Już w lipcu mobilna scena Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, czyli niebiesko-biały namiot cyrkowy, znów wyrusza w podróż! Objazd spektaklu otworzą trzy pokazy w miejscowości Dobre (woj. mazowieckie). W kolejnych dniach przedstawienie zagości w Brześciu Kujawskim i Kowalu (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Wilczynie (woj. wielkopolskie).
Jak przestałem być idealny to koprodukcja Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Centrum Sztuki Włączającej/Teatru 21.
W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z wyczynami akrobatów. Natomiast humor łączy się z refleksją o tym, jak długa droga prowadzi czasami do samoakceptacji. Przedstawieniu towarzyszą również warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy – inspirując się spektaklem – uruchomią swoją kreatywność.
Jak przestałem być idealny w reżyserii Justyny Lipko-Koniecznej, Justyny Sobczyk i Justyny Wielgus jest inspirowany mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21, zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla wszystkich, a różnorodność staje się wartością.
Natomiast w czasie warsztatów teatralnych zanspirujemy się opowieściami Ganeśi i Josepha Merricka. Wybierzemy się także w w podróż dookoła świata. Stworzymy ciekawostki, własną historię i rozwiniemy swoje umiejętności cyrkowe. Warsztaty będą prowadzone przez aktorów i aktorki, artystów i artystki sztuki cyrkowej, pedagogów i pedagożki teatru.
Na inaugurację tegorocznego objazdu Jak przestałem być idealny zapraszamy razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Dobrem (woj. mazowieckie). Natomiast kolejne pokazy koordynują organizacje z regionalnej sieci województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego. Są to: Brzeskie Centrum Kultury i Historii Wahadło, Gmina Kowal i Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie.
Wybranym pokazom towarzyszyć będą: tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język ukraiński. Informujemy, iż w spektaklu pojawiają się różnorodne, kolorowe światła (nie używamy świateł stroboskopowych ani ultrafioletowych) i muzyka na żywo, a niektóre sceny są dosyć głośne.
Zobacz również: Nasze miasto – recenzja spektaklu
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakle w Dobrem, Brześciu Kujawskim, Kowalu i Wilczynie realizowane są poprzez lokalne ośrodki kultury i urzędy.
Warsztaty i spektakl Jak przestałem być idealny to piąty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który będzie przemierzał Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu Lato w teatrze. Od 2011 roku, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano następujące spektakle objazdowe: Gdzie jest Pinokio? (2011, reż. Robert Jarosz), Pippi Pończoszanka (2013, reż. Konrad Dworakowski), Jak wytresować dziewczynkę? (2015, reż. Michał Walczak) i Piotruś Pan (2019, reż. Konrad Dworakowski). Spektakl Jak przestałem być idealny swoją premierę miał we wrześniu 2021 roku. Od tamtej pory został zagrany czternastokrotnie. W sumie wszystkie tytuły zostały zagrane ponad 180 razy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.