W programie 18. BNP Paribas Dwa Brzegi najlepsze filmy ze świata w sekcji Świat pod namiotem, trzy retrospektywy — Josepha Loseya, Doroty Kędzierzawskiej i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak — Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, sekcje Muzyka — moja miłość oraz Filmowe portrety sztuki, a także koncerty, spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące. Harmonogram projekcji dostępny jest na stronie Festiwalu.
17 lipca o godz. 10:00 rusza internetowa sprzedaż biletów.
Filmem otwarcia 18. BNP Paribas Dwa Brzegi jest nominowany do Złotej Palmy „Dziki diament” w reżyserii Agathe Riedinger. Na zamknięcie polska premiera świetnej ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” w reżyserii Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte. Film z Pierrem Niney w roli głównej został owacyjnie przyjęty na tegorocznym festiwalu w Cannes.
ŚWIAT POD NAMIOTEM
W głównej sekcji programowej Świat pod namiotem zaprezentowane zostaną najnowsze, najlepsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji. O wielu już pisaliśmy, ale zwracamy też uwagę na następujące: „Ja, kapitan” Matteo Garrone (MFF w Wenecji 2023, najlepszy reżyser, młody aktor, scenografia oraz kilka nagród David di Donatello) oraz „Apetyt na więcej. La Cocina” meksykańskiego reżysera Alonso Ruizpalacios. Oba filmy poruszają problem asymilacji imigrantów, ale robią to w oryginalny, niespotykany dotąd w kinie sposób.
Polecamy także filmy: „Dahomey” — nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, „Milczenie Julie” — wyróżniona w canneńskim Tygodniu Krytyki, hiszpańską komedię „Wrócicie do siebie” (reż. Jonás Trueba).
A o czym dziś mówią polskie komedie, czyli co nas bawi, wzrusza, zaskakuje? Przekonacie się oglądając świetny debiut Tomasza Gąssowskiego z Jackiem Borusińskim i Krzysztofem Stroińskim — „Wróbel”. To słodko-gorzka historia o ironii życia, nawiązująca do pięknego filmu „Listonosz” („Il Postino” w reżyserii Michaela Radforda). Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziecie też w filmach „Horror story” Adriana Apanela, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej i „U Pana Boga w Królowym Moście” Jacka Bromskiego. Twórcy tych filmów będą obecni na Festiwalu.
Gośćmi Dwóch Brzegów będą też: Małgorzata Szumowska i Michał Englert z bardzo ciekawym, paradokumentalnym projektem „All Inclusive”, Lidia Duda, mistrzyni dokumentu, przyjeżdża z filmem „Las”, a Agnieszka Zwiefka z obrazem „Drzewa milczą”.
Mamy też filmy portretujące wybitne Polki i Polaków. „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej to nieznana historia Wandy Rutkiewicz, a film „Jestem postacią fikcyjną” Arkadiusza Bartosiaka to oryginalnie zrealizowany portret Andrzeja Seweryna.
RETROSPEKTYWY
Retrospektywy reżyserskie i aktorskie to zawsze okazja by poznać twórców filmowych lepiej, głębiej, szerzej. Polecamy: Joseph Losey — Amerykanin w Europie, Dorota Kędzierzawska — Jestem, Jadwiga Jankowska-Cieślak — I Bóg stworzył aktorkę.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Po raz kolejny w ramach BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących reżyserek i twórców. W tym roku w konkursie zaprezentowanych zostanie 25 polskich i zagranicznych produkcji, a twórcy filmów przyjadą do Kazimierza Dolnego.
MUZYKA — MOJA MIŁOŚĆ
Do festiwalowej tradycji należy sekcja Muzyka — moja miłość, prezentująca filmy o niezwykłych osobowościach światowej sceny muzycznej. W tej sekcji premierowe pokazy filmów: „Errol Garner. Misty”, „Zucchero — Sugar Fornaciari”, „Paolo Conte Live at the Scala” oraz dokumenty o zjawiskach polskiej sceny muzycznej: „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, opowieść o ludziach tworzących muzykę techno i „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” Piotra Szczepańskiego. Twórcy filmów będą naszymi gośćmi.
POKAZY SPECJALNE, KINO NA ZAMKU, KINO PERŁA
Nieodłącznym, bardzo lubianym punktem festiwalowego programu są wieczorne seanse na Zamku i na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym (Kino Perła), a także pokazy filmów nominowanych do Nagrody LUX Parlamentu Europejskiego.
KONCERTY
W programie 18. BNP Paribas Dwa Brzegi odbędą się wydarzenia muzyczne na Rynku i na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Na Zamku wystąpią m.in. Laboratorium Pieśni, Maja Kleszcz, Bastarda i João de Sousa, a na finał 3 sierpnia Koncert „Nie tylko Wasowski” z Moniką Borzym i Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.
LOKALIZACJE
Miasteczko festiwalowe, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie mieścić się na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1 w Kazimierzu Dolnym. Tam znajdzie się Małe Kino, sale spotkań i konferencji (Sala Złota), biuro festiwalowe. Obok szkoły duży namiot, czyli Kino We Love Cinema, w którym zmieści się 800 osób. Zapraszamy również do jednego z najpiękniejszych kin plenerowych, w scenerii ruin Zamku (Kino na Zamku) oraz do Kina Perła na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym. Oficjalnym klubem festiwalowym jest Trzeci Księżyc, ul. Mały Rynek 1, Kazimierz Dolny.
BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca — 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Film”. Współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.