Ideokody. ArtPozy 2025 | Współczesna sztuka japońska

uap.edu.pl 7 godzin temu

Ideokody. ArtPozy 2025 | Współczesna sztuka japońska
1.08 – 22.08.2025 / 6.08 – 22.08.2025
Kuratorzy: Tomio Matsuda, Katarzyna Kujawska-Murphy


1.08.2025, g. 19:00
Atrium UAP,
Al. Karola Marcinkowskiego 29

6.08.2025, g. 17:00
Przystanek Pireus,
Głogowska 35,

6.08. 2025, g. 18:00
Galeria Aula UAP,
Al. Karola Marcinkowskiego 29, (I piętro)

Atrium czynne codziennie w godzinach 10.00 – 18.00
Galeria Aula UAP czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 17.00

Wydarzenie wzbogacone będzie o następujące punkty programu:
⚈ 1 sierpnia, podczas wernisażu wystaw indywidualnych: artystka Mayumi Shimizu – mistrz kaligrafii oraz mistrz ceremonii herbaty zaprezentują Performance Kaligrafii, po którym odbędzie się tradycyjna Ceremonia Parzenia Herbaty.
⚈ 6 sierpnia, g. 18.00 w GaleriiAula UAP: II część Performance’u Kaligrafii

Sztuka współczesna Japonii: pustka a gest, milczenie a znak. Kultywowane praktyki kaligrafii i malarstwa zen nie są jedynie formami estetycznego wyrazu, ale filozoficzną dyscypliną. W ich cieniu rozwija się dzisiejsza praktyka artystyczna: świadoma tradycji, ale jednocześnie głęboko dialogująca z nowoczesnością, społeczną zmianą i indywidualną tożsamością.
Wystawa Ideokody. ArtPozy jest efektem ponad dwudziestu pięciu lat mojej współpracy z grupą artystów, których łączy nie tyle medium, ile wrażliwość na kod — kulturowy, emocjonalny, ideograficzny. Od 1999 roku wspólna praktyka opiera się na budowaniu mostów pomiędzy Wschodem a Zachodem, pomiędzy ciszą pędzla a zgiełkiem cyfrowej epoki. Artyści sięgają zarówno po idiom japońskiej kaligrafii, koncentrując się na badaniu znaku jako zjawiska kulturowego, semantycznego i somatycznego. Kolorem zaś wyrażają malarską ascezę sumi-e, jak i po formy instalacyjne, poezję wizualną czy intermedia.
Tytułowe Ideokody odnoszą się do znaków niosących nie tylko znaczenie, ale również doświadczenie — są formami koncentracji i komunikacji poza linearnym czasem. ArtPozy to z kolei momenty zawieszenia, pauzy w działaniu, w których sztuka nie tyle przedstawia, co staje się praktyką obecności.
Wystawa stawia pytania o miejsce współczesnego znaku wizualnego w świecie przeciążonym informacją, a jednocześnie ukazuje potencjał sztuki jako formy poznania, kontemplacji i precyzyjnego wyrażenia tego, co niewyrażalne.
W tej wystawie odnajdujemy sztukę jako świadectwo trwania – w uważności, relacji, formie i pustce i przede wszystkim w przyjaźni.

Artyści / Artists: Tomio Matsuda, Fusayo Kishino, Akishige Sai , Yoshihiro Saeki, Mayumi Shimizu, Seiji Takimoto, Tomoko Torii, Harue Takahara, KiyokoTanaka, Katsuko Konno, Minakata Lemon, Kazumi Yabuuchi, Chiaki Furukawa, Yuko Fuchigami, Takako Hirayama, Hiroko Nakano, Yuuki Kobayashi, Georges Paumier FR, Virginia Verran UK, David Oates UK

Goście specjalni z pokazami solo w Galerii Przystanek Pireus: https://www.facebook.com/PrzystanekPireus
ADRIANA MAJDZIŃSKA
ANDRZEJ BANACHOWICZ
KATARZYNA KUJAWSKA-MURPHY

Idź do oryginalnego materiału