III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem

filmweb.pl 5 miesięcy temu
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września. Przez 9 kolejnych tygodni, w środy o godzinie 20:00, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć wyjątkowe produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Gospodarzem Przeglądu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Przegląd Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Centrum Myśli Jana Pawła II po raz kolejny otwiera przestrzeń, w której warszawiacy i migranci będą mogli wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami. Każdemu seansowi towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami, dziennikarzami i podróżnikami. W otwierającą przegląd środę 10 lipca tematykę ukraińską przybliży widzom Łukasz Adamski – ekspert ds. Europy Wschodniej, publicysta.

W tym roku w naszym programie po raz pierwszy pojawią się tytuły z Wietnamu, przygotowaliśmy aż dwa wieczory filmowe, których tematyka pozwoli widzom bliżej poznać ten kraj – zapowiada Mateusz Toma, koordynator III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. – Cieszymy się, iż w ten sposób stwarzamy przestrzeń do integracji z kolejną warszawską mniejszością, obecną przecież w naszym mieście od wielu lat. Wierzymy, iż kino ma moc budowania mostów. Pozwala, choć na chwilę, wyjść poza własną perspektywę i zobaczyć świat oczami drugiego człowieka, choćby jeżeli dzielą nas tysiące kilometrów i skrajnie różne doświadczenia.

W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 starannie wyselekcjonowanych tytułów: nagradzane na najważniejszych festiwalach fabularne i dokumentalne produkcje, ale też kameralne, krótkie formy filmowe zrealizowane przez młodych twórców . Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. poruszające "Kochasz mnie?" z Ukrainy, "Wewnętrzną zimę" z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów "Wzdłuż brzegu" Akio Fujimoto czy przejmujący dokument "Mara. Białoruski sen" Sashy Kulaka. Nie zabraknie też najnowszych filmów o głębokim społecznym wymiarze, takich jak "Czarny kos, czarna jeżyna" gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, "W żółtym kokonie" Thiena Ana Phama 
z Wietnamu, czy olśniewający, także wizualnie, indyjski film „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy.

Ostatni wieczór Przeglądu będzie poświęcony filmom z Wajda School, w tym poruszającemu dokumentowi "Raisa" Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Z kolei 28 sierpnia zaprezentowane zostaną najciekawsze krótkie formy z Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego.


PROGRAM:


10 lipca | UKRAINA
MARIUPOL. STO NOCY (2023)
reż. Sofiia Melnyk, animacja, 8’, Ukraina
KOCHASZ MNIE? (2023)
reż. Tonya Noyabrova, fabularny, 90’, Ukraina

17 lipca | INDIE
WEWNĘTRZNA ZIMA (2022)
reż. Aamir Bashir, fabularny, 99’, Indie, Francja

24 lipca | WIETNAM
WZDŁUŻ BRZEGU (2020)
reż. Akio Fujimoto, fabularny, 88′, Wietnam, Japonia

31 lipca | GRUZJA
CZARNY KOS, CZARNA JEŻYNA (2023)
reż. Elene Naveriani, fabularny, 110’, Gruzja, Szwajcaria

7 sierpnia | UKRAINA
MOJA OZERNA (2022)

reż. Karina Będkowska, dokumentalny, 58’, Polska
SKĄD DOKĄD (2023)
reż. Maciek Hamela, dokumentalny, 84’, Polska, Francja, Ukraina

14 sierpnia | INDIE
WZMOŻENIE (2023)
reż. Dominic Sangma, fabularny, 127′, Indie, Chiny, Szwajcaria, Katar, Niderlandy

21 sierpnia | WIETNAM
W ŻÓŁTYM KOKONIE (2023)
reż. Thien An Pham, fabularny, 179’, Wietnam, Singapur, Francja, Hiszpania

28 sierpnia | BIAŁORUŚ

Filmy z BULBAMOVIE
ROZRZUCONE GNIAZDO (2023)


reż. Valery Neskaradziany, dokumentalny, 27’, Białoruś
MARA. BIAŁORUSKI SEN

reż. Sasha Kulak, dokumentalny, 62’, Francja, Wielka Brytania
OSTATNIA NOCNA ZMIANA (2023)
reż. Maksim Shved, | dokument fabularyzowany, 19’, Białoruś

4 września | FILMY Z WAJDA SCHOOL
RAISA (2021)

reż. Dorota Migas-Mazur, dokumentalny, 21’, Polska
IN LIMBO (2023)

reż. Alina Maksimenko, dokumentalny, 71’, Polska
PUŁAPKA (2024)
reż. Vitalii Havura, short fabularny, 9’, Polska

Idź do oryginalnego materiału