Jak skutecznie zwalczyć i zapobiegać potówkom?

sensacja.pl 1 miesiąc temu

Niewielki, niedawno narodzony człowiek posiada niezmiernie delikatną, a jednocześnie podatną na zranienia i reakcje alergiczne skórę. Nie tylko jego układ immunologiczny, ale również mechanizmy odpowiedzialne za termoregulację nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju podrażnień i alergii.

Potówki to dolegliwość znana przede wszystkim świeżo upieczonej matce. Charakteryzuje się ona niepokojącymi zmianami na skórze niemowląt i noworodków, które przypominają małe pęcherzyki lub krosty. Komplikacje tego typu zwykle pojawiają się na twarzy, ale mogą również występować na pośladkach czy w miejscach zgięcia kończyn – i to mimo troskliwej pielęgnacji ze strony rodziców.

Przyczyny powstawania potówek u niemowląt

Potówki mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Często pojawiają się one na skutek rzadko przeprowadzanych kąpieli, noszenia ubranek wykonanych z materiałów syntetycznych i mało przewiewnych lub zbyt silnej ekspozycji na słońce. Dodatkowo, u noworodków mechanizm termoregulacji nie pozostało w pełni rozwinięty, co skutkuje problemami z odprowadzaniem potu i powstaniem drobnych zmian skórnych.

Charakterystyka potówek u niemowląt

Zmiany skórne u dzieci najczęściej pojawiają się w miejscach zginania kończyn oraz tam, gdzie skóra może być podatna na otarcia czy ucisk, na przykład spowodowane przez odzież. Z tego powodu krostki często są widoczne w pachwinach, łokciach czy na zgięciach kolan. Pojawiają się one zwykle w dużych ilościach, tworząc charakterystyczne skupiska. Na szczęście, pomimo iż mogą być powodem wzmożonego niespokoju dziecka, związanej ze swędzeniem skóry, nie stanowią one zagrożenia dla jego zdrowia.

Jakie są metody leczenia potówek u niemowląt?

Kluczem do zwalczania potówek jest utrzymanie skóry dziecka w stanie suchym, szczególnie podczas cieplejszych miesięcy. Osiągnięcie tego celu będzie łatwiejsze, jeżeli podczas pielęgnacji używać będzie się naturalnych, bawełnianych materiałów oraz odzieży niepodrażniającej i przewiewnej. W skrajnych przypadkach, podczas upałów, można choćby rozebrać dziecko do pieluszki.

Warto zadbać o to, aby skóra dziecka była sucha. Można w tym celu skorzystać z różnych preparatów dostępnych w sklepach i aptekach. Wiele rodziców poleca również domowe metody takie, jak użycie mąki ziemniaczanej. Innym przydatnym sposobem na radzenie sobie z potówkami jest dodanie odrobiny mleka kobiecego do kąpieli dziecka.

Jak zapobiegać potówkom u niemowląt?

Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w kontekście tej dolegliwości. Warto wybierać antyalergiczne, delikatne płyny do prania ubrań dziecięcych oraz pamiętać o odpowiednim dostosowaniu stroju do panującej temperatury, by nie doprowadzić do przegrzania dziecka.

Regularne kąpiele, zwłaszcza wieczorne z niewielką ilością emolientu, mogą zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zablokowania gruczołów potowych i pojawienia się potówek. Często dobrze sprawdza się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie oliwki dla dzieci, która u wielu niemowląt może potęgować problem z potówkami. Regularna zmiana pieluszki to kolejny krok w profilaktyce powstawania potówek.

Idź do oryginalnego materiału