Kiedyś to było normalne i popularne imię. Dziś ma złą sławę. Szkoda, bo ma piękną historię

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / ArturSkoniecki


To imię kojarzy się albo w wąsatym wujkiem, który od czasu do czasu przychodzi w odwiedziny z tabliczką czekolady. Imię to zostało użyte w memach, które stały się niezwykle ważnym i nieodłącznym elementem współczesnej kultury. Rodzice już nie chcą nazywać tak dzieci, a szkoda, bo ma piękną historię i jeszcze ciekawsze znaczenie.
Janusz, bo o tym imieniu mowa, wielu kojarzy się z tym "typowym Januszem biznesu", którego często możemy zobaczyć w popularnych memach. Jednak z historią tego imienia ma to kilka wspólnego. Imię Janusz powstało u nas, jako odmiana imienia Jan. Ale przypomina również imię starorzymskiego bóstwa Janusa, który był patronem wrót, bram i początków i, jako iż miał dwie twarze, spoglądał zarówno w przód, jak i w tył.


REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Janusz - imię, które jest piękne, dochodzi w zapomnienie
Janusz to jedno z najpopularniejszych imion polskich. Utworzone zostało na gruncie języka polskiego od imienia Jan i pierwotnie było jego zdrobnieniem. Jednak stało się ono już na tyle popularne, iż stało się już w okolicy XII wieku samodzielnym imieniem. Najstarsze zapisy pochodzą z lat 1145 i 1178.
Co więcej, od imienia Janus pochodzi łacińska nazwa pierwszego miesiąca w roku - Ianuarius. Istnieje również teoria, iż imię Janusz wywodzi się od boga o imieniu Janus, opiekuna drzwi, przejść i mostów oraz wszelkich początków.


Według stanu na styczeń 2023 imię to nosi 180 439 mężczyzn w Polsce. Nie jest ono jednak popularne wśród młodszych pokoleń – w poprzednim roku tylko 12 chłopcom nadano to imię.
Znani o tym imieniu to np.:


Janusz Korczak, adekwatnie Henryk Goldszmit – pisarz żydowskiego pochodzenia, lekarz, pedagog; zginął razem ze swymi wychowankami, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć;
Janusz Głowacki – prozaik, dramatopisarz, publicysta;
Janusz Józefowicz – aktor, tancerz, piosenkarz, i choreograf; autor musicalu Metro;
Janusz Andrzej Zajdel – autor utworów fantastycznonaukowych;
Janusz Kusociński – lekkoatleta, mistrz olimpijski w biegu na 10 km;
Janusz Stokłosa – kompozytor i pianista.


Janusz - znaczenie imienia. Kiedy obchodzi imieniny?
Janusz jest ambitnym indywidualistą, znanym z wysokiej kultury osobistej i niezależności. Już od najmłodszych lat należy do osób dość zamkniętych w sobie i skupionych na wyznaczonych im zadaniach. "Janusz to człowiek, który zawsze szuka nowych rozwiązań i pomysłów, jest otwarty na nowe doświadczenia i ma silny charakter. Jest to imię wybierane przez osoby, które są otwarte na zmiany i chcą zmieniać świat na lepsze" - czytamy na portalu jakiemie.pl.


Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Jachu, Jancio, Janek, Jani, Janio, Janis, Janiu, Janko, Jano, Janu, Janusio, Januszek, Jasiek, Jasiu, Jasiunio, Jasiuniu, Jaś, Jaśko.
Janusz imieniny obchodzi 21 listopada.
Idź do oryginalnego materiału