Cykl Inkwizytorski to jedna z najpopularniejszych polskich serii fantasy, napisana przez rodzimego mistrza gatunku, Jacka Piekarę. Co prawda w repertuarze tego autora znajdziemy o wiele więcej książek niż tylko z serii “Ja, Inkwizytor”, ale tutaj chciałabym skupić się właśnie na tej kolekcji. Składa się na nią 15 tomów pełnych opowiadań osadzonych w alternatywnym świecie, w którym Jezus nie umarł. Przy tak dużej ilości części nic dziwnego, iż niektórzy mogą się zastanawiać, w jakiej kolejności czytać książki Jacka Piekary? Postaram się wam to wyjaśnić!
Jacek Piekara - Najlepsza polska literatura fantastyczna
Jacek Piekara to wybitny Polski autor książek fantastycznych, a także renomowany redaktor licznych czasopism i stron związanych z grami komputerowymi. Ponadto, jest też redaktorem naczelnym polskiego czasopisma “Fantasty”, promującego najlepszą Polską fantastykę, i będącym miejscem pierwszych publikacji wielu w tej chwili hitowych pisarzy.
Piekara urodził się w Krakowie w 1965 roku. W wieku ledwo 18 lat, zadebiutował opowiadaniem “Wszystkie twarze szatana” w kultowym czasopiśmie “Fantastyka”. Spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem czytelników pisma, i niedługo po pierwszym opowiadaniu, wydana została jego pierwsza książka “Labirynt”.
Jego powieści i opowiadania niezmiennie były wielkim wydarzeniem w świecie Polskiej fantastyki, i gwałtownie stał się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych autorów tego nurtu w naszym kraju. Znany jest przede wszystkim z cyklu książek o czarodzieju Arivaldzie z Wybrzeża, oraz z serii opowiadań o Mordimerze Madderdinie, nazywanej powszechnie Cyklem Inkwizytorskim. Mordimer Madderdin jest inkwizytorem w alternatywnym świecie, w którym biblijny Jezus zstąpił z krzyża, ukarał swoich prześladowców oraz wszystkich którzy w niego nie wierzyli, i przejął władzę nad ludzkością.
Cykl Inkwizytorski - Ja, Inkwizytor kolejność czytania
Na fantastyczny cykl książek składa się prawie 50 opowiadań, opublikowanych w ramach 15 książek. Co prawda chronologia wydarzeń w książek nie jest do końca równoznaczna z chronologią ich wydawania, niemniej i tak, kolejność według daty wydania jest zalecana przez większość fanów. Czytanie serii w ten sposób nie tylko pozwala na obserwację tego, w jak niezwykły sposób zmieniał się i ewoluował styl autora, ale jest też najprostszy i najbardziej intuicyjny. Główne i najistotniejsze wydarzenia w opowiadaniach, dzieją się właśnei według chronologii publikacji. Wiele późniejszych tomów stanowi swoistego rodzaju “prequele” które mają miejsce przed wydarzeniami poprzednich części lub pomiędzy nimi, ale biorąc pod uwagę epoziodyczny charakter przygód Mordimera, nie stanowi to najmniejszej przeszkody dla czytelnika.
Poniżej przedstawiam wam zalecaną kolejność czytania książek o Mordimerze Madderdinie.
-
Sługa Boży
-
Młot na czarownice
-
Miecz Aniołów
-
Łowcy dusz
-
Płomień i krzyż, tom 1.
-
Ja inkwizytor. Wieże do nieba.
-
Ja inkwizytor. Dotyk zła.
-
Ja inkwizytor. Bicz Boży.
-
Ja inkwizytor. Głód i pragnienie.
-
Ja inkwizytor. Kościany galeon.
-
Płomień i krzyż, tom 2.
-
Płomień i krzyż, tom 3.
-
Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy.
-
Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety.
-
Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie.
W chwili obecnej tylko tyle książek z cyklu “Ja, Inkwizytor” zostało opublikowanych, jednak autor ma w planach napisanie kolejnych części. Ostatnia według chronologii wydarzeń w książkach, ma być powieść pod tytułem “Czarna Śmierć”, oraz kolejny tom z serii “Płomień i krzyż”. Jacek Piekara ma w planach również prequel do wszystkich wydarzeń opisanych w Cyklu Inkwizytorskim, sięgający w przeszłość aż do życia i śmierci Chrystusa. Tytułem tej powieści ma być “Rzeźnik z Nazaretu.