Jak oglądać filmy z serii „Mission: Impossible” w odpowiedniej kolejności? Przewodnik po uniwersum

clamor.pl 4 miesięcy temu

W jakiej kolejności obejrzeć wszystkie filmy z serii „Mission: Impossible”?

Uniwersum „Mission: Impossible” składa się z ośmiu filmów kinowych oraz dwóch klasycznych seriali telewizyjnych. Aby w pełni doświadczyć tej serii, warto zapoznać się z całością materiału, jednak nie jest to konieczne do zrozumienia fabuły filmów. Dzięki brakowi prequeli, retrospekcji i zawiłości w linii czasowej, filmy z serii „Mission: Impossible” można oglądać w kolejności ich premiery, a wszystkie wydarzenia fabularne będą miały miejsce chronologicznie.

Oficjalna kolejność chronologiczna i premiery filmów z serii „Mission: Impossible” przedstawia się następująco:

  1. „Mission: Impossible” (1996)
  2. „Mission: Impossible 2” (2000)
  3. „Mission: Impossible III” (2006)
  4. „Mission: Impossible – Ghost Protocol” (2011)
  5. „Mission: Impossible – Rogue Nation” (2015)
  6. „Mission: Impossible – Fallout” (2018)
  7. „Mission: Impossible – Dead Reckoning” (2023)
  8. Niezatytułowany ósmy film z serii „Mission: Impossible” (2025)

Powiązania między filmami z serii „Mission: Impossible”

Wszystkie filmy z serii „Mission: Impossible” są ze sobą powiązane na różne sposoby, jednak najbardziej ze sobą związane są jak dotąd piąta i szósta część, czyli „Rogue Nation” i „Fallout”.

Siódma i ósma odsłona, „Dead Reckoning” i jej nienazwana kontynuacja, również będą ściśle ze sobą powiązane. Dla zobrazowania – ich pierwotne tytuły brzmiały „Dead Reckoning, Part 1” i „Dead Reckoning, Part 2”.

Również „Mission: Impossible III” i „Ghost Protocol” (czwarta część) mają ze sobą wiele punktów wspólnych, choć nie aż w takim stopniu.

Samodzielne filmy z serii „Mission: Impossible”

Pierwsze trzy części serii są dość samodzielne i stanowią świetny wybór, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z serią i masz czas tylko na jeden film. Warto jednak zaznaczyć, iż każdy z nich ma odrębny styl i nie „pasują” do siebie tak dobrze, jak późniejsze filmy.

„Mission: Impossible” przypomina nieco europejski film szpiegowski. „M:I-2” rozgrywa się w Australii, wyreżyserowany przez Johna Woo, charakteryzuje się niezwykle wystylizowanymi i przesadzonymi scenami akcji. „M:I III”, w reżyserii J.J. Abramsa, stylistycznie najbardziej przypomina późniejsze części serii. Wprowadza również ukochaną Ethana Hunta, Julię Meade, która odgrywa istotną rolę w kolejnych filmach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Polskie śmieszne filmy. Co warto obejrzeć? TOP 10

Aktorzy występujący we wszystkich filmach z serii „Mission: Impossible”

Tom Cruise i Ving Rhames to jedyni aktorzy, którzy pojawili się we wszystkich ośmiu filmach z serii „Mission: Impossible”. Simon Pegg wystąpił w sześciu częściach serii, debiutując w „Mission: Impossible III”. Henry Czerny, Michelle Monaghan, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Frederick Schmidt i Angela Bassett pojawili się w trzech filmach każde.

O ile niektórzy z tych aktorów pojawiają się w kolejnych filmach, inni są rozrzuceni po całej serii. Na przykład Henry Czerny początkowo pojawił się w pierwszym filmie „Mission: Impossible”, a następnie powtórzył swoją rolę ponad dwie dekady później w siódmej i ósmej części. Michelle Monaghan z kolei pojawiła się w trzecim, czwartym i szóstym rozdziale.

Czy filmy „Mission: Impossible” dzieją się w tym samym uniwersum co serial?

Tak, filmy „Mission: Impossible” oraz dwa oryginalne seriale telewizyjne rozgrywają się w tej samej ciągłości. Główny bohater serialu pojawia się choćby w pierwszym filmie (choć gra go inny aktor).

Oryginalny serial telewizyjny „Mission: Impossible” był emitowany przez siedem sezonów (171 odcinków) w latach 1966-1973, a każdy odcinek koncentrował się na szpiegowskiej drużynie Impossible Missions Force (IMF), wykorzystującej swoje różnorodne umiejętności i specjalizacje do przeprowadzenia tajnej (i, tak, niezwykle trudnej) operacji.

Warto zauważyć, iż „Mission: Impossible vs. the Mob” (1969) był filmem „Mission: Impossible” stworzonym przez zmontowanie dwóch odcinków z oryginalnego serialu telewizyjnego. Był wyświetlany tylko w Australii i niektórych częściach Europy. Uznawany jest raczej za ciekawostkę niż adekwatną pozycję w kanonie „Mission: Impossible”.

Drugi serial telewizyjny „Mission: Impossible” był emitowany przez zaledwie dwa sezony (35 odcinków) w latach 1988-1990. Rozgrywa się 15 lat po pierwszej serii i śledzi Jima Phelpsa (Peter Graves), który powraca z emerytury, by przewodzić zespołowi IMF składającemu się z zupełnie nowych postaci.

Pierwszy adekwatny film kinowy „Mission: Impossible” (1996) rozgrywa się sześć lat po zakończeniu drugiego serialu telewizyjnego. Przedstawia Jima Phelpsa (tym razem granego przez Jona Voighta) i ukazuje jego ostateczne zastąpienie przez Ethana Hunta, granego przez Toma Cruise’a.

Czy trzeba obejrzeć seriale telewizyjne „Mission: Impossible”, aby zrozumieć filmy?

Choć oba seriale telewizyjne „Mission: Impossible” dzielą ciągłość z filmami, nie trzeba ich oglądać, aby wszystko zrozumieć.

Film „Mission: Impossible” (1996) zaprojektowany jest jako świeży start dla widzów i nie jest wymagana żadna wiedza o franczyzie, aby zrozumieć jego fabułę i bohaterów. Od początku „Mission: Impossible 2” filmy są całkowicie wolne od bezpośrednich powiązań z serialami telewizyjnymi i stanowią zupełnie odrębną całość.

Idź do oryginalnego materiału