Jej brat kandyduje na prezydenta. Ona wybrała kino i sztukę. Była gwiazdą lat 80

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl


Z rodziny Braunów wywodzi się wiele ciekawych postaci. Poza Grzegorzem Braunem, posłem i prezesem Konfederacji Korony Polskiej, są jeszcze Kazimierz Braun oraz Monika Braun. Starsza siostra polityka to kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka i pisarka. Ponadto w latach 80. udało jej się zagrać w dwóch kultowych produkcjach.
Monika Braun urodziła się 19 czerwca 1963 roku. Jest córką Kazimierza Brauna - reżysera teatralnego i telewizyjnego - i Zofii z domu Reklewskiej. Jej młodszy brat jest zaś dziś dość barwną postacią na polskiej scenie politycznej. Grzegorz Braun w tej chwili sprawuje funkcję prezesa Konfederacji Korony Polskiej i kandyduje na urząd prezydenta RP w wyborach, które odbędą się w maju tego roku. Choć od pewnego czasu nazwisko Braun kojarzone jest w dużej mierze z polityką, rodzinie nie da się odmówić potężnego wpływu na lokalną sztukę teatralną i filmową.


REKLAMA


Zobacz wideo Braun zawieszony przez Parlament! Pół roku kary od Metsoli


Ojciec Grzegorza Brauna wyreżyserował niejedną sztukę. Córka poszła w jego ślady
Ojciec Moniki Braun to polski reżyser teatralny i pisarz. Ukończył dwa kierunki: filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Tytuł profesora uzyskał w 1992 roku. Jako reżyser zadebiutował w teatrze w 1961 roku, natomiast w telewizji w 1962 roku. W trakcie swojej kariery pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz za granicą - w USA, Irlandii, Kanadzie i Niemczech. Monika niejako poszła w jego ślady, ale postawiła na aktorstwo. Ukończyła wrocławski Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a w 1982 roku zaebiutowała - epizodyczną rolą - w produkcji "Pensji Pani Latter" Stanisława Różewicza. Nie był to jednak szczyt jej możliwości.


Kariera Moniki Braun. Dziś skupia się na przekazywaniu swojej wiedzy innym
Monika Braun jeszcze w tym samym roku odegrała znacznie istotniejszą rolę w dramacie kryminalnym "Karate po polsku" Wojciecha Wójcika. Niespełna rok później wcieliła się w Kseńkę w filmie Marka Nowickiego "Widziadło". Była to również ostatnia produkcja telewizyjna, w jakiej wzięła udział. Przeniosła się na deski teatru, gdzie zadebiutowała w "Pułapce" Tadeusza Różewicza. Choć jej kariera filmowa i teatralna nie była zbyt długa, sztuka zawsze odgrywała istotną rolę w jej życiu.
Zobacz też: Buty Magdaleny Lamparskiej to najlepszy wybór na imprezy. Wystrzałowy model robi wrażenie
Z czasem zaczęła prowadzić zajęcia teatralne w Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu. Od 2000 roku pracuje jako wykładowca technik medialnych, autoprezentacji oraz metod prezentacji osobistej. Prowadzi także zajęcia z technik autoprezentacji i retoryki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2009 roku, w Instytucie Kulturoznawstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obroniła zaś pracę doktorską o tytule "Wykorzystanie technik aktorskich w treningach społecznych". Warto zaznaczyć, iż Monika Braun ma na swoim koncie również wiele pisarskich pozycji, w tym "Podróże do wielu odległych światów, czyli Lekcje projektowania graficznego według Jana Jaromira Aleksiuna", "Mona: opowieść o życiu malarki" i "Migrena: kronika rodzinna".


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału