Jerzy Stuhr – wspomnienie: Spotkanie z Katarzyną Figura i pokaz filmu „Historie miłosne”

ikm.gda.pl 1 tydzień temu

Zapraszamy na cykl wydarzeń poświęconych Jerzemu Stuhrowi. Już 5 listopada o godz. 18:00 w Kinie IKM odbędzie się pokaz filmu „Historie miłosne”. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Katarzyną Figurą, która wielokrotnie współpracowała z aktorem. Spotkanie poprowadzi Marcin Mindykowski. Wstęp wolny.

„Przyglądać się ludziom – oto moja rozrywka.” Jerzy Stuhr to jeden z tych artystów, których działalność na stałe wpisała się w historię polskiej kinematografii i sceny teatralnej. Jego wyjątkowa umiejętność obserwacji ludzi i otoczenia zaowocowała rolami i dziełami, obok których trudno przejść obojętnie. Stuhr doskonale rozumiał swoją misję, jako artysty: „Zawsze uważałem, iż skoro obdarzony jestem pewnymi zdolnościami, które innym nie są dane, to moim obowiązkiem jest ludziom służyć pod każdą postacią i w każdej formie, od beztroskiego śmiechu po wzruszenie i przerażenie.”. Realizował ją z sukcesem przez długie lata.

Podczas wieczoru wspomnieniowego towarzyszyć nam będzie Katarzyna Figura, aktorka, która wielokrotnie współpracowała z Jerzym Stuhrem. Usłyszymy anegdoty, historie i zajrzymy za kulisy ich wspólnej pracy na planie.

5 listopada, godz. 18.00

Spotkanie z Katarzyną Figura i pokaz filmu „Historie miłosne”

wstęp wolny na spotkanie i projekcję

Prowadzenie: Marcin Mindykowski

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról, Katarzyną Figurą.

„Historie miłosne” (1997), reż. Jerzy Stuhr

Film składa się z czterech równolegle prowadzonych epizodów, których bohaterami są dojrzali mężczyźni postawieni w sytuacji uczuciowego wyboru.

Studentka Ewa kocha swego wykładowcę. Ofiarowuje samotnemu mężczyźnie swoją miłość, co wprowadza go w zakłopotanie. Wykładowca odrzuca uczucie i przyczynia się jednocześnie do skreślenia dziewczyny z listy studentów.

Ksiądz proboszcz, kolejne wcielenie bohatera, dowiaduje się, iż jest ojcem kilkunastoletniej dziewczynki. Nie umie sobie z tym poradzić. Osierocona przez matkę Magda mieszka w Domu Dziecka i bardzo go potrzebuje. Ksiądz rezygnuje z kapłaństwa i przyjmuje uczucie dziecka.

Pułkownik mieszka z żoną, ale jego małżeństwo od dawna jest już fikcją. Któregoś dnia odwiedza go Tamara, wielka miłość sprzed lat. Pułkownik próbuje odbudować dawny związek, ale sprawy zawodowe uniemożliwiają mu bliższe kontakty z Rosjanką. Tchórzy i odrzuca szansę na prawdziwe uczucie. Więzień i Kryśka oskarżają się wzajemnie, szantażują, ale kochają na swój sposób. Oszukują się, ale wybaczają. Mimo burzliwych przejść więzień wierzy w Kryśkę, przyjmuje jej miłość ze wszystkimi konsekwencjami.

Wszyscy czterej bohaterowie stają przed obliczem Ankietera, któremu odpowiadają na pytania dotyczące swojego życia i wyborów, jakich dokonali.

Film, który w 1997 roku był polskim kandydatem do Oscara, zadedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu, jest nie tylko hołdem złożonym mistrzowi, ale również kontynuacją jego sposobu myślenia – dla Kieślowskiego film pełnił funkcję współczesnego moralitetu. Stuhr opowiada proste historie z jasnym przesłaniem. Pokazuje, jak wątła granica przebiega między postawami etycznymi uważanymi za dobre lub złe. Jedna decyzja może wpłynąć na ukształtowanie się osobowości człowieka. „Historie miłosne” to popis aktorski Jerzego Stuhra.


Więcej wydarzeń z cyklu – [kliknij tutaj]

Idź do oryginalnego materiału