Filmy biograficzne to nie tylko rekonstrukcja życia sławnych postaci, ale przede wszystkim opowieści o emocjach, dramatach i przemianach. Przenoszą widza w świat autentycznych doświadczeń, ukazując zarówno wzloty, jak i bolesne upadki. Dzięki mistrzowskim rolom aktorskim i dopracowanym scenariuszom tego typu produkcje często trafiają do serc widzów, a także podbijają największe festiwale filmowe. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno obrazy o artystkach i politykach, jak i o ikonach muzyki – każda z tych historii zostawia trwały ślad w pamięci.
1. „Frida” reż. Julie Taymor, 2002
Frida Kahlo zapisała się na kartach historii jako jedna z największych artystek XX wieku. Swoim charakterystycznym stylem przyczyniła się do rozwoju surrealizmu w sztuce, ale jej życie dalekie było od ideału. Film biograficzny „Frida” to pasjonująca historia niezłomnej kobiety, która w walce o siebie i swoje ideały nie cofnie się przed niczym. W postać malarki wcieliła się Salma Hayek, której rola przyniosła nominacje do Oscara, a u jej boku stanął Alfred Molina jako Diego Riviera. Oboje stworzyli parę, której chemia wprost przebija się przez ekran.
„Frida” to historia o bólu, pasji i tworzeniu, które stało się manifestem kobiecej siły. To film nie tylko dla pasjonatów sztuki, ale także dla tych, którzy kochają kino pełne emocji i kolorów.

2. „Spacer po linie” reż. James Mangold, 2005
James Mangold na swoim koncie ma wiele cenionych w historii kina dzieł, z czego wyróżnić można „Przerwaną lekcje muzyki” czy „Le Mans ‘66”, a jego ostatnia produkcja „Kompletnie nieznany” wzbudziła niemałe kontrowersje. „Spacer po linie” to historia legendy muzyki country Johnny’ego Casha i jego miłości do June Carter, z poruszającymi występami Joaquina Phoenixa i Reese Witherspoon, która za tę rolę uhonorowana została Oscarem. Mimo wyraźnego biograficznego fundamentu to właśnie dynamika relacji ich postaci stanowi emocjonalne serce opowieści. Do grona głównych bohaterów zalicza się muzykę, a co interesujące Phoenix i Witherspoon wykonywali wszystkie utwory samodzielnie, co tylko potęguje poczucie autentyczności.
„Spacer po linie” to seans konieczny dla tych, którzy cenią niezapomniane występy aktorskie i kochają muzykę.

3. „Żelazna dama” reż. Phyllida Loyd, 2011
„Żelazna dama” to film, który przedefiniowuje klasyczny gatunek biografii fabularnych. Nie ukazuje on drogi na szczyt ani też szczególnego okresu władania, a opowiada dzieje Margaret Thatcher po zakończeniu jej kariery politycznej. Była jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku i pierwszą kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, która na zawsze zmieniła bieg historii. „Żelazna dama” bierze na warsztat nie tylko ikoniczną postać, ale także przygląda się temu, jaką cenę zapłaciła za władzę – jako kobieta, żona i matka. W główną rolę wcieliła się ulubienica wielkiego ekranu — Meryl Streep. To naprawdę doskonała rola tej aktorki, która nie tylko wciela się w Thatcher fizycznie, ale przede wszystkim wnika w jej psychikę, pokazując ją jako silną, konsekwentną, a jednocześnie kruchą i samotną osobę u schyłku życia.
Ten film to intymne studium pamięci i poszukiwania tożsamości, które zwinnie zestawiane jest z retrospektywnymi scenami z okresu politycznej świetności.

4. „Jackie” reż. Pablo Larrain, 2016
W historii politycznej Stanów Zjednoczonych wyróżnić można wiele zamachów na głowy państwa, ale jedna z nich wzbudza największe emocje. Do morderstwa F. Kennedy’iego doszło w 1963 roku w trakcie transmitowanego na żywo przejazdu pary prezydenckiej przez Elm Street w Dallas. Film „Jackie” nie skupia się jednak na 35. prezydencie USA, a na życiu jego żony tuż po jego śmierci. Narracja produkcji osnuta jest wokół pierwszego wywiadu, którego udziela po tragedii, tworzy to pretekst do przedstawienia jej stanowiska i strony w tym wydarzeniu. Oszczędzając na dialogach, jesteśmy świadkami najintymniejszych, a zarazem najcięższych momentów, przez które przechodziła pierwsza dama. W tę postać wcieliła się niezastąpiona Natalie Portman, która perfekcyjnie oddała klasę, determinację i głęboko skrywane emocje Jackie.
To film niełatwy w odbiorze, małomówny i sugestywny, który tworzy jeden z najciekawszych portretów psychologicznych w swoim gatunku.

5. „Bohemian Rhapsody” reż. Bryan Singer, 2018
Chociaż od premiery tego filmu minęło już 7 lat, to grono jego fanów stale się powiększa. To fabularna opowieść o jednym z najbardziej charakterystycznych głosów w historii całej muzyki. Freddie Mercury do dziś pozostaje postacią kontrowersyjną, która przełamywała standardy w branży i tabu społeczne. Ale to także niezwykle kompleksowa historia legendarnego zespołu Queen, którego utwory zapisały się na listach przebojów wszech czasów. „Bohemian Rhapsody” to dzieło wykonane z rozmachem i niespotykaną precyzją, dzięki której udało się odtworzyć złożoną biografię wokalisty. W rolę Mercurego wcielił się Rami Malek, którego poruszający występ uhonorowany został Oscarem.
To film o poszukiwaniu tożsamości i walce o niezależność, tym samym porusza tematy uniwersalne, stając się dostępnym dla wszystkich widza.

6. „Judy” reż. Rupert Goold, 2019
„Judy” to wzruszająca opowieść o ostatnich miesiącach życia gwiazdy, która zasłynęła swoją niezapomnianą rolą Dorotki w „Czarnoksiężniku z krainy Oz” – Judy Garland. Film skupia się na londyńskim epizodzie artystki, która w 1968 roku wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, by dać serię koncertów. Judy na scenie błyszczy, a za kulisami walczy o emocjonalne, finansowe i fizyczne przetrwanie. W tytułową rolę wcieliła się Renee Zellweger, która w tej kreacji wręcz znika – na rzecz Judy. Aktorka nie tylko śpiewa, ale też wciela się w Garland z taką siłą i czułością, iż trudno oderwać wzrok. Jej występ był szeroko komentowany, a jeszcze bardziej nagradzany m.in. BAFT’ą, Złotym Globem i Oscarem.
„Judy” to film o sławie, która nie chroni przed samotnością, ale też o tym, jak potężna potrafi być sztuka, choćby gdy ciało i dusza są już zmęczone.

7. „Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody” reż. Kasi Lemmons, 2022
Od jej śmierci minęło już 13 lat, ale jej legenda jest wciąż żywa. Whitney Houston była niekwestionowaną królową muzyki pop, soul i R’n’B przełomu millenium. Biografia ukazuje najważniejsze etapy z życia artystki — od pierwszych występów w chórze gospel po toksyczny związek z Bobbym Brownem. W postać Houston wcieliła się nadzieja młodego pokolenia, Naomie Ackie, która ze szczególną uważnością ukazuje charyzmę wokalistki. Ten film to nie tylko muzyczny hołd, ale też próba uchwycenia fenomenu artystki, która podbiła świat, ale przez całe życie zmagała się z presją, samotnością i oczekiwaniami innych.
Reżyserka nie koloryzuje jej historii i odważnie podejmuje próby ukazania ciemnych stron życia artystki, co nadaje tej historii autentyczności. Lemmon, tym obrazem, przypomina również jak rewolucyjna była obecność czarnoskórej kobiety w mainstreamowej branży muzyki pop w latach 90.
- SPRAWDŹ TEŻ: Jej matka choćby po latach wierzyła, iż wróci z gór. Poruszający dokument o polskiej himalaistce na Netflixie. Nie można się oderwać
Tekst: Weronika Zontek
