Kobiety o kobietach. „Leksykon opolanek”

doxa.fm 1 dzień temu
Mat. organizatora

Ponad sto biogramów kobiet, które przez swoje pasje, podejmowane inicjatywy i pracę miały wpływ na życie miasta i regionu. Powstał „Leksykon opolanek”. Autorkami publikacji są prof. Anna Pobóg-Lenatrowicz, dr Aleksandra Starczewska-Wojnar oraz Katarzyna Mazur-Kulesza. Promocję książki zorganizowano dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

– W leksykonie ujęłyśmy kobiety, które związane były z Opolem. Przede wszystkim te, które urodziły się w Opolu, żyły tu i działały lub też takie, które z różnych względów i w różnych okolicznościach przyjechały do naszego miasta, w nim się osiedliły. W leksykonie znalazły się też też takie kobiety, jak na przykład Krystyna Feldman, która po II Wojnie Światowej przyjechała z rodziną do Opola, gdzie grała w Teatrze Juliusza Słowackiego i ponownie powróciła tu na przełomie lat 70-tych i 80-tych, aby stanąć na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego – mówi Katarzyna Mazur-Kulesza.

– Nasza publikacja to również biogramy zakonnic, które w XIX wieku pomagały ubogim w Opolu. Opisałyśmy też jedną akuszerkę. To akuszerka-podpalaczka, piromanka, o której krążą legendy. Chodzi o Charlote Malik. Uznałyśmy, iż jest to interesująca postać, dlatego też wspomniałyśmy o niej w naszym leksykonie. Piszemy też o lekarkach – dodaje dr Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Publikacja dostępna jest w internecie. Można ją pobrać jako e-book. Książkę nabyć można także podczas spotkań autorskich. Najbliższe zaplanowano w Centrum Dialogu Obywatelskiego, 3 lutego.

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału