„Idź pod prąd”. Film o kultowym zespole KSU i jego liderze od jutra w Kinach !

strefamusicart.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: KSU


Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, iż Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie. Niezrażony Siczka wraz z kolegami tworzy – na złość wszystkim – punkrockowy zespół muzyczny KSU oraz przeszczepia na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Nagle, część grzecznej dotąd, szkolnej młodzieży przekłuwa sobie agrafkami policzki, nosi żyletki, łańcuchy, irokezy… Tymczasem Siczka i KSU stają się ogólnopolskimi gwiazdami „muzycznego drugiego obiegu”.

Najnowszy film Wiesława Palucha opowiada o KSU – jednej z najsłynniejszych grup punkrockowych w Polsce. To nie tylko historia legendarnego zespołu, ale także spojrzenie na niepokornych, młodych ludzi w trudnym dla Polski okresie przełomu lat 70. i 80. „Idź pod prąd” wejdzie na ekrany kin 27 września.

Fabuła filmu „Idź pod prąd”

Druga połowa lat 70. Ustrzyki Dolne, uczniowie szkoły zawodowej na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym Siczką (Ignacy Liss) nie chcą żyć tak, jak nakazuje komunistyczna władza. Wyrazem ich buntu staje się muzyka punkrockowa, a przywieziona z zagranicy kaseta magnetofonowa z utworami zespołu Sex Pistols inspiruje ich do działania. Zakładają skórzane kurtki i łańcuchy, układają na głowie irokezy, uszy i policzki przekłuwają agrafkami.

Kulturę punkową próbują zaszczepić nie tylko w swojej okolicy, ale również w całym kraju. Zagranicznymi kanałami wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o nadawanie więcej „muzyki wolnych ludzi”. Są zaskoczeni, gdy na antenie rozgłośni pojawia się cotygodniowa audycja z punk rockiem. Chłopcy z Ustrzyk Dolnych choćby nie wiedzą, jak wielką rzecz zapoczątkowali swoim listem. W ich mieście pojawia się coraz więcej punków.

Nie umyka to uwadze funkcjonariuszy SB, którzy ustalają, kto wysłał list do opozycyjnej rozgłośni radiowej. Jeden z oficerów, Jerzy Majak (Piotr Głowacki), bierze na przesłuchanie Siczkę i daje mu do zrozumienia, iż nie pozwoli na szerzenie się kultury punkowej w Ustrzykach Dolnych. Chłopak nie ma zamiaru słuchać się esbeka. Zakłada z kolegami zespół punkrockowy o nazwie KSU.

Mimo pewnych trudności początkujący muzycy komponują pierwsze utwory i zaczynają grać koncerty. KSU staje się jedną z najbardziej znanych grup „muzycznego drugiego obiegu” w Polsce. Jednak wraz z nadejściem stanu wojennego pod koniec 1981 r. pojawiają się problemy, a dalsza działalność zespołu jest zagrożona.

Obsada filmu „Idź pod prąd”

W filmie wystąpiło wielu młodych aktorów, m.in. Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa, Szymon Kukla, Filip Łannik, Zuzanna Galewicz czy Wiktoria Kruszczyńska. W głównego bohatera, Siczkę, wcielił się Ignacy Liss, który jest jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia w Polsce. Zagrał w takich filmach jak „Marzec ’68”, „Zadra” czy „Znachor”.

Postać Majaka odtworzył Piotr Głowacki. Dotychczas największą popularność przyniosła aktorowi rola funkcjonariusza komunistycznych służb w filmie „80 milionów”.

Twórcy filmu „Idź pod prąd”

Reżyserem produkcji o zespole KSU jest Wiesław Paluch. Twórca debiutował w kinie fabularnym obrazem „Motór”. Po ponad dwudziestu latach wraca ze swoim drugim, pełnometrażowym filmem „Idź pod prąd”. Wraz z Domanem Nowakowskim napisał także scenariusz do filmu.

Autorem zdjęć do tej produkcji jest Artur Żurawski. Charakteryzację bohaterów stworzył Cezary Kostrzewski, a za scenografię odpowiedzialna była Dorota Sławecka. W ścieżce muzycznej filmu zostały wykorzystane utwory zespołu KSU i jej lidera Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka. Za dystrybucję kinową filmu odpowiada TVP.

Gdzie można zobaczyć film „Idź pod prąd”?

Premiera kinowa produkcji o zespole KSU odbędzie się 27 września. Wcześniej film będą mogli zobaczyć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpocznie się 23 września. „Idź pod prąd” zakwalifikowało się do konkursu głównego tegorocznej edycji festiwalu.

Źródła:
Dystrybucjakinowa.tvp.pl
Filmpolski.pl

Idź do oryginalnego materiału