Ambroży Grabowski miał 14 lat, gdy opuścił rodzinne Kęty i udał się do Krakowa, by terminować w jednej z tutejszych księgarni. Tak zaczyna się historia jednego z największych pasjonatów dziejów Krakowa, którą od piątku będzie wystawiał teatr Bagatela pod tytułem „Wszystko co chcecie wiedzieć o Krakowie, ale se nie wyguglacie”.
Ambroży Grabowski – samouk, historyk i kolekcjoner. Był pasjonatem dziejów Krakowa, które spisywał w licznych pracach. Jedna z nich to np. „Dawne zabytki miasta Krakowa. Przypomnienia przeszłości o niektórych starożytnych zwyczajach miesczan [!] krakowskich, o bramach, basztach i wszelkich tej niegdyś stolicy kraju obronach. Z dodatkiem różnych do dziedziny pamiątek należących wiadomości (1850 r)?”.
W 1796 roku Grabowski opuścił rodzinne Kęty i udał się do Krakowa, by terminować w jednej z tutejszych księgarni. Choć w Kętach ukończył tylko czteroletnią szkołę powszechną, pilna praca, u słynnego Antoniego Grőbla, pozwoliła mu po paru latach awansować na subiekta, a po śmierci księgarza zostać wspólnikiem nowego właściciela. Później, przez niemal dwadzieścia lat, prowadził swoją własną księgarnię przy Rynku Głównym pod numerem 13.
A teraz historie z jego życia i ciekawostki dotyczące Krakowa zostaną przedstawione w sztuce Mikołaja Grabowskiego i stały się kanwą jego teatralnej adaptacji.
„Ambroży Grabowski, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o Krakowie, ale se nie wyguglacie”, to spektakl mający za główny temat Kraków i jego mieszkańców. Teksty Ambrożego, przefiltrowane przez dowcip i inteligencję Mikołaja, uzupełnione dzisiejszymi smaczkami, tworzą przedstawienie opowiadające, z dużym przymrużeniem oka i dystansem, o naszym mieście” – reklamuje spektakl teatr Bagatela.
Ambroży Grabowski, czyli wszystko co chcecie…” będzie mieć premierę w wyjątkowym momencie dla Bagateli, bo w dniu premiery spektaklu teatr będzie obchodził 105. rocznicę istnienia.
Jan Krol