Ruszyła dziewiąta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona.
Przypomnijmy, iż stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska wspólnie z Zakładem Karnym w Wołowie organizują konkurs „W więzieniu pisane” nieprzerwanie od 2017 roku i choćby pandemia nie zdołała pokrzyżować im szyków. Do tej pory od pensjonariuszy zakładów karnych w całej Polsce wpłynęło ponad 800 opowiadań. Czy w tym roku uda się przekroczyć magiczną barierę 1000 historii? Przekonamy się już wkrótce.
Na opowiadania organizatorzy czekają do końca czerwca tego roku, a nadsyłać je należy na adres: Zakład Karny w Wołowie, ul. Więzienna 6, 56-100 Wołów. Ich pierwszą recenzentką będzie znana pisarka Joanna Opiat-Bojarska, następnie zaś zostaną przetłumaczone na język angielski przez Katarzynę Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury i przesłane do Anglii, by mistrz mógł sam wybrać zwycięzców, których następnie przyjedzie osobiście udekorować.
- Nie mogę się doczekać kolejnej porcji tych fascynujących historii! - mówi brytyjski pisarz. - Kreatywność polskich więźniów nie zna granic, ich opowiadania wywołują we mnie całą gamę emocji, a niektóre z pomysłów budzą choćby zazdrość. Zachęcam wszystkich do udziału w moim konkursie, to nie tylko zabawa, ale i świetna okazja do zakomunikowania światu zewnętrznemu, co dzieje się w waszych sercach.
Bliskie związki Grahama Mastertona z aglomeracją wrocławską sięgają 2016 roku, kiedy to brytyjski autor przyjechał tu na serię spotkań autorskich. Jedno z nich odbyło się w wołowskim więzieniu i ujęło pisarza na tyle, iż sam wyszedł z inicjatywą organizacji konkursu. Od tej pory Masterton regularnie odwiedza Aglomerację i jej choćby najmniejsze miejscowości. Łącznie we Wrocławiu i okolicznych bibliotekach odbył ponad 20 spotkań z czytelnikami, a jego związki z Wrocławiem jeszcze się zacieśniły, gdy przy ul. Kiełbaśniczej stanął jego osobisty krasnal. W Kinie Nowe Horyzonty odbył się również uroczysty pokaz hollywoodzkiej ekranizacji powieści „Manitou” z udziałem pisarza.
W tym roku Masterton planuje odwiedzić aglomerację wrocławską w czerwcu i wrześniu, jeżeli tylko zdrowie mu pozwoli, ale program Rozczytana Aglomeracja nie ogranicza się przecież do jednego autora. Aglomeracyjną społeczność rozczytywać będą również chociażby Eliza Kącka, Anna Szczypczyńska, Jaroslav Rudiš czy Sławek Gortych. Warto śledzić stronę rozczytana.pl oraz profil facebook.com/rozczytana, by być na bieżąco z tymi planami.