1 maja 2025 roku przejdzie do muzycznej historii! Legendarny utwór Jimiego Hendrixa na wrocławskim Rynku zagrało wspólnie 8122 gitarzystów i gitarzystek, bijąc w ten sposób Gitarowy Rekord Świata! Największą Gitarową Orkiestrę Świata pod wodzą Leszka Cichońskiego tworzyli w tym roku m.in. słynny gitarzysta Boba Marleya, Al Anderson, australijska wirtuozka gitary Orianthi, jeden z najwybitniejszych amerykańskich gitarzystów bluesowych, Leburn Maddox oraz polskie gwiazdy, w tym Wojciech Cugowski i Grzegorz Skawiński, zespoły Myslovitz, Big Cyc i Hurt. Wrocławski Rynek zamienił się w miasteczko festiwalowe z 5 scenami i mnóstwem atrakcji dla dorosłych i najmłodszych.
Wieczorem w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd w ramach 3-Majówki (1-3 maja).
Dotychczasowy Rekord z 2023 roku wynosił 7968 gitar. W zeszłym roku zagrało razem 7967 gitarzystek i gitarzystów, a pierwsza edycja gitarowego święta odbyła się w 2003 roku, gromadząc 588 entuzjastów instrumentów strunowych. Tegoroczna gitarowa rodzina znacząco się powiększyła, gromadząc na wrocławskim Rynku aż 8122 gitar!
– Jesteśmy niezwykle dumni i dziękujemy wszystkim, którzy 1 maja zagrali razem z nami. Wspólnie udało nam się przekroczyć kolejną magiczną liczbę, tworząc gitarową orkiestrę na 8122 instrumentów! Choć w naszym Gitarowym Rekordzie najważniejszy jest nie finalny wynik, tylko fakt, iż uczestnicy są jednocześnie wykonawcami! Grają i przeżywają wspólnie muzykę. To wyższy stan świadomości, w którym wszelkie podziały i programy, jakie mamy w głowie, przestają istnieć. Stąd właśnie to poczucie jedności, które nazwałem Uni-Vibe. To niesamowita energia, którą co roku co roku wysyłamy w świat, z serca wrocławskiego Rynku – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata.
Tegoroczna edycja wielkiego święta gitary odbywała się pod hasłem: „Pamiętaj Woodstock!” – Chcemy nawiązać do ducha Woodstock, dzieci kwiatów i przesłania Peace & Love oraz Uni-Vibe, czyli Jednoczącej Wibracji Muzyki. W tym roku stawiamy na kolor, wolność, euforia i pozytywną energię. Już od sześciu lat gramy „Hey Joe” z nowym tekstem jako „Hey Joe – A New Story”. To nowa historia Joe – historia pozytywnej przemiany i pokoju, którą chcemy wspólnie opowiedzieć światu dźwiękami naszych gitar – zapowiadał Leszek Cichoński.
Gitarowy Rekord Świata 2025 w duchu festiwalu Woodstock
Do Wrocławia przyjechał Al Anderson, gitarzysta Boba Marleya, członek oryginalnego składu The Wailers. Razem z tysiącami gitarzystów wykonał legendarny utwór „One Love”. Usłyszeliśmy też stworzoną specjalnie na tegoroczną edycję kompozycję „Pamiętaj Woodstock” projektu GUITAR JEDI oraz utwory Carlosa Santany wykonane przez Cichoński Torres Band. Po raz pierwszy we Wrocławiu zagrała Orianthi, australijska wirtuozka gitary, wokalistka i kompozytorka, która światową sławę zdobyła jako główna gitarzystka Michaela Jacksona. Międzynarodowy skład artystów zasilił również Leburn Maddox, jeden z najwybitniejszych amerykańskich gitarzystów bluesowych.
Gitarowy Rekord Świata 2025 na Scenie Głównej pomogli bić także polscy artyści, w tym jeden z najbardziej cenionych rodzimych basistów, Wojciech Pilichowski oraz członkowie grupy Polish Metal Alliance, Wojciech Cugowski (Bracia, Cugowscy) i Krzysztof Sokołowski (Nocny Kochanek). Przeboje Jimiego Hendrixa zagrali członkowie Luxtorpedy: Litza i Robert Drężek, a za sprawą Old Breakout usłyszeliśmy „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy. Grzegorz Skawiński, legenda rodzimej sceny rockowej, w duecie z wokalistką Moniką Pilarczyk wykonali najsłynniejsze przeboje grupy O.N.A.
Na Scenie Antyradia pod Pręgierzem wybrzmiały gitarowe hity wszech czasów. Zagrały zespoły Myslovitz, Hurt i Big Cyc, które wieczorem, podobnie jak Orianthi i Polish Metal Alliance, wystąpią podczas festiwalu 3-Majówka. Na wrocławskim Rynku zabrzmiała m.in. jubileuszowa „Załoga G” zespołu Hurt, który świętuje w tym roku 20-lecie premiery kultowego utworu oraz „Długość dźwięku samotności” grupy Myslovitz uznawany za najważniejszą piosenkę w historii polskiej muzyki.
Rynek i okolice zamieniły się w gitarowe miasteczko z kilkoma scenami prezentującymi różne oblicza gitary – od gitary elektrycznej przez fingerstyle i flamenco do gitary klasycznej i ukulele, konkursami, licznymi warsztatami gitarowymi z możliwością spotkań i rozmów o gitarze, miejscem na spotkania z gwiazdami, autografy i wspólne zdjęcia oraz strefą dla dzieci. Po raz pierwszy można było obejrzeć wyjątkową wystawę w Muzeum Gitar „Defil”, tj. zbiór kilkudziesięciu modeli kultowego sprzętu marki Defil, która towarzyszyła kilku pokoleniom polskich gitarzystów, od amatorów aż po gwiazdy estrady.
Przed nami 3 dni z koncertami gwiazd na festiwalu 3-Majówka, który od lat towarzyszy biciu Rekordu. Zagrają m.in. Artur Rojek, Orianthi, Polish Metal Alliance, Kult, Myslovitz, Hurt, KSU, Pidżama Porno, IRA, Big Cyc, LemON, Natalia Przybysz, Luxtorpeda, Dezerter, Dreadzone, DubiozaKolektiv, Rumjacks, Fisz Emade Tworzywo oraz projekt Nosowska/Król.
Zarejestrowanym na Gitarowy Rekord Świata gitarzystom przysługują ulgowe bilety na koncerty festiwalu 3-Majówka. Każdy zarejestrowany gitarzysta otrzyma pamiątkowy Certyfikat Rekordzisty oraz będzie figurował na oficjalnej liście Uczestników Gitarowego Rekordu Świata 2025.
Więcej informacji: www.heyjoe.pl i www.3-majowka.pl