Na chwilę przed szaleństwem spowodowanym najnowszym filmem Joker: Folie à deux w reżyserii Todda Phillipsa, wydawnictwo Egmont postanowiło zaprezentować niezwykle ciekawą antologię z uniwersum DC, w której Joker gra główną rolę. Największą zaletą tego albumu jest to, iż oddano pałeczkę twórcom komiksowym z całego świata, dzięki czemu możemy rozkoszować się różnorodną kreską oraz poznawać kulturowe smaczki z niemal każdego kontynentu.
Jak na Jokera przystało, przedstawione historie cechują się nie tylko wyjątkową brutalnością, ale także niesamowitym humorem. Na pewno nie można powiedzieć, iż którakolwiek z ekip poległa – co najwyżej niektóre historie nie porywają. Jedną z takich fabuł była Czarna terapia kameruńskiego zespołu.
Argentyńczycy natomiast ze swoim Pogrzebem również nie wykorzystali w pełni potencjału słynnego błazna. Trzeba jednak przyznać, iż pozostałe ekipy z Ameryki Południowej potrafiły dosłownie wyrwać czytelnika z butów – brazylijskie Miasto szaleńców. Cmentarz żywych oraz meksykański Zapaśnik to prawdziwy popis brutalności, z piękną, surową kreską i świetnie poprowadzoną fabułą.
Czytelnicy, którzy preferują łagodniejszą i bardziej humorystyczną wersję przeciwnika Batmana, powinni zwrócić uwagę na historie zaserwowane przez Amerykanów, Hiszpanów i Czechów – Epilog jest prologiem, Wiosenna przerwa oraz Kafka, piwo, semtex. Ich historie są lekkie, przyjemne i pozytywne, choć pełne czarnego humoru.
Za oryginalność należy pochwalić Japończyków i Polaków – obie ekipy zadbały, by zachować wierność postaci Jokera, a jednocześnie, by ich historie nie były zbyt proste i pospolite. Nieśmieszny żart z kontynentu azjatyckiego ma najpiękniejszą kreskę w całej antologii, a fabuła wciąga i bawi, zachowując esencję Jokera. Polacy natomiast w Królewskim Błaźnie przemycili w humorystyczny sposób istotną lekcję historii, elementy polskiej kultury, a co najważniejsze, podkreślili poważny morał, wykorzystując sztukę.
Całość jest świetnie opowiedziana i fascynująca! Joker. Świat zasługuje na najwyższe uznanie, zwłaszcza za to, jak artyści z różnych państw podkreślili w kresce i fabule kulturową tożsamość swoich Jokerów. Wielkie brawa oczywiście dla twórców z całego świata, a szczególnie dla naszej ekipy za piękny hołd dla Polski – Tomasza Kołodziejczaka (scenariusz), Jacka Michalskiego (rysunki, kolory, okładka) oraz Tomasza Bratkowskiego (liternictwo)!
Autor i zdjęcia: Joanna Tulo