Kolej na muzykę: Vigil in a Wilderness of Mirrors (deluxe edition 2024) – Fish

wolnadroga.pl 1 tydzień temu

„Vigil in a Wilderness of Mirrors” czyli Czuwanie na pustkowiu luster to pierwszy solowy album Fisha, wydany pierwotnie w 1990 roku, dwa lata po jego odejściu z Marillion. Płyta była w wprawdzie wznowiona w rozszerzonej nieco wersji w 1998 roku, jednak dopiero teraz, trzydzieści cztery lata po premierze otrzymujemy ją w gruntownie odświeżonym brzmieniu, z całą masą uzupełniających materiałów, zawierających wcześniej nie publikowane dema oraz nagrania z dwóch koncertów promujących ów album, z 1988 oraz 1991 roku. Przyznam, iż tego wydawnictwa w oficjalnej dystrybucji w Polsce nie widziałem, zaś posiadany przeze mnie egzemplarz pochodzi z oficjalnego internetowego sklepu Fisha. Był to album postrzegany jako kamień milowy w karierze artysty i dość gwałtownie został doceniony oraz polubiony przez fanów. Co interesujące – ów zupełnie nowy remiks wykonany przez Caluma Malcolma tchnął weń zupełnie świeżą dynamikę i energię. Całość edytorsko wygląda nadzwyczaj imponująco i nawiązuje do wydawanych w ostatnim czasie wersji „deluxe” kluczowych płyt grupy Marillion. Tu warto podkreślić, iż pierwsze cztery albumy tego zespołu, nagrane w okresie, gdy Fish stał za mikrofonem zostały niedawno również przypomniane w rozszerzonych, niemalże kolekcjonerskich wersjach, z których każda zawiera cztery bądź jak w przypadku „Fugazi” trzy płyty CD oraz dodatkowo krążek Blu-ray.

Obecne wydanie debiutu Fisha mieści w atrakcyjnej oprawie cztery krążki CD oraz Blu-ray, a także obszerny, stustronicowy interesujący booklet ze współcześnie napisanymi wspomnieniami autora oraz wiernie zreprodukowaną grafikę z okładki Marka Wilkinsona wraz ze szkicami do projektu. Całość uzupełniają niepublikowane wcześniej zdjęcia. Na płytach znajdziemy nowo zremasterowany album, nagrania z singli, dema oraz koncertowe wersje utworów. Krążek Blu-ray zawiera miksy Dolby Atmos 5.1 (zwłaszcza one, słuchane na odpowiednim sprzęcie wnoszą naprawdę wiele smaczków do całości) oraz filmy dokumentalne i promocyjne oraz zremasterowane koncerty w wersjach audio.

Warto przypomnieć, iż ów album powstał po odejściu wokalisty z Marillion i przeprowadzce do wiejskiego domu w pobliżu Haddington w East Lothian w Szkocji. Fish skomponował go z klawiszowcem Mickeyem Simmondsem, który wcześniej pracował z Mikem Oldfieldem. Później do prac włączyli się gitarzyści Hal Lindes, który niedawno opuścił Dire Straits i Janick Gers, który miał dołączyć do Iron Maiden. Prace zakończono wczesną wiosną 1989, a w marcu 1989 roku Fish zagrał swój pierwszy solowy koncert podczas benefisu w Rex Cinema w Lockerbie. Towarzyszył mu perkusista John Keeble ze Spandau Ballet, Frank Usher na gitarze, Bruce Watson z Big Country na mandolinie, Neil Hay na gitarze basowej i Alison Jones na skrzypcach. Fish był już wówczas postacią znaną, nic więc dziwnego, iż w momencie premiery w Wielkiej Brytanii album osiągnął piąte miejsce na listach przebojów, a wszystkie single znalazły się w Top 40. Każdy z utworów był wyjątkowy, począwszy od otwierającego, który pomysłem przypomina nieco „Script for a Jester’s Tear”. „Big Wedge” to portret społeczeństwa amerykańskiego rozdartego między chciwe korporacje a telewizyjnych ewangelistów. „The Company” podkreśla szkockie korzenie Fisha a „A Gentleman’s Excuse Me” to subtelna ballada o końcu związku, zaś „Family Business” z wyczuciem porusza temat przemocy domowej. „Cliche” to niezwykła powściągliwa piosenka miłosna, ozdobiona naprawdę piękną gitarą Franka Ushera. Mam do niej wyjątkowy sentyment. Kończący całość „View from a Hill” zamyka album w niemal epicki sposób. Na drugi krążek trafiły niedostępne wcześniej nagrania demo, cyfrowo zremasterowane i zmiksowane z oryginalnych taśm. Bronią się także po latach, ukazując jak ewoluował materiał, który ostatecznie trafił na płytę. Wszystkie pierwotnie nagrano w Funny Farm Recording Studios w 1988 i 1989 roku. Trzecią i czwartą płytę wypełniają nagrania koncertowe z różnych epok. Są wśród nich nagrania z koncertów BBC w Town and Country Club i Royal Court Theatre w Nottingham, a także inne wcześniej niedostępne. Ułożono je w takiej kolejności, by tworzyły pełne wersje „live” płyty.

Poprawianie płyt znanych doskonale fanom jest zawsze zabiegiem ryzykownym. Tu udało się nie tylko przywrócić blask oryginału, ale także sprawić, by po ponad trzech dekadach brzmiał nowocześnie – bez naruszania jego delikatnej tkanki. Remiks Caluma Malcolma nadaje mu nowe życie. To bez wątpienia najlepsza wersja dotąd wyprodukowana. Na Blu-ray dodatkowo trafiły filmy promocyjne i dokumentalne nakręcone przez Dave’a Barrasa i Scotta Mackaya w Strangeboat. Jest też dokumentalny wywiad z Markiem Wilkinsonem, który ujawnia tajemnice ukryte w projekcie graficznym. I na koniec dwa kompletne nagrania audio z koncertów, które zostały wcześniej wydane w 1993 roku jako część tzw. oficjalnej serii bootlegów, od dawna niedostępne. Dla miłośników twórczości Fisha cały ten zestaw tworzy rzecz absolutnie niezbędną.

Krzysztof Wieczorek

[email protected]

Idź do oryginalnego materiału