Dzięki współpracy trzech europejskich przewoźników – Deutsche Bahn, Danish Railways i Czech Railways – powstaje nowe, długodystansowe połączenie kolejowe, które połączy stolicę Czech z Kopenhagą. Codzienne kursy mają wystartować 1 maja 2026 roku i odbywać się będą w obu kierunkach. Podróż potrwa około 11 godzin, a trasa poprowadzi przez Niemcy, gdzie pociąg zatrzyma się m.in. w Berlinie, Dreźnie i Hamburgu.
Udogodnienia na pokładzie ComfortJet
Za obsługę trasy odpowiadać będą nowoczesne składy ComfortJet należące do spółki ČD (Czech Railways). Pociągi te oferują szereg udogodnień, które mają podnieść komfort podróżowania na długich dystansach. Na pokładzie znajdzie się m.in. wagon restauracyjny, Wi-Fi, kino dla dzieci oraz przechowalnia rowerów. Łącznie pociąg będzie mógł pomieścić aż 555 pasażerów.
ZOBACZ TEŻ: To piękne polskie miasto jest nazywane „Małym Wiedniem”. Możesz je odwiedzić po drodze w góry

Kiedy ruszy połączenie i jak długo potrwa podróż?
Nowa trasa z Pragi do Kopenhagi ma zostać uruchomiona dokładnie 1 maja 2026 roku. Przewidziano codzienne kursy w obie strony, a całkowity czas przejazdu ma wynosić około 11 godzin. To alternatywa dla lotów samolotem, pozwalająca przemieścić się z centrum stolicy Czech na północ Europy bez przesiadek i odpraw lotniskowych.
Projekt Komisji Europejskiej – szerszy plan mobilności
Połączenie Praga–Kopenhaga to tylko jeden z dziesięciu projektów pilotażowych wybranych przez Komisję Europejską, których celem jest poprawa mobilności między państwami członkowskimi. Inicjatywa ta wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i promowania transportu kolejowego jako ekologicznej alternatywy dla podróży lotniczych.
CZYTAJ TEŻ: Tanie zamienniki Dubrownika? Zobacz ukrytą Chorwację, której nie pokazują w przewodnikach
Michael Peterson, członek zarządu Deutsche Bahn ds. dalekobieżnych przewozów pasażerskich, podkreśla rosnące zainteresowanie podróżami międzynarodowymi koleją, mimo iż są one dłuższe niż loty. Jego zdaniem nowoczesne pociągi i poprawa dostępności tras mogą znacząco zwiększyć popularność kolei w Europie.

Nowe europejskie połączenia kolejowe – co w planach?
Połączenie Praga–Kopenhaga to nie jedyna nowość na mapie europejskiej kolei. W ostatnich miesiącach uruchomiono już bezpośredni pociąg łączący Berlin z Paryżem. W planach znajduje się również linia z Monachium do Rzymu, która przebiegać ma przez Mediolan. Te działania pokazują, iż kolej w Europie dynamicznie się rozwija i coraz mocniej konkuruje z transportem lotniczym.
Źródło: WPROST