Jak mówić o nauce ciekawie, a jednocześnie rzetelnie? Tego dowiesz się już jutro na spotkaniu w ramach cyklu „90 minut o kulturze” w Młynach Rothera.
Współczesne instytucje kultury, centra nauki, uczelnie, szkoły i edukatorzy na co dzień stoją przed wyzwaniem tworzenia atrakcyjnych a jednocześnie rzetelnych treści. Zastanawiają się, czy da się mówić o nauce przystępnie, ale bez uproszczeń. Taką refleksję podejmuje również Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które zaprasza na czwartkowe spotkanie z cyklu 90 minut o kulturze. Tym razem będzie ono poświęcone tematyce popularyzacji nauki.
Popularyzacja nauki to dziś nie tylko wyzwanie komunikacyjne, ale także etyczne. – Jak uniknąć błędów w popularyzatorskim przekazie? Jakie możliwości otwiera nurt STEAM? Czy można popularyzować nauki humanistyczne z równym powodzeniem, co ścisłe? Czy popularyzacja może być formą twórczego myślenia o samej nauce? Na te wszystkie pytania poszukamy odpowiedzi w trakcie czwartkowego spotkania w Młynach – mówi dr Ewa Mączyńska-Walkowiak, prowadząca spotkanie, które odbędzie się 10 lipca. To doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne; przez niemal dekadę związana z Wydziałem Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
@metropoliabydgoska.pl Hala Targowa znowu została zamknięta. #bydgoszcz #halatargowa ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PLPorozmawiamy o tym, iż nauka to nie tylko definicje. To także doświadczanie i sztuka zadawania pytań. Dowiemy się, jakie narzędzia i strategie stosują dziś instytucje kultury, centra nauki, uczelnie, szkoły i edukatorzy, by skutecznie dzielić się wiedzą. Zastanowimy się też, jak badania nad popularyzacją pomagają mierzyć jej efektywność i wpływ społeczny.
W dyskusji wezmą udział goście: prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – mikrobiolog, wykładowca akademicki, popularyzator nauki. Pracuje w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej. Od początku kariery w środowisku akademickim aktywnie działa w zakresie popularyzacji i komunikacji nauki, której myślą przewodnią jest „o nauce po ludzku”. Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, zdobywczyni wielu nagród, w tym dwukrotnie otrzymała tytuł Popularyzator Roku.
Wśród zaproszonych ekspertów będzie także Agnieszka Wrzesińska – nauczycielka historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie. Eduliderka Fundacji Teach for Poland. W mediach społecznościowych znana jak Szalona Historyczka. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się również Krzysztof Kornas, specjalista w zakresie komunikacji naukowo-technicznej, publicysta popularnonaukowy (“Focus”, “Wprost”), kurator wydarzeń naukowo-artystycznych, analityk trendów, w tej chwili przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie SWPS.
- Co dalej z bydgoską siedzibą Urzędu Dozoru Technicznego?
Głos w rozmowie zabierze również Paweł Neumann-Karpiński – absolwent filozofii, w tej chwili kończy doktorat w dziedzinie historii na Uniwersytecie Szczecińskim. Adiunkt Muzealny w Dziale Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odpowiada za przegląd oferty lekcji muzealnych oraz koordynację szeroko pojętych programów edukacyjnych.
– Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i do dyskusji która odbędzie się w czwartek, 10 lipca, o godzinie 18.00, w Spichrzu Zbożowym, na II piętrze. Wstęp wolny – przekazują Młyny.
90 minut o kulturze to cykl spotkań, których celem jest stworzenie miejsca do wymiany wiedzy, doświadczeń i refleksji na temat roli kultury w życiu społecznym. Każde spotkanie łączy elementy badawcze, praktyczne oraz artystyczne, angażując gości z różnych środowisk: naukowczyń, praktyków i praktyczek, twórców, animatorów i publiczność. Rozmawiamy o wpływie kultury na społeczeństwo, o mechanizmach, które wspierają twórczość i skuteczne współdziałanie różnych grup wiekowych i społecznych.
Informacje o dostępności: W punkcie informacyjnym dostępna jest pętla indukcyjna, karty komunikacji i usługa migam.pl. W punkcie informacyjnym można wypożyczyć słuchawki wyciszające. Podczas wydarzenia można zadać swoje pytania na piśmie, za pośrednictwem udostępnionego na miejscu formularza. Wydarzenie odbywa się w sali, do której można dotrzeć przy użyciu windy. – Wejście główne, od strony ul. Mennica jest zamknięte. Prosimy kierować się do wejścia od strony tarasu na Wyspie Młyńskiej – informuje organizator.