Już w październiku dwa bezpłatne spacery po Wieluniu z przewodnikami. Będzie ciekawie!

info.wielun.pl 4 dni temu

Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zaprasza w październiku 2024 r. na dwa spacery historyczne z przewodnikami. Będą to kolejne dwie odsłony projektu „Historia blisko nas”, dofinansowanego z programu „Mikrogranty w Łódzkiem”. Udział jest bezpłatny, a organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych odkrywaniem lokalnych dziejów.

Spacer śladami historii cukrowni „Wieluń”

W niedzielę, 6 października, uczestnicy spaceru przejdą śladami cukrowni „Wieluń”, zakładu działającego w latach 1912-2003, po którym zachowały się charakterystyczne zabudowania wpisane do ewidencji zabytków. Zbiórka uczestników o godz. 15:00 przy ul. Jana Długosza 5 (obok sklepu PSS Społem). W rolę przewodniczki wcieli się Lidia Ostrowska, mieszkanka osiedla przyfabrycznego, nazywanego „Osadą”.

Cukrownia „Wieluń” przez dziewięć dekad zapisywała jeden z ważniejszych rozdziałów w przemysłowej historii regionu. Wzniesiona na gruntach Niedzielska fabryka przeprowadziła pierwszą kampanię buraczaną w 1912 r., a zakończyła działalność już w granicach Wielunia w 2003 r. Dawała zatrudnienie rzeszy pracowników, którzy wraz ze swoimi rodzinami zamieszkiwali w przyzakładowym osiedlu. Cukrownia wypełniała wielorakie funkcje – zapewniała mieszkańcom „Osady” opiekę lekarską, opiekowała się szkołą podstawową, organizowała życie kulturalne czy sportowe. Pozostałe po cukrowni budynki fabryczne, biurowe, mieszkalne zaliczają się do najciekawszych architektonicznie obiektów historycznych na terenie Wielunia i są objęte nadzorem konserwatora zabytków.

Odkrywamy wieluńskie detale architektoniczne

W niedzielę, 13 października, nadarzy się okazja do udziału w kolejnym spacerze. – Gwarantujemy, iż każdy jego uczestnik już nigdy nie spojrzy na zabudowę w centrum Wielunia tak samo! Dostrzeże detale, które na co dzień umykają uwadze – przekonuje Towarzystwo Przyjaciół Wielunia.

Spacer poprowadzi Maria Nowakowska, autorka inicjatywy „Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, przewodniczka, animatorka, autorka książek i folderów. Zbiórka uczestników o godz. 14:00 przy baszcie Męczarnia. Jak przekonuje sama Maria Nowakowska, poprzez swoją działalność uczy odbiorców uważniej patrzeć na świat i lepiej rozumieć język architektury.

Idź do oryginalnego materiału