Ile wytrzymają bloki z wielkiej płyty? Jest nowy "termin ważności"

wiadomosci.gazeta.pl 19 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


Bloki z wielkiej płyty miały być budowane przede wszystkim gwałtownie - było to konieczne ze względu na mieszkaniowy kryzys w PRL-u. Początkowo mówiło się, iż takie budynki wytrzymają maksymalnie 70 lat. Teraz eksperci wskazują nowy termin.
Jednym z symboli PRL-u są bloki z wielkiej płyty, a do dzisiaj mieszka w nich wielu Polaków. Budowę zaczęto w latach 60. i 70. XX wieku i była to odpowiedź na kryzys mieszkaniowy w kraju. Budynki z wielkiej płyty były rozwiązaniem na szybkie zaspokojenie zapotrzebowania na mieszkania. To technologia oparta na prefabrykowanych betonowych elementach. Ale czy budowle mają odpowiedni stan techniczny? Ile wytrzymają bloki z wielkiej płyty?


REKLAMA


Zobacz wideo Konfederacja dostrzegła w końcu nierówności dochodowe


Bloki z wielkiej płyty - jaki jest stan techniczny?
W czasie PRL-u wiele osiedli mieszkaniowych budowano w pośpiechu i korzystano ze słabej jakości materiałów. Jak podkreślił portal PropertyNews, teraz stan techniczny bloków z wielkiej płyty jest zróżnicowany, a na ich trwałość wpływają różne elementy. Chodzi na przykład o korozję łączników stalowych, izolację cieplną i wilgoć oraz zużycie instalacji, takich jak elektryka, wentylacja i piony wodno-kanalizacyjne.


Według badań Instytutu Techniki Budowlanej, cytowanych przez Onet, beton w blokach z wielkiej płyty zachowuje swoje adekwatności, a jego jakość nie budzi dużych zastrzeżeń. Z kolei PropertyNews poinformował, iż zdaniem ekspertów nie ma jednoznacznych dowodów, iż bloki z wielkiej płyty w Polsce zaczną się rozpadać w najbliższych latach. Oczywiście bez modernizacji mogą szybciej tracić swoją jakość. Kluczowa jest tu termomodernizacja, czyli ocieplanie bloków. Poprawia to efektywność energetyczną oraz chroni elementy z betonu przed wilgocią i temperaturą.
Ile wytrzymają bloki z wielkiej płyty?
Okazuje się, iż rocznie w Polsce potrafiono zbudować choćby 250 tysięcy mieszkań, a największe osiedla z wielkiej płyty powstawały w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Na początku przewidywano, iż takie budynki będą pełniły swoją funkcję przez około 50-70 lat - podał PropertyNews. Oznacza to, iż wiele z nich teraz osiągnęłoby granicę trwałości. Tak naprawdę wiele zależy od jakości wykonania takich budynków oraz ich modernizacji i późniejszego użytkowania.


Zdaniem ekspertów cytowanych przez Onet teraz bloki mogą przetrwać aż 100-200 lat od momentu budowy. Czyli mogłyby służyć do 2060-2080 roku. - Wbrew wcześniejszym obawom bloki z wielkiej płyty wcale nie muszą zniknąć z polskich miast w najbliższych latach - powiedział Piotr Szumowicz, ekspert budowlany, kierownik placów budowy w rozmowie z PropertyNews. Zaznaczył, iż dobrze utrzymane i poddane modernizacji budynki mogą służyć choćby kolejne 50 lat. Należy pamiętać, iż najważniejsze dla trwałości bloków będzie kontynuowanie programów modernizacyjnych.
Idź do oryginalnego materiału