Małgorzata Sokołowska od wielu lat pełni służbę w policji. Młodsza inspektor aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Prowadzi między innymi popularny na Instagramie profil @z_pamietnika_policjantki, który obserwuje już ponad 139 tysięcy osób. Jako influencerka i edukatorka z zakresu bezpieczeństwa informuje o różnych zagrożeniach, a także dzieli się cennymi wskazówkami.
REKLAMA
Zobacz wideo Polacy o teściowych:
Zastrzeżenie numeru PESEL. Policjantka mówi o przydatnej funkcji
Od 2023 roku mamy możliwość zastrzeżenia swojego numer PESEL w aplikacji mObywatel. Co istotne, w dowolnym momencie możemy go odblokować na pewien czas. Jest to bardzo przydatna funkcja, która może stanowić istotną ochronę przed oszustami. Na zastrzeżenie numeru PESEL zdecydowało się już ponad pięć milionów Polaków. Mało jednak mówi się o pewnej opcji. Niedawno w programie "Pytanie na śniadanie" opowiedziała o niej młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska.
Przeczytaj także: "15 lat razem, a jakby tego nie było. Po rozwodzie wysłał mi rzeczy kurierem"
Okazuje się, iż w aplikacji mObywatel możemy także sprawdzić, czy ktoś już próbował się pod nas podszyć. - Co jest fajne w aplikacji to, iż za darmo możemy też sprawdzić, kto sprawdzał już nasz numer PESEL i czy gdzieś ktoś nie usiłował wziąć na nas kredytu - powiedziała w programie Małgorzata Sokołowska.
Zastrzeżenie PESEL. Policjantka ma istotną wskazówkę Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Jak zastrzec numer PESEL?
Możemy to zrobić w urzędzie lub w samodzielnie domu - dzięki aplikacji mObywatel lub na stronie internetowej. Wystarczy, iż się zalogujemy, wybierzemy odpowiednie okienko "zastrzeż PESEL" i potwierdzimy. Co istotne, usługa jest bezpłatna i realizowana od razu. Poza tym zastrzeżenie numeru w żaden sposób nie utrudni ani nie zablokuje możliwości zarejestrowania się do lekarza, odbioru recepty czy załatwiania spraw urzędowych.
Jak możemy cofnąć zastrzeżenie? Wiele osób decyduje się na ten krok, gdy na przykład chcą zapłacić za zakupy dzięki systemu płatności odroczonej lub wypłacić większą sumę gotówki z konta bankowego. Zrobimy to w urzędzie lub samodzielnie w domu - dzięki aplikacji lub na stronie internetowej. W przypadku mObywatela wybieramy opcję "cofnij zastrzeżenie". Możemy zrobić to w dowolnym terminie, a po wszystkim ponownie zastrzec numer.