Każdy o niej śpiewał, a teraz? Popularność tego imienia leci na łeb na szyję. Już nie wróci na top

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Coraz mniej osób nadaje to imię córeczkom. Jego znaczenie jest wyjątkowe/Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Shutterstock/Bricolage


"Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka..." - tę piosenkę w 2000 roku i przez wiele następnych lat, nuciła cała Polska. Do dziś ten utwór zespołu Łzy jest popularną piosenką na imprezach, np. takich, jak wesela czy urodziny. zwykle gdy tylko poleci z głośników, wywołuje ogólne poruszenie i zachwyt. Okazuje się jednak, iż taką ponadczasowością nie może cieszyć się imię głównej bohaterki. Agnieszka w Polsce traci popularność.
Imię "Agnieszka" nie cieszy się już takim uznaniem, jak kiedyś. A szkoda, bo ma piękne brzmienie, interesujące znaczenie i przepadały za nim poprzednie pokolenia, np. nasi dziadkowie. Teraz rzadko kto nadaje takie imię córce. Przyjrzyjmy się zresztą rządowym statystykom. Już w 2018 roku, w całym kraju nadano to imię tylko 251 dziewczynkom, co uczyniło je dopiero 94. w rankingu najpopularniejszych żeńskich imion. W 2019 roku imię "Agnieszka" dostało 249 nowo narodzonych dziewczynek. Rok później - już tylko 186.
REKLAMA


Zobacz wideo Zobacz wideo: Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"


Tendencja spadkowa postępuje. W 2021 roku imię "Agnieszka" nadano tylko 161 malutkim Polkom, a w 2022 roku nazwano tak tylko 141 dziewczynek, które przyszły na świat. Rok później liczba ta znowu spadła, tym razem do 115.
Coraz mniej Polaków nazywa tak swoje córki. Imię "Agnieszka" odchodzi w niepamięć
Imię "Agnieszka" ma wyjątkowe znaczenie i jednocześnie niejasną etymologię. W Polsce pojawiło się wraz z religią chrześcijańską. Może pochodzić od greckiego słowa "Αγν?" (agne, hagne - red.), które oznacza "czysta", "święta", "dziewicza" i/lub "nieskalana".
Coraz mniej osób nadaje to imię córeczkom. Jego znaczenie jest wyjątkowe/Zdjęcie ilustracyjne Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Ale niektórzy upatrują jego źródła w łacinie, dokładniej w słowie "agnus" - czyli "baranek". W średniowiecznej Polsce pojawiało się pod kilkoma postaciami: Agnieszka, Agnieszka, Angnieszka, Jagnieszka i Jegnieszka. Jego pochodne to także Agna i Jagna, zdrobniale mówiąc: Jagienka. W Czechach np. zaadoptowało się w formie łacińskiej, czyli "Agnes". W Polsce sprowadzono je do formy podstawowej, czyli po prostu "Agnieszka".


Imię, a cechy charakteru. Jaka jest Agnieszka?
W dawnych czasach wierzono, iż imię obrazuje cechy charakteru danego człowieka i może mieć wpływ na jego przyszłość. Dziś tego rodzaju przekonania to zabobon, który powinien być traktowany z przymrużeniem oka lub w kategoriach rozrywki. W przypadku Agnieszki, imię to symbolizować miało ideę początku i zaczynania. W astrologii uważa się natomiast, iż Agnieszki są z natury uparte i konsekwentnie dążą do wyznaczonych celów. Nie lubią, jak ktoś narzuca im swoje zdanie i potrafią o tym dobitnie zakomunikować.


Dobrze odnajdują się w pracy zespołowej, a wynika to z ich wrodzonej otwartości i łatwości nawiązywania kontaktów. Ciężko przeżywają wszelkie porażki, ale potrafią uczyć się na błędach. Ezoterycy i astrologowie twierdzą, iż Agnieszki w relacjach osobistych bywają powściągliwe. Ale mają ogromny urok osobisty, który przyciąga zainteresowanie wielu osób. Lubią otaczać się ludźmi aktywnymi i energicznymi. Są ciepłe i lojalne, choć jednocześnie niezależne.


Kiedy są imieniny Agnieszki? Kobiety o tym imieniu obchodzą je 21 stycznia, 28 stycznia, 18 lutego, 6 marca, 20 kwietnia, 17 czerwca, 27 sierpnia, 1 września, 18 listopada i 20 listopada. Najczęściej jednak imieniny Agnieszki obchodzi się 21 stycznia. jeżeli masz ochotę, weź udział w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału