Najnowsza książka Dagmary Budzbon-Szymańskiej to wielowątkowa opowieść o kobietach, które w ciągu ostatnich 200 lat zrewolucjonizowały polską scenę artystyczną. Poznajemy życie niezwykłych twórczyń, ich rozterki, motywacje do rozwoju, a niekiedy i życiowe dramaty. Wszystkie artystki przedstawione w publikacji łączyła silna pasja do sztuki i tworzenia, a część z nich – swoiste rozdarcie pomiędzy realizacją siebie a chęcią stabilizacji. Dzięki takiemu dwojakiemu spojrzeniu poznajemy bohaterki „Mistrzyń” w pełnej okazałości – nie tylko jako heroski sztuki, ale również jako osoby z krwi i kości – z wadami, tęsknotami i ze stojącymi im na drodze trudnościami.
Opowieść o niezwykłych polskich artystkach rozpoczynamy w „Mistrzyniach” od XIX wieku i podróży do Paryża śladami Anny Bilińskiej, pierwszej polskiej malarki, która zdobyła uznanie na międzynarodowych wystawach. W Paryżu wstępujemy też do pracowni Olgi Boznańskiej, na Montparnasse przyglądamy się życiu Meli Muter i Tamary Łempickiej. Stamtąd przenosimy się do Krakowa, Warszawy i Łodzi. Każdy z dwudziestu jeden rozdziałów książki przedstawia nam historię wybranej artystki i jej indywidualną drogę do spełnienia marzeń.
Pionierki przywołane w „Mistrzyniach” stopniowo wyważały drzwi w sztuce, do której dostęp mieli wcześniej jedynie mężczyźni. Na kartach książki poznajemy skróconą historię emancypacji artystek, które nie zrezygnowały z walki o siebie. Dzisiaj powinniśmy być im za to wdzięczni, bo utorowały kolejnym pokoleniom kobiet drogę do międzynarodowych wystaw, uznania przez instytucje publiczne i muzea, gdzie prace kobiet są coraz częściej prezentowane na równi z twórczością mężczyzn.
SzlakiSztuki.pl są Patronem Medialnym książki „Mistrzynie. Eseje o polskich artystkach”. Jak wiadomo, polecamy i rekomendujemy tylko najlepsze publikacje
Pełną listę polecanych publikacji znajdziesz TUTAJ >