewinni czarodzieje” ma już 65 lat. Pochodzi z jednego z najbardziej nietypowych i raczej zapomnianych filmów Andrzeja Wajdy. Czarno-biały film mimo, iż został źle przyjęty zarówno przez oficjalną, ówczesną krytykę filmową jak i przez środowiska twórcze, stał się ikoniczny dla polskiego jazzu. W filmie muzycy zagrali samych siebie. W roli aktora grającego muzyka jazzowego, u boku innych kolegów muzyków… wystąpił sam Krzysztof Komeda. Jak brzmi ten temat muzyczny? Jak potrafią wokół niego improwizować dzisiejsi muzycy? Jak można uczestniczyć w koncercie? Więcej o wydarzeniu na stronie Instytutu Skrzynki.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Idź do oryginalnego materiału