Są takie urządzenia, które pełnią niezwykle istotną rolę w pracach laboratoryjnych. Na uwagę zasługują cieplarki laboratoryjne. Warto poznać ich funkcje i zastosowanie.
Czym są cieplarki laboratoryjne?
Cieplarki laboratoryjne są to urządzenia termostatyczne. Wykorzystuje się je do inkubowania prób, co odbywa się w warunkach podwyższonej temperatury, która może wynosić maksymalnie do 100 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę na ich budowę. Posiadają system grzałek, natomiast nie posiadają układu chłodzenia. Cieplarki nazywa się też inkubatorami. Utrzymują temperaturę od 5 stopni Celsjusza powyżej temperatury otoczenia. Właśnie dzięki temu można prowadzić wiele badań w określonych warunkach laboratoryjnych. Do wyboru są cieplarki laboratoryjne z podwójnymi drzwiami. W tym przypadku zewnętrzne drzwi są pełne, natomiast wewnętrzne są szklane. Można też wybrać drzwi zewnętrzne, które wyposażone są w okno wizyjne. Dzięki niemu można obserwować wsad. Dla większego bezpieczeństwa drzwi są zamykane na klucz. Można też wybrać cieplarki laboratoryjne z naturalnym obiegiem powietrza. W tych urządzeniach w komorze nie jest instalowany wentylator. Właśnie dzięki temu najlepiej nadają się do wygrzewania materiałów sypkich i delikatnych, natomiast szukając urządzeń bardzo stabilnych, które zachowują jednorodną temperaturę w całej komorze, należy wybrać cieplarki z wymuszonym obiegiem powietrza. Dobrej jakości modele można znaleźć w ofercie: https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/cieplarki-laboratoryjne/.
Szerokie spektrum zastosowania cieplarek laboratoryjnych
Cieplarki laboratoryjne mają szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się je w medycynie, farmacji, w laboratoriach czy biotechnologii. W tych urządzeniach przechowuje się materiał biologiczny, zapewniając mu odpowiednie warunki. Cieplarkę można też wykorzystać do suszenia czy wygrzewania próbek biologicznych, które wymagają temperatury wyższej niż temperatura otoczenia. Cieplarkę wykorzystuje się też do hodowli drobnoustrojów. Jednocześnie zapewnia ona ochronę tego bardzo delikatnego materiału biologicznego. Cieplarka pracuje na zasadzie suchego powietrza, co umożliwia wzrost kultur bakterii. Odbywa się to w stałej temperaturze i adekwatnych warunkach.