Na co dzień każdemu człowiekowi towarzyszy tak wiele, tak skomplikowanych emocji, iż czasami trudno nad nimi zapanować. Dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawać swoje uczucia i rozumieć reakcje, radzą sobie z tym jeszcze gorzej. Jednym z najtrudniejszych zadań rodziców jest wprowadzenie najmłodszych w ten skomplikowany świat emocji i wytłumaczyć im, jak oswoić i okiełznać. Jakie książki pomagają w nauce emocji?
Jakie książki pomagają w nauce emocji?
Radzenie sobie z emocjami to jedna z podstawowych, a zarazem najważniejszych i najbardziej przydatnych umiejętności życiowych. Dzięki niej nie tylko unikamy nieprzyjemnych czy niekomfortowych sytuacji, ale także nie ranimy osób nam bliskich i chronimy własny dobrostan psychiczny. Kluczem do panowania nad emocjami jest ich rozumienie. Bez świadomości uczuć, które nam towarzyszą, nie ma możliwości poradzenia sobie z nimi.
Taka nauka w przypadku najmłodszych wymaga sporo wysiłku oraz cierpliwości ze strony rodziców. Konieczne są nie tylko długie konstruktywne rozmowy i odpowiednie ćwiczenia, ale także zaangażowanie i adekwatne reagowanie w trudnych momentach. jeżeli rodzice czują, iż kwestie emocji i ich nazywania są dla nich samych tematem do nadrobienia lub po prostu szukają inspiracji i wsparcia, mogą sięgnąć po specjalne publikacje książkowe, które ułatwią ten proces.
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Zabawna, nietuzinkowa i wzruszająca podróż w świat uczuć. Czy ktoś kiedyś zastanawiał się, co robią emocje, kiedy mają wolne? Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk – ich zachowania skłaniają do refleksji i do rozmów o naszym wnętrzu.
Czy mogę się przytulić?, Eoin McLaughlin
Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? Dziecko podąża za opowieścią, dzięki czemu ćwiczy empatię i dowiaduje się, czym jest smutek, wzruszenie, samotność, przyjaźń.
Tomcio rozwiązuje problemy”, Anna Kańciurzewska
To wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, która pomaga w rozwiązywaniu wielu trudności wychowawczych i radzeniu sobie z niewłaściwymi zachowaniami dziecka, np. agresją, a także ze skomplikowanymi emocjami – strachem, gniewem etc.
Wielka księga uczuć, Grzegorz Kasdepke
To zbiór zabawnych opowiadań o grupie przesympatycznych przedszkolaków oraz ich nauczycielce, pani Miłce. W “Wielkiej księdze uczuć znajdziemy opowieści mówiące o tęsknocie, wstydzie, gniewie, zazdrości, miłości, nienawiści, uczciwości, odwadze, strachu, wyrzutach sumienia etc.
Ćwiczenia emocji u dzieci dzięki książek
Nauka radzenia sobie z emocjami nie kończy się jednak na rozmowach czy książkach. Tak naprawdę najważniejsza jest praktyka, dlatego oprócz wspólnej lektury dobrze jest także zaproponować dziecku kreatywne, angażujące zadania. Tutaj również z pomocą przychodzą przygotowane przez specjalistów książki z propozycjami ćwiczeń.
Garść radości, szczypta złości Wojciech Kołyszko
Dzięki tej mądrej książce i ćwiczeniom najmłodsi uczą się, iż wszystkie emocje są ważne, dobre i pożyteczne. Czasem ostrzegają nas przed zagrożeniem czy zranieniem, inne mogą stanowić inspirację i dawać energię do działania. Każdy rozdział książki to gotowy scenariusz zabawy, która pokaże dziecku, iż nie należy bać się emocji.
Moje emocje. Pokazuję, co czuję Stephanie Couturier
Wyjątkowy zeszyt pełen ćwiczeń, który pozwala dzieciom rozpoznawać i rozumieć rozmaite emocje takie jak złość, smutek, nieśmiałość, strach, radość, zazdrość. Ćwiczenia opierają się na rysowaniu, przyklejaniu naklejek i kolorowaniu, ale także na wizualizacjach czy zadaniach oddechowych.
Sprawdź też: