Jeszcze więcej rozwodów w Polsce. Eksperci wskazują, jakie małżeństwa są najbardziej narażone na rozpad

kobieta.gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: PeopleImages.com - Yuri A / Shutterstock


Najnowsze dane dotyczące rozwodów w Polsce pokazują, iż w trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tysięcy - wskazuje Monday News. Eksperci wymienili najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństw Polaków.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Monday News, najwięcej pozwów rozwodowych złożono w dużych miastach. W Warszawie aż 5,8 tys. par zdecydowało się podjąć kroki ku rozstaniu, w Poznaniu odnotowano 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku 3,4 tys. Jak zauważył mec. Kamil Jura z z kancelarii Nowy-Etap.pl, choć wzrost liczby rozwodów nie wydaje się duży, jednocześnie spada liczba zawieranych małżeństw. Może to oznaczać, iż zachodzą istotne zmiany w strukturze społecznej.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy Wiktor Dyduła zgoli wąsa? Na to inne pytania z google odpowiada artysta [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Ekspert zaznacza jednocześnie, iż dopiero dane o liczbie rozwodów orzeczonych w danym roku oraz w latach kolejnych pozwolą dokładniej ocenić rzeczywisty wzrost, bo część osób może jeszcze zmienić decyzję lub podjąć próbę naprawienia relacji.
Przyczyny rozwodów w Polsce
Wśród najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństw mec. Kamil Jura z z kancelarii Nowy-Etap.pl wymienia problemy komunikacyjne, gromadzone się przez dłuższy czas konflikty dotyczące wartości, nadużycia i nagłe zdarzenia, takie jak zdrada, poważna kłótnia czy problemy zdrowotne. - W takich przypadkach dotychczasowe trudności mogą zostać przypieczętowane przez nową sytuację, co prowadzi do szybszego działania - dodaje.


Małżeństwa zawarte w młodym wieku najbardziej narażone na rozpad
W raporcie możemy przeczytać także, iż choć na rozwód decydują się osoby w różnym wieku, to małżeństwa z krótszym stażem, a zwłaszcza zawarte w młodym wieku, są bardziej narażone na rozpad. Przyczyną może być fakt, iż młode pary nie radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów i w efekcie szybciej mogą podejmować decyzję o rozstaniu. Nie odczuwają także presji społecznej, żeby pozostawać w małżeństwie mimo trudności.
- Osoby młodsze są w stanie znacznie szybciej ocenić, czy wolą się rozwieść i stworzyć nowy związek, czy naprawić obecne małżeństwo, które przecież może zakończyć się niepowodzeniem. Mogą zawrzeć kolejny już udany związek, nie niszcząc sobie życia w trwaniu w toksycznej relacji. Minusem jest to, iż może dojść do utraty umiejętności wchodzenia w relacje na lata. Z kolei starsze pary, które spędziły wiele lat razem, mogą decydować się na rozwód z różnych powodów, często związanych z narastającymi różnicami, problemami zdrowotnymi czy wypaleniem emocjonalnym - komentuje mec. Kamil Jura.
Idź do oryginalnego materiału