Kontynuujemy cykl wystaw poświęconych polskim środowiskom twórczym. Tym razem przyjrzymy się malarstwu środowiska wrocławskiego. Ten obszerny materiał zostanie podzielony na kilka części, a zainauguruje go przegląd twórczości najmłodszego pokolenia wrocławskich artystek i artystów, zorganizowany według koncepcji Alicji Pruchniewicz i Wiktora Gałki.
„Odbijające się od siebie rzeczywistości tworzą miejsce bez końca i początku – hiperprzestrzeń, której eksplorację można rozpocząć w dowolnym punkcie, a sposoby nawigacji stają się ważniejsze od miejsca docelowego. Natężenie wizualnych odniesień, zwielokrotnione cytaty i zapożyczenia sprawiają, iż linearny charakter granicy pomiędzy realnością a wirtualnością ulega częściowemu zatarciu, staje się ona przestrzenna i wszechobecna.
Planując ekspozycję, wyznaczyliśmy sobie za cel uchwycenie zjawisk charakterystycznych dla młodego malarstwa wrocławskiego. W dobie globalizacji artystyczne społeczności wzajemnie się przenikają i inspirują, co stwarza dogodne warunki do poszerzania możliwości warsztatowych i tematycznych. Nie wyklucza to znaczenia lokalnych środowisk artystycznych, gdzie współdziałanie przyczynia się do powstawania różnorodnych pomysłów, rozwoju technik i eksploracji złożonych tematów malarskich. Elementem łączącym wybranych twórców jest stałe zainteresowanie malarstwem, którego możliwości wciąż pozostają niewyczerpane. Decyzja, by malować w świecie pełnym obrazów, jest świadoma”.