Kiedyś jego śledztwa rządziły telewizją. To tu po latach obejrzycie kultowego "Wallandera"

natemat.pl 23 godzin temu
Gdy mowa o najlepszych serialach kryminalnych, nie można pominąć kultowego "Wallandera" w wersji zarówno szwedzkiej, jak i brytyjskiej. Podpowiadamy, gdzie obejrzeć kryminały telewizyjne z Kristerem Henrikssonem i Kennethem Branaghem.


O czym jest serial "Wallander"? Gdzie obejrzeć skandynawską i brytyjską wersję kryminału? (VOD)


"Wallander" na podstawie bestsellerowych powieści Henninga Mankella opowiada o śledczym z Ystad, Kurcie Wallanderze, który spożywa zbyt duże ilości alkoholu, źle się odżywia i uwielbia... opery. Do spraw, którymi się zajmuje, podchodzi przeważnie bardzo osobiście. Ma do czynienia m.in. z fanatycznymi kultystami, drobnymi złodziejami i seryjnymi mordercami.

W oryginalnym serialu z lat 2005-2013 w tytułowego inspektora policji wcielił się Krister Henriksson ("Nim nadejdzie mróz"), zaś w brytyjskiej wersji wyprodukowanej przez telewizję BBC tę kreację powierzono Kennethowi Branaghowi (Gilderoy Lockhart z "Harry'ego Pottera i Komnaty Tajemnic" i reżyser nagrodzonego Oscarem za scenariusz oryginalny "Belfastu").

Skandynawską wersję kryminały znajdziemy w serwisie CDA, a brytyjską, która sięgnęła po pięć statuetek Emmy (telewizyjnych Oscarów), obejrzymy w ofercie platformy streamingowej Player.

Ekranowe uniwersum o ponurym detektywie nie kończy się na dwóch serialach. Film "Wallander: Piramida" z 2007 roku jest niedostępny na VOD, za to serial "Młody Wallander" z 2020 roku gości w obszernej bibliotece Netfliksa.



Przypomnijmy, iż w obsadzie wersji BBC z lat 2008-2016, która w Polsce cieszy się większą popularnością, wystąpili m.in. odtwórca Lokiego w filmach Marvela, czyli Tom Hiddleston ("Nocny recepcjonista"), Nicholas Hoult ("Nosferatu"), Rupert Graves ("Sherlock"), Sarah Smart ("Pięć dni. Zniknięcie"), David Warner ("Titanic"), Rebecca Ferguson ("Diuna: Część druga") i Donald Sumpter ("Gra o tron").

"Dowodem złożoności charakteru Kurta Wallandera jest to, iż potrafi rozpoznać swoje kontrastujące emocje i przezwyciężyć te, o których wie, iż są złe" – napisała Natalie Haynes na łamach brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Idź do oryginalnego materiału