Holandia: Anouk chce wrócić na Eurowizję, nadawca myśli nad rezygnacją

eurowizja.org 2 miesięcy temu

Co z Holandią? – zastanawiają się liczni fani Konkursu Piosenki Eurowizji po tym, jak tuż przed tegorocznym finałem reprezentant kraju został zdyskwalifikowany. Kontrowersyjna decyzja wobec Joosta Kleina wywołała oburzenie Holendrów i niezadowolenie nadawcy publicznego, który teraz rozważa sens dalszego udziału. Nowe doniesienia pojawiły się po tym, jak chęć wyjazdu do Szwajcarii, gdzie odbędzie się Eurowizja 2025, ogłosiła Anouk – jedna z byłych reprezentantek.

Ze względu na incydent, do którego doszło po drugim półfinale, Europejska Unia Nadawców (EBU) zdyskwalifikowała Joosta Kleina z udziału w finale. Holenderski raper wrócił do rozczarowanego kraju, który nie szczędzi krytyki na temat przebiegu Eurowizji 2024. Decyzja o starcie lub rezygnacji zapadnie po wakacjach, ale media donoszą, iż krajowy nadawca raczej przewiduje brak występu.

Eurowizja 2024: Joost Klein (Holandia) na pierwszej próbie. / fot. Sarah Louise Bennett, EBU

Eurowizja 2025: Anouk chce zgłosić piosenkę

Nowe informacje o nastawieniu nadawcy AVROTROS do przyszłorocznego konkursu przekazał portal rtl.nl. Dziennikarze skontaktowali się z menadżerem Anouk, reprezentantki Holandii na Eurowizji 2013. Jedna z najpopularniejszych artystek w kraju wystąpiła tydzień temu na festiwalu North Sea Jazz, gdzie ogłosiła publice chęć udziału w przyszłorocznym widowisku. Już rok temu planowała zgłoszenie, ale ze względu na wymogi holenderskiej telewizji musiałaby przesunąć o kilka miesięcy premierę nowego krążka.

W rozmowie z RTL Boulevard menadżer piosenkarki, Kees de Koning, potwierdził, iż pomysł udziału w Eurowizji 2025 traktuje ona poważnie i ma już gotową piosenkę. Problemem jest jednak brak współpracy z AVROTROS. Stacja skontaktowała się z Anouk, żeby podziękować za zainteresowanie. Zakomunikowała jednak, że nie jest pewna swojego udziału, a grupa zajmująca się w jej murach Eurowizją przestała istnieć.

Szanse na udział niskie, decyzja we wrześniu

Rok temu, po kontrowersyjnym wyborze Mii Nicolai i Diona Coopera na Eurowizję 2023, zmienił się skład komisji konkursowej oraz szef delegacji. Został nim Twan van de Nieuwenhuijzen, który po tegorocznym konkursie zrezygnował z funkcji w związku z wyborem na wiceszefa portalu NOS Events. Nadawca ogłosił, iż póki co nie powoła nowego szefa delegacji.

Decyzja o udziale w Eurowizji 2025 lub jego braku zapadnie we wrześniu. Jak jednak wynika z informacji RTL, obecnie AVROTROS ocenia szanse na udział jako niskie. Nadawca uzależnia dalsze zaangażowanie w konkurs od strukturalnych zmian w EBU. Holendrzy niezmiennie uważają, iż dyskwalifikacja ich reprezentanta była karą nieproporcjonalnie surową, a cały przebieg Eurowizji 2024 był nieodpowiednio zarządzany. Organizacja ogłosiła już wyniki niezależnego śledztwa ws. tegorocznej Eurowizji, co przekonało do udziału krytycznie nastawionych Norwegów.

Sam Joost Klein jest zainteresowany ponownym udziałem. Zapowiedział to podczas festiwalu Pinkpop i w mediach społecznościowych. Na koncercie w Brukseli zasugerował, iż mógłby również zaprezentować się w barwach Belgii. Zastępca Dyrektora Generalnego EBU potwierdził w rozmowie ze Szwedzkim Radiem, że raper może ponownie zostać uczestnikiem Eurowizji.

Eurowizja 2024: Joost Klein (Holandia). / fot. Corinne Cumming – EBU

Anouk – o artystce

Urodzona w 1975 roku Anouk Schemmekes zadebiutowała pod koniec lat 90. i od razu zyskała dużą popularność. W pierwszej dekadzie XXI wieku święciła wielkie sukcesy, zdobywając rozmaite nagrody. Dwa razy z rzędu odebrała MTV Europe Music Awards dla Najlepszego holenderskiego artysty. Na koncie ma też dziewięć Edisonów, najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Holandii.

W ciągu swojej kariery wydała czternaście albumów, ale dopiero w 2018 roku ukazał się jej pierwszy krążek po niderlandzku. Po tym, jak Holandia odpadła w eurowizyjnych półfinałach rekordowe osiem razy z rzędu, została wybrana na reprezentantkę podczas Eurowizji 2013. Gwiazda dała swojemu państwu upragniony awans, zajmując z utworem Birds dziewiąte miejsce w finale. W 2015 roku była autorką słów do eurowizyjnego Walk along dla Trijntje Oosterhuis.

Holandia na Eurowizji

Kraj wziął udział w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku. Na koncie ma pięć zwycięstw, których dokonali Corry Brokken (1957), Teddy Scholten (1959), Lenny Kuhr (1969), zespół Teach-In (1975) i Duncan Laurence (2019). W latach 2005-2012 Holandia ani razu nie przeszła do finału, co udało się zmienić Anouk. Rok później, w 2014 roku, duet The Common Linnets zajął drugie miejsce. W 2024 roku holenderskim reprezentantem był Joost Klein z utworem Europapa. Raper zajął drugie miejsce w półfinale, ale został zdyskwalifikowany tuż przed koncertem finałowym.

Duncan Laurence po zwycięstwie na Eurowizji 2019. / fot. Andres Putting – EBU

Eurowizja 2025 – co wiemy? Czy Polska weźmie udział?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miastem-gospodarzem Eurowizji 2025 zostanie Bazylea lub Genewa, a wybór poznamy w sierpniu. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory dwadzieścia państw. Na liście uczestników jak na razie nie ma nadawcy z Polski. TVP nie wydało oficjalnego komunikatu w sprawie udziału w Eurowizji 2025.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

źródło: RTL

Idź do oryginalnego materiału