Jak The Beach Boys ukształtowali pop i rock

terazmuzyka.pl 3 godzin temu

W 1966 roku zespół The Beach Boys wydał płytę, która położyła podwaliny pod muzykę popową i rockową na kolejne dekady.

Stworzona w 1961 roku przez braci Briana, Carla i Dennisa Wilsonów w kalifor­nijskim Hawthorne grupa The Beach Boys była najbarwniejszym zjawiskiem na mapie amerykańskiego rock’n’rolla tamtego okresu. Sławę przyniosły jej urzekające, efektow­nie opracowane na głosy piosenki, idealizujące Kalifornię jako krainę młodzieńczych rozkoszy, opiewające uroki plażowania (All Summer Long, Girls On The Beach), surfing (Surfin’, Surfin’ Safari, Surfin’ U.S.A.), szybkie samochody i motocykle (409, Little Honda). Niestety, narzuciła sobie takie tempo pracy, iż w 1964 wyczerpany Brian Wilson, lider i główny twórca repertuaru, doznał załama­nia nerwowego, a stan jego zdrowia w następnych latach jedynie się pogarszał. Muzyk musiał podjąć decyzję o przerwaniu działalności koncertowej (reszta występowała bez niego), ale przez cały czas two­rzył, objawiając coraz większe ambicje.

Nad repertuarem płyty Pet Sounds pracował dłu­żej niż kiedykolwiek w przeszłości. Żonie zwierzył się, iż przygotowuje najlepszy rockowy album świa­ta. A po latach opowiadał: Podczas sesji modliłem się wraz z Carlem, by powstało coś, co można postawić obok „Rubber Soul” Beatlesów. A te codzienne modli­twy nadały sesji wymiar doświadczenia niemal reli­gijnego… Ponieważ czas gonił, napisanie tekstów powierzył Tony’emu Asherowi, ale sam określił ich treść (utrata niewinności, różne odcienie miłości, alienacja i zagubienie we współczesnym świecie). Większości nagrań dokonał z licznymi muzykami sesyjnymi (znakomitymi, jak gitarzyści Glen Campbell i Barney Kessel czy klawiszowiec Larry Knechtel), ale pozostali członkowie The Beach Boys też dodali swoje głosy i część partii instrumentalnych (do zdję­cia okładkowego, zrobionego w ogrodzie zoologicznym w San Diego, pozowała piątka, bez Bruce’a Johnstona).

Powstał album bez wątpienia zasłu­gujący na miano arcydzieła. Wypełniły go utwory zdradzające różne inspiracje, od muzyki wielkich mistrzów przez kla­syczny amerykański pop po beatlesowską psychodelię, zapowiadające już wyrafi­nowanie art rocka, w tym wielki przebój Wouldn’t It Be Nice, a także You Still Believe In Me, Let’s Go Away For While czy God Only Knows, zdaniem Paula McCartneya najlepsza piosenka wszech czasów (przy­pomniana w filmie To właśnie miłość). Bardzo piękne, wysmakowane, wręcz misterne pod względem melodycznym, harmonicznym i rytmicznym, otrzymały kunsztowną, często pełną orkiestrowego rozmachu oprawę (w duchu rozwiązań aranżacyjnych i produkcyjnych Phila Spectora). Zdumiewało, iż człowiek tak udręczony jak Brian Wilson był w stanie stworzyć muzykę równie czystą i subtelną. Płyta pomyślana została jako całość, a do jej melancholijne­go nastroju nie bardzo pasowała jedynie przeróbka starej piosenki karaibskiej Sloop John B., włączona do programu na żądanie wytwórni Capitol (i zgodnie z jej oczekiwa­niami – bardzo popularna).

Album okazał się dziełem za trudnym dla wielu fanów The Beach Boys (nawet część członków grupy uważała, iż jest zbyt arty­stowski) i w Stanach sprzedał się gorzej niż wiele wcześniejszych. Wywarł jednak ogromny wpływ na muzyków, od The Beatles przez Pink Floyd i Yes po Radiohead. Jak wyjaśniał po latach Andy Gill z Gang Of Four: Wielu zespołom dał zielone światło do poszukiwań – do kombinowania, do stania się progresywnymi. Wiesz, myślenie typu „a może dodamy tu waltornię?”. I zanim się obejrza­łeś, miałeś Queen…

Niestety, wydana niedługo po premierze Pet So­unds na singlu genialna piosenka Good Vibrations wyznaczyła pułap artystycznych możliwości Bria­na Wilsona i The Beach Boys. Zawiłe były dalsze losy grupy, ale działała – z mniejszym i większym powodzeniem – choćby po śmierci Dennisa i Carla Wilsonów (w 1983 i 1998). Formalnie istnieje do dziś – z jej udziałem powstał w 2024 dokument The Beach Boys.

WIESŁAW WEISS

Nowe „Wydanie Specjalne” w sklepach!

„Pet Sounds” to jedna ze 100 płyt wszech czasów, jakie znalazły się w naszym nowym „Wydaniu Specjalnym”.

„Wydanie Specjalne: 100 PŁYT WSZECH CZASÓW – ROCK” to subiektywne, przygotowane przez redakcję „Teraz Rocka” zestawienie najważniejszych albumów w historii naszego ukochanego gatunku.

6 grudnia pismo trafiło do sprzedaży ogólnej. W cenie 27,99 zł dostępne jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce.

Można je również zamówić z naszego sklepu internetowego:

„100 PŁYT WSZECH CZASÓW – ROCK” – KUP TERAZ!

Idź do oryginalnego materiału