W 1966 roku zespół The Beach Boys wydał płytę, która położyła podwaliny pod muzykę popową i rockową na kolejne dekady.
Stworzona w 1961 roku przez braci Briana, Carla i Dennisa Wilsonów w kalifornijskim Hawthorne grupa The Beach Boys była najbarwniejszym zjawiskiem na mapie amerykańskiego rock’n’rolla tamtego okresu. Sławę przyniosły jej urzekające, efektownie opracowane na głosy piosenki, idealizujące Kalifornię jako krainę młodzieńczych rozkoszy, opiewające uroki plażowania (All Summer Long, Girls On The Beach), surfing (Surfin’, Surfin’ Safari, Surfin’ U.S.A.), szybkie samochody i motocykle (409, Little Honda). Niestety, narzuciła sobie takie tempo pracy, iż w 1964 wyczerpany Brian Wilson, lider i główny twórca repertuaru, doznał załamania nerwowego, a stan jego zdrowia w następnych latach jedynie się pogarszał. Muzyk musiał podjąć decyzję o przerwaniu działalności koncertowej (reszta występowała bez niego), ale przez cały czas tworzył, objawiając coraz większe ambicje.
Nad repertuarem płyty Pet Sounds pracował dłużej niż kiedykolwiek w przeszłości. Żonie zwierzył się, iż przygotowuje najlepszy rockowy album świata. A po latach opowiadał: Podczas sesji modliłem się wraz z Carlem, by powstało coś, co można postawić obok „Rubber Soul” Beatlesów. A te codzienne modlitwy nadały sesji wymiar doświadczenia niemal religijnego… Ponieważ czas gonił, napisanie tekstów powierzył Tony’emu Asherowi, ale sam określił ich treść (utrata niewinności, różne odcienie miłości, alienacja i zagubienie we współczesnym świecie). Większości nagrań dokonał z licznymi muzykami sesyjnymi (znakomitymi, jak gitarzyści Glen Campbell i Barney Kessel czy klawiszowiec Larry Knechtel), ale pozostali członkowie The Beach Boys też dodali swoje głosy i część partii instrumentalnych (do zdjęcia okładkowego, zrobionego w ogrodzie zoologicznym w San Diego, pozowała piątka, bez Bruce’a Johnstona).
Powstał album bez wątpienia zasługujący na miano arcydzieła. Wypełniły go utwory zdradzające różne inspiracje, od muzyki wielkich mistrzów przez klasyczny amerykański pop po beatlesowską psychodelię, zapowiadające już wyrafinowanie art rocka, w tym wielki przebój Wouldn’t It Be Nice, a także You Still Believe In Me, Let’s Go Away For While czy God Only Knows, zdaniem Paula McCartneya najlepsza piosenka wszech czasów (przypomniana w filmie To właśnie miłość). Bardzo piękne, wysmakowane, wręcz misterne pod względem melodycznym, harmonicznym i rytmicznym, otrzymały kunsztowną, często pełną orkiestrowego rozmachu oprawę (w duchu rozwiązań aranżacyjnych i produkcyjnych Phila Spectora). Zdumiewało, iż człowiek tak udręczony jak Brian Wilson był w stanie stworzyć muzykę równie czystą i subtelną. Płyta pomyślana została jako całość, a do jej melancholijnego nastroju nie bardzo pasowała jedynie przeróbka starej piosenki karaibskiej Sloop John B., włączona do programu na żądanie wytwórni Capitol (i zgodnie z jej oczekiwaniami – bardzo popularna).
Album okazał się dziełem za trudnym dla wielu fanów The Beach Boys (nawet część członków grupy uważała, iż jest zbyt artystowski) i w Stanach sprzedał się gorzej niż wiele wcześniejszych. Wywarł jednak ogromny wpływ na muzyków, od The Beatles przez Pink Floyd i Yes po Radiohead. Jak wyjaśniał po latach Andy Gill z Gang Of Four: Wielu zespołom dał zielone światło do poszukiwań – do kombinowania, do stania się progresywnymi. Wiesz, myślenie typu „a może dodamy tu waltornię?”. I zanim się obejrzałeś, miałeś Queen…
Niestety, wydana niedługo po premierze Pet Sounds na singlu genialna piosenka Good Vibrations wyznaczyła pułap artystycznych możliwości Briana Wilsona i The Beach Boys. Zawiłe były dalsze losy grupy, ale działała – z mniejszym i większym powodzeniem – choćby po śmierci Dennisa i Carla Wilsonów (w 1983 i 1998). Formalnie istnieje do dziś – z jej udziałem powstał w 2024 dokument The Beach Boys.
WIESŁAW WEISS
Nowe „Wydanie Specjalne” w sklepach!
„Pet Sounds” to jedna ze 100 płyt wszech czasów, jakie znalazły się w naszym nowym „Wydaniu Specjalnym”.
„Wydanie Specjalne: 100 PŁYT WSZECH CZASÓW – ROCK” to subiektywne, przygotowane przez redakcję „Teraz Rocka” zestawienie najważniejszych albumów w historii naszego ukochanego gatunku.
6 grudnia pismo trafiło do sprzedaży ogólnej. W cenie 27,99 zł dostępne jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce.
Można je również zamówić z naszego sklepu internetowego:
„100 PŁYT WSZECH CZASÓW – ROCK” – KUP TERAZ!
