W dniach 19 i 22 grudnia 2024 roku w Pierzchowie odbyła się „Tradycyjna Kolęda Pierzchowska”, w której udział wzięli przedstawiciele, aż czterech pokoleń: Pradziadkowie, Dziadkowie, Rodzice, Absolwenci, Uczniowie oraz Przedszkolaki. Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Pierzchowie wypełniła się po brzegi mieszkańcami oraz gośćmi, którzy przyszli wspólnie celebrować ten piękny czas Bożego Narodzenia.
Premierowy występ odbył się 19 grudnia, a powtórka miała miejsce trzy dni później. Podczas czwartkowego występu wszystkich zebranych serdecznie powitała Dyrektor Szkoły Grażyna Pogorzelczyk-Kluska. Po zakończeniu kolędowania głos zabrali: Zastępca Wójta Gminy Gdów Grzegorz Piętak, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici ks. Janusz Łomzik, były proboszcz tej parafii ks. Paweł Sukiennik oraz płk. Włodzimierz Wowa-Brodecki. Historię Kolędy Pierzchowskiej, która narodziła się w 1996 roku, przybliżyła Maria Jelonek-Bankowicz, a podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację wydarzenia złożyła nauczycielka i reżyserka Kolędy Dorota Bobowska-Szostak.
Jasełka rozgrywały się w trzech sceneriach: u Gospodarzy, w komnacie Heroda oraz w stajence betlejemskiej. W barwnych strojach, na profesjonalnie przygotowanej scenie, swoje role odegrali: Święta Rodzina z małym Jezusem, Gwiazdor, Gospodyni i Gospodarz, Pasterze z dziećmi – owieczkami, Herod i jego Sługa, Trzej Królowie, Żyd, Anioł oraz Śmierć. Całości dopełnił piękny śpiew chóru uczniów klas II i III, a akompaniament akordeonu towarzyszył aktorom przez cały występ.
Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia: aktorom, osobom odpowiedzialnym za scenografię, stroje, nagłośnienie, oświetlenie, dostarczenie choinek, rekwizytów oraz krzeseł, a także wszystkim, którzy udostępnili lokal na próby, przygotowali fotografie czy w inny sposób wsparli wydarzenie. Słowa wdzięczności skierowano również do licznie zgromadzonej publiczności, której datki zostaną przeznaczone na zakup sceny do szkoły.
W tym wyjątkowym dniu można było także nabyć domowe ciasta na kiermaszu zorganizowanym przez Radę Rodziców. Przygotowując się do wydarzenia, zadbano również o remont wieloletniej Bożonarodzeniowej Szopki, która teraz znów cieszy oko mieszkańców.
Wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewem kolęd i symbolicznym znakiem pokoju, pozostawiając w sercach wszystkich obecnych wiele ciepłych wspomnień.