Janusz Zaorski otrzymał Koronę Sandomierską

radiokielce.pl 1 godzina temu
Zdjęcie: 30.06.2024. Sandomierz. Gala kończąca 21. Festiwal Filmów - Spotkań Niezwykłych. / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


Reżyser firmowy i telewizyjny Janusz Zaorski otrzymał Koronę Sandomierską – symbol Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. Gala odbyła się w sobotni wieczór (27 czerwca) na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Janusz Zaorski został Reżyserem Niezwykłym tegorocznej edycji tego festiwalu. Odbierając wyróżnienie powiedział, iż mimo wielu lat pracy ma w sobie pewną pokorę i uważa, iż jeszcze nie wie wszystkiego o reżyserii, która się zmienia. Dodał, iż chce w tym uczestniczyć.

– Odbieram to wyróżnienie jako sygnał, iż muszę następne filmy realizować, żeby na to wszystko zasłużyć. Chcę w tym uczestniczyć, jestem czynnym reżyserem, dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w przyznaniu mi tego wyróżnienia, bo mnie to dopinguje do pracy – powiedział Janusz Zaorski.

Aktorem Niezwykłym został w tym roku Robert Więckiewicz, który swoje wyróżnienie, czyli statuetkę Kamień Optymizmu odbierze 30 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Katarzyna Kubacka-Seweryn, dyrektorka festiwalu i jego pomysłodawczyni powiedziała, iż wybór reżysera i aktora niezwykłego jest zawsze trudną decyzją, bo kandydatur jest wiele.

– Obaj panowie wyróżnieni w tym roku charakteryzują się tym, iż mają swoje osobowości artystyczne. Cenimy ich też, jako ludzi, za ich zaangażowanie. Filmy Roberta Więckiewicza i Janusza Zaorskiego są filmami, które nie są dla nas obojętne. One zawsze niosą ze sobą materiał intelektualny, który zmusza nas do tego, żeby pomyśleć o sobie, o świecie, o innych – dodała.

W niedzielę (28 czerwca) o godzinie 17 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbędzie się spotkanie z Januszem Zaorskim. W kinie Starówka o godz. 15.15 będzie można zobaczyć jego film pt. „Jezioro Bodeńskie”. Natomiast od godziny 10.30 do wieczora odbywać się będą inne projekcje filmowe i spotkania m.in z Ewą Sobolewską.

W tym roku festiwal odbywa się w trzech miejscach: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Zamku Ćmielów. Potrwa do 4 lipca.

W niedzielę (28 czerwca) od godziny 14 do 17 przeniesiemy państwa do rynku starego miasta w Sandomierzu, skąd Radio Kielce będzie prowadzić program festiwalowy z udziałem aktorów, reżyserów oraz innych osób związanych ze sztuką, będących festiwalowymi gośćmi.


Idź do oryginalnego materiału