Kiedyś biło na głowę alpejskie kurorty. Dziś uzdrowisko wraca do łask. Drugiego takiego nie znajdziesz

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Wysowa-Zdrój, Fot. Piter329c, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons


Wysowa-Zdrój to położona w Małopolsce, w Beskidzie Niskim miejscowość uzdrowiskowa. Zachwyca spokojem, malowniczymi krajobrazami, fascynującą historią i niepowtarzalną atmosferą. I choć oferuje wiele atrakcji nie tylko dla kuracjuszy, to daleko jej do takich sanatoryjnych hitów jak Ciechocinek i Lądek-Zdrój.
Wysowa-Zdrój położona jest w powiecie gorlickim w Małopolsce, w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, niedaleko granicy ze Słowacją. Historia uzdrowiska sięga drugiej połowy XVIII wieku, choć pierwsze wzmianki o wiosce pojawiły się już w XIV wieku. W XIX wieku na dobre poznano się na leczniczych i zdrowotnych adekwatnościach tamtejszych wód. Przed wojną Wysowa była jednym z najpopularniejszych uzdrowisk. Mówiono nawet, iż lecznicze wody w miejscowości dorównują tym z włoskiego Merano, jednego z najsłynniejszych uzdrowisk alpejskich. I wojna doszczętnie zrujnowała jednak zakład zdrojowy. Dopiero w 1959 roku powstał Państwowy Zakład Uzdrowiskowy "Wysowa". Dziś Wysowa-Zdrój kusi nie tylko kuracjuszy, ale także spragnionych urlopu i odpoczynku na łonie natury w spokoju.

REKLAMA







Zobacz wideo Kamila Boś z "Rolnik szuka żony" walczy ze stereotypami. "Ciężko pracuje, nie tylko wyglądam"



Uzdrowisko Wysowa-Zdrój. Idealne nie tylko dla kuracjuszy
Wioska położona jest w malowniczej okolicy, w dolinie rzeki Ropy, a otaczają ją lasy i wzgórza Gór Hańczowskich należących do Beskidu Niskiego. Niewątpliwą zaletą jest oddalenie od przemysłu i ruchliwych tras, choć od tłumnie odwiedzanej Krynicy-Zdroju dzielą ją zaledwie 22 km. Wysową-Zdrój zamieszkuje na co dzień, jak podaje polskawliczbach.pl, zaledwie 757 osób. Tak spokojnej i kameralnej atmosfery prawdopodobnie nie zaznasz w żadnym innym uzdrowisku. Mimo to jest tam co robić.


Wśród atrakcji w Wysowej-Zdroju znaleźć można nie tylko propozycje dla kuracjuszy, takie jak Pijalnia Wód Mineralnych, Park Wodny i Zdrojowy oraz sanatoryjne baseny. Szczególnie urokliwe dla turystów są zimowe trasy spacerowe, choć również wiosną, latem i jesienią widoki zapierają dech w piersiach. Znaleźć tam można także:

ośrodki jazdy konnej i korty tenisowe,
lodowisko, które w okresie zimowym powstaje na boisku sportowym,
liczne szlaki piesze, rowerowe i konne,
ścieżki do nordic walkingu,
park linowy i mini zoo w ośrodku Zacisze,
malownicza Dolina Łopacińskiego,
zabytki, w tym drewniana łemkowska cerkiew św. Michała Archanioła.

Ślady Łemków, którzy przed laty zamieszkiwali wieś, jest jednak więcej. To m.in. serwowana w miejscowych karczmach łemkowska kuchnia, a przede wszystkim święta góra Jawor, na której szczycie znajduje się cerkiew.





Wysowa-Zdrój, cerkiew św. Michała Archanioła Wysowa-Zdrój, cerkiew św. Michała Archanioła. Fot. Piter329c, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons





Co leczy Wysowa-Zdrój? Sanatorium szczególnie dla pacjentów z tymi schorzeniami
Tamtejsze sanatoria specjalizują się przede wszystkim w leczeniu chorób układu trawiennego, dróg oddechowych (w tym alergii) i układu kostno-stawowego, są tam także kierowani pacjenci z anemią, chorobami nerek, cukrzycą oraz nadwagą. Na miejscu działa szpital uzdrowiskowy, uzdrowisko "Wysowa nad Parkiem", a także ośrodki uzdrowiskowe "Biawena" i "Beskid".
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału