Śmierć w teatrze. Czy to nie jest zbyt banalne? Nie w reżyserii Piotra Pacześniaka, którego spektakl „Querelle” możemy oglądać w Teatrze Polskim w Poznaniu. To opowieść o ludziach poszukujących miłości i własnej tożsamości, rozgrywająca się mrocznym świecie.
W październiku ubiegłego roku w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się premiera spektaklu „Querelle” w reżyserii Piotra Pacześniaka. Spektakl można było oglądać jesienią podczas festiwalu Bliscy Nieznajomi – Queer Fest. To nie pierwsze spotkanie reżysera z poznańskim teatrem. Widzowie Teatru Polskiego mogą znać również jego „Taśmy rodzinne”. Tym razem młody twórca zaprasza do zupełnie innego świata. Spektakl „Querelle” inspirowany jest powieścią Jean Geneta, która uważana jest za klasykę prozy LGBTQ. To historia o dwóch morderstwach i dwóch sprawcach. Choć motyw zabójstwa w teatrze nie jest niczym nowym, „Querelle” rzuca światło na inne aspekty historii bohaterów.
– Targani są poczuciem winy, które nie pozwala im zaakceptować własnej tożsamości. To jacy są, wydaje im się zbrodnią popełnioną w chwili narodzin. Rozpięci między pragnieniem niewinności a potrzebą wolności, kuszeni perspektywą pełniejszego życia, świadomi nieuchronnego końca, a jednocześnie w lęku przed jakąkolwiek zmianą – czytamy na stronie Teatru Polskiego.
Spektakl to opowieść o wewnętrznych konfliktach, ale również dyskryminacji i wykluczeniu. Początkiem są pragnienia i lęki o miłość oraz wolność, uniwersalnych i istotnych wartościach.
fot. Teatr Polski w Poznaniu
Bilety na spektakl dostępne są na oficjalnej stronie Teatru Polskiego w Poznaniu.
Dla naszych czytelników mam po jednym podwójnym zaproszeniu na spektakl 10 stycznia na godzinę 19.00 i 12 stycznia na godzinę 18.00.
Aby otrzymać bezpłatną podwójną wejściówkę należy na adres [email protected] wysłać maila i podać datą spektaklu na który chcą się Państwo wybrać. O przyznaniu darmowej wejściówki decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które zgłoszą się jako pierwsze, otrzymają mail zwrotny w jaki sposób odebrać darmową wejściówkę.