Pół miliona złotych otrzymało Kieleckie Centrum Kultury na realizację projektu umożliwiającego lepsze dostosowanie instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Artur Wijata, pełniący obowiązki dyrektora KCK podkreśla, iż placówka znalazła się w zaszczytnym gronie trzech instytucji w Polsce, które dostały tak wysokie wsparcie.
– Przygotowanie projektu „Pełna kultura” zaczęliśmy w lipcu ubiegłego roku. Po miesiącach ciężkiej pracy udało się całemu zespołowi, który uczestniczył w tym projekcie, uzyskać dofinansowanie – tłumaczy.
W planach jest między innymi audyt cyfrowy i architektoniczny Kieleckiego Centrum Kultury. Zamontowana zostanie także dodatkowa winda.
– Będzie woziła gości Kieleckiego Centrum Kultury z poziomu zero na poziom pierwszy, na widownię dużej i małej sceny KCK-u. To będzie taki krok milowy w tym, żeby osoba, która boryka się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, mogła samodzielnie skorzystać z tej windy i wjechać na widownię. Oczywiście w tym projekcie zawarliśmy więcej potrzeb. To m.in. zakup sprzętu do ewakuacji dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, sprzętu do audiodeskrypcji dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami wzroku. To także przygotowanie wystawy dostępnościowej w Galerii Winda dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i ruchu. Mamy też w planach przebudowanie wszystkich stron internetowych Kieleckiego Centrum Kultury i naszych mediów społecznościowych. Chodzi o to, by osoby z różnymi dysfunkcjami mogły się z nami komunikować dzięki tych kanałów – wymienia.
Artur Wijata dodaje, iż w tym celu powołał zespół do spraw dostępności.
– Ponadto, powstanie ścieżka edukacyjna „Zakamarki KCK”, która odkryje tajemnice budynku, także te dotąd niedostępne. Wszystko w wersji dotykowej, dźwiękowej i wizualnej. Co ważne, w tworzeniu naszej diagnozy i projektu brały czynny udział osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Przeprowadzaliśmy tak zwane spacery w koło budynku i zapraszaliśmy także tutaj do środka, żeby się z nami się podzielili tym, czego potrzebują i jak to widzą – opowiada.
W ramach „Pełnej kultury” powstanie także dyskusyjny klub filmowy.
– Zakupimy licencję do pięciu filmów dostępnych z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy i będziemy dyskutować z widzami. Oczywiście będziemy w ramach tych pieniędzy także współpracować ze stowarzyszeniami, grupami osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, żeby tą ofertę poszerzać – dodaje Artur Wijata.
Projekt zostanie zrealizowany do marca 2026 roku.