Justyna Steczkowska prezentuje nową, eurowizyjną wersję „Gai”

eurowizja.org 2 miesięcy temu

Do polskich preselekcji Justyna Steczkowska zakwalifikowała się z utworem Gaja, pochodzącym z wydanego w listopadzie krążka WITCH Tarohoro. Po ogłoszeniu stawki uczestnicy dopracowali ostateczne wersje swoich propozycji i przygotowali plany występu na żywo. Preselekcje odbędą się na żywo 14 lutego o 20:45, a Eurowizja 2025 – w dniach 13, 15 i 17 maja.

Premiera piosenki po tzw. revampie odbyła się o 20:30 na antenie Radia Zet. Oryginalna wersja utworu znalazła się natomiast na płycie wydanej w listopadzie i zaprezentowanej na żywo podczas grudniowego koncertu w warszawskiej Stodole.

Preselekcje do Eurowizji 2025. Justyna Steczkowska podczas konferencji prasowej w TVP. / fot. Sebastian Chądzyński – Eurowizja.org

Justyna Steczkowska i Gaja w nowej wersji

Na antenie Radia Zet usłyszeliśmy premierowo ostateczną wersję Gai. W wywiadach po konferencji prasowej w TVP wykonawczyni nie wykluczała przygotowania teledysku. W porównaniu z pierwotną, albumową wersją utwór został wydłużony. Rozpoczyna go anglojęzyczny chór, a fragment w tym języku stanowi też jeden z refrenów. Jak mówi artystka, kompozycja opowiada o człowieku w kontekście Wszechświata.

Poza językiem angielskim eurowizyjna wersja Gai wzbogaciła się o dodatkowe instrumenty (w tym altówkę), wokalizy oraz słowiańskie agmy. W ten sposób utwór nawiązuje do zeszłorocznego WITCH Tarohoro. Zaśpiewy te są jednak – po konsultacji artystki z fanami konkursu – inne, by nie kolidować z regulaminowymi wymogami oryginalności piosenki. Pewna jest zmiana choreografii w porównaniu z tą, którą Justyna zaprezentowała na koncercie w warszawskim klubie Stodoła. Pierwsze próby taneczne do konkursowego występu odbyły się w poniedziałek.

Justyna Steczkowska – o artystce

Jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, odkrycie krajowej muzyki w latach 90. – po zwycięstwie w Szansie na Sukces, a także reprezentantka Polski podczas 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1995 roku. Wówczas, w Dublinie Justyna Steczkowska zaśpiewała utwór Sama. Niewątpliwie największym powodzeniem w karierze artystki cieszył się debiutancki album Dziewczyna Szamana.

Gdyby wokalistka pojechała do Bazylei, pobiłaby rekord najdłuższej przerwy między dwoma udziałami w konkursie – w tej chwili wynosi on 24 lata. Już rok temu laureatka sześciu Fryderyków walczyła o Eurowizję z utworem WITCH Tarohoro, przegrywając głosowanie jury jednym punktem.

Eurowizja 2025: polskie preselekcje w Walentynki

Koncert odbędzie się 14 lutego o 20:45. Nie znamy jeszcze nazwisk prowadzących czy gości specjalnych, natomiast reżyserką programu będzie Małgorzata Kosturkiewicz. Do konkursu wpłynęły 224 piosenki. Jury wybrało 25 najlepszych, a potem 10 finalistów. Reprezentanta Polski do Bazylei wskażą wyłącznie widzowie w głosowaniu SMS.

Lista uczestników:

  • Chrust Tempo
  • Daria Marx Let It Burn (premiera pod koniec stycznia)
  • Dominik Dudek Hold The Light
  • Janusz Radek In Cosmic Mist (premiera 24 stycznia)
  • Justyna Steczkowska Gaja
  • Kuba Szmajkowski Pray
  • Marien Can’t Hide
  • Sonia Maselik Rumours
  • Sw@da x Niczos Lusterka
  • Tynsky Miracle
Eurowizja 2025: stawkę polskich preselekcji poznaliśmy 14 stycznia. / fot. Sebastian Chądzyński – Eurowizja.org

Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.

Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.

Eurowizja 2025: znamy szatę graficzną konkursu. / fot. SRG SSR, EBU
Idź do oryginalnego materiału