Gmina Czernica kryje w sobie mnóstwo atrakcji wartych odwiedzenia i bliższego poznania. Atuty gminy docenili reżyserzy, wybierając ten obszar na plan zdjęciowy swoich filmów, turyści oczarowani klimatem małych, urokliwych miejscowości, kryjących często burzliwą historię, i wreszcie sami mieszkańcy, którzy zdecydowali się tu osiąść. Wśród nich znani artyści jak choćby muzyk Leszek Cichoński i aktorka Kinga Preis. Co ich przyciągnęło?
Fanów kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego zainteresuje z pewnością fakt, iż na terenie gminy Czernica kręcono wiele scen z filmów „Sami swoi” (1967), „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977). Większość zdjęć powstała w Dobrzykowicach, przy obecnej ul. Szkolnej.
Jak wyglądało życie naszych przodków? Można to sprawdzić odwiedzając Muzeum Skansen Rolny w Nadolicach Wielkich. Jego właściciele, państwo Golinowscy, przez ponad 40 lat zgromadzili w przydomowym muzeum ponad 6 tysięcy historycznych eksponatów. Na terenie gospodarstwa znajduje się wyposażona kuźnia i dom chleba.
Ślady bolesnej historii można odnaleźć m.in. w Ratowicach, gdzie znajdują się pozostałości po dawnym obozie Ael Rattwitz, powstałym w 1940 roku z inicjatywy Służby Pracy Rzeszy. Na jego terenie przebywali polscy, ukraińscy, rosyjscy, czescy i żydowscy robotnicy przymusowi. Bilans ofiar obozu wyniósł około 2000 osób. W 1967 roku w miejscu mogiły odsłonięto symboliczny pomnik autorstwa Bolesława Telipa. W Nadolicach Wielkich znajduje się natomiast jedyny w Polsce niemiecki cmentarz wojenny i Park Pokoju. Pochowano tu około 20 tys. żołnierzy niemieckich.
Ślady historii ukryte są także w architekturze sakralnej. Polecamy odwiedzić neogotycki Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chrząstawie Wielkiej, gdzie znajdują się relikwie św. Rity i św. Filomeny. W dekanalnym sanktuarium - Kościele św. Wawrzyńca w Wojnowicach znajdziemy natomiast relikwie św. Wawrzyńca. Z kolei barokowy Kościół Parafialny św. Małgorzaty w Gajkowie z początków XVIII wieku skrywa historię związaną z Zakonem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.
Zmęczeni wędrówką po historycznych szlakach mogą odpocząć nad Jeziorem Bajkał, znajdującym się w sąsiedztwie wsi Gajków i Kamieniec Wrocławski. Nieopodal, w Chrząstawie Wielkiej, warto się skusić na słynne pierogi chrząstawskie, wpisane na listę Produktów Tradycyjnych. No i można odwiedzić sąsiednią Chrząstawę Małą. Znajduje się tu Browar Widawa i Gospoda Pod Czarnym Kurem.
Smacznego!