Globalna odpowiedzialność Ferrero

portal-informacyjny.com 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Globalna odpowiedzialność Ferrero


Portal Informacyjny: Od dziesięcioleci mówi się o społecznej odpowiedzialności biznesu. Teraz ta idea jest, za sprawą dyrektyw Unii Europejskiej, wdrażana systemowo. Na ten temat wypowiada się Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, ekspert portalu oesg.pl .

Czy społeczna odpowiedzialność biznesu jest standardem w Unii Europejskiej?

Każde przedsiębiorstwo, bez względu na swoja wielkość, powinno działać w taki sposób aby móc brać odpowiedzialność za swoją załogę, wpływ na środowisko naturalne oraz lokalne społeczności. Są to cele, które we współczesnej Europie stały się standardem. Inną sprawą jest zakres tej odpowiedzialności. Jest on uzależniony od pozycji przedsiębiorstwa na rynku i przychodów, które są generowane.

To prosta matematyka, im większa organizacja tym większa odpowiedzialność. Dlatego inną strategię wybiera zakład produkcyjny, który jest liderem województwa, a inną przedsiębiorstwo, która ma swoje oddziały w całym państwie. Jeszcze inaczej do tematu społecznej odpowiedzialności biznesu będzie podchodzić globalny podmiot, którego marka jest znana praktycznie na całym świecie, i na tę ostatnia sytuację pragnę omówić.

Czy Ferrero ogłosiło raport zrównoważonego Rozwoju?

Kilka dni temu w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, Grupa Ferrero, która jest obecna, w Polsce, już od ponad 30 lat, ogłosiła swój raport zrównoważonego rozwoju, I choć Polska jest jednym ze 170 państw, w którym jest obecna marka, to na pewno jednym z ważniejszych, ponieważ to właśnie w Polsce znajduje się zakład produkcyjny tej Koncernu. Podczas konferencji na której był ogłaszany raport zrównoważonego rozwoju Giovanni Ferrero – CEO grupy, przekonywał, iż „aby odnieść sukces w stale zmieniającym się świecie, przedsiębiorcy muszą identyfikować, reagować i dostosowywać się do wymagań zrównoważonego rozwoju, które mają największy wpływ na środowisko i społeczeństwo.”

Czy Ferrero stosuje mapowanie satelitarne?

Warto w przypadku takich wypowiedzi, jak Giovanni Ferrero, zapytać o liczby. Z raportu zrównoważonego rozwoju grupy Ferrero można dowiedzieć się, iż 90,7 proc. opakowań przedsiębiorstwa jest zaprojektowanych tak, aby nadawały się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Ferrero zwiększyło też traceability – identyfikowalność większości surowców używanych do produkcji słodyczy, np. w przypadku kakao do 93 proc. oraz do 98 proc. oleju palmowego. Co ważne nie są to liczby, które otrzymano nie w wyniku skomplikowanych obliczeń, w popularnym Excelu, ale dzięki użyciu mapowania satelitarnego. To właśnie wdrożenie rozwiązań takich jak mapowanie cyfrowe czy satelitarne, pomaga przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom jakim jest m. in. wylesianie i degradacja lasów.

Zaawansowana technologia, na którą mogą pozwolić sobie tylko najwięksi, to dopiero początek. Konieczna jest też współpraca, w realizacji celu jakim jest zrównoważony rozwój, z organizacjami pozarządowymi, naukowcami, władzami, organami branżowymi czy dostawcami. W tak dużym, korporacyjnym organizmie, wydaje się, iż to największe wyzwanie.

Z kim współpracuje Ferrero?

Globalni gracze, tacy jak Grupa Ferrero, muszą brać pod uwagę zdarzenia, które wielu przedsiębiorstwom są obce. Korporacja, w strategii zrównoważonego Rozwoju, zobowiązała się do podejmowania kompleksowych działań, mających na celu zapobieganie i eliminowanie pracy dzieci w swoim łańcuchu wartości. W tym celu grupa współpracuje z organizacjami rządowymi i pozarządowymi na całym świecie. Jest też członkiem wielu organizacji takich jak np. Save The Children. W 2023 r. we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP) zidentyfikowano ponad 2.300 małoletnich, narażonych na ryzyko konieczności podjęcia pracy na plantacji orzechów laskowych. Dzieci te zostały skierowane do najbliższych szkół i ośrodków pomocy społecznej oraz otrzymały niezbędne wsparcie żywieniowe.

Duże przedsiębiorstwo, to duża odpowiedzialność, ale przedsiębiorstwo globalne, to już odpowiedzialność za cały świat. Grupa Ferrero jest przykładem zachowania tych proporcji, dowodzi tego najnowszy raport zrównoważonego rozwoju i pozycja na globalnym rynku.

Juliusz Bolek,

Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Kim jest Juliusz Bolek?

Juliusz Bolek – ekonomista, naukowiec, przedsiębiorca, posiada m. in. certyfikat, przyznany przez Polski Instytut Dyrektorów, „w uznaniu za postawę i działania wyróżniające się najwyższymi standardami Corporate Governance i wartościami etycznymi w biznesie”. Od 2011 roku jest Przewodniczącym Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie „Finansista Roku”. W 2022 r. Instytut Biznesu, któremu przewodzi otrzymał nagrodę „Obiektyw Gospodarczy” przyznana przez Agencję Informacyjna.

Jakie wykształcenie posiada Juliusz Bolek?

Juliusz Bolek jest wykładowcą Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych (MBA), Społecznej Akademii Nauk, Wyższej Szkoły Promocji i Instytutu Audytu i Ewaluacji. W prowadzonych zajęciach wykorzystuje praktyczną wiedzę jaką zdobył w pracy zawodowej.

Juliusz Bolek– dorobek naukowy i aktywność zawodowa

Autor książek: „Adwokaci w walce o sprawiedliwość”, „Lekarze w walce o zdrowie”, prac z zakresu socjologii: „Studenci ’86 – postawy”, „Młodzi twórcy ’87” oraz wielu artykułów naukowych. Juliusz Bolek jest ekspertem Instytutu ESG oraz uczestniczy m. in. w pracach kapituły konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, oraz jury konkursu „Luksusowa Marka Roku”.

Co to jest Ferrero?

Ferrero – włoskie przedsiębiorstwo, o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje. Ta rodzinna spółka powstała w 1946 r. Mistrz cukierniczy, Pietro Ferrero rozwinął masowy system produkcji słodyczy. Pierwszym produktem Ferrero była Pasta Gianduja – czekolada orzechowa do smarowania, która była pierwowzorem produktu Nutella. Po pierwszym sukcesie przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek wiele znanych produktów. Największa ekspansja Ferrero na rynku nastąpiła latach 50. XX wieku, kiedy Spółka weszła ze swoimi produktami na rynki europejskie i pozaeuropejskie.

Historia Ferrero

W latach 60. i 70. XX wieku Ferrero otworzyło swoje biura w takich państwach jak Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Związek Australijski, Republika Ekwadoru czy Wolne Stowarzyszone Państwo Portoryko.

Ferrero w Polsce

Na początku lat 90. XX wieku przedsiębiorstwo otworzyło swój oddział w Warszawie, w Polsce, a następnie w 1996 r. zakład produkcyjny w Belsku Dużym k. Grójca. W 2007 roku spółka Ferrero Polska Commercial rozbudowała filię w Belsku Dużym i jest to teraz jeden z największych zakładów w Europie.

Ferrero w liczbach

  • Siedziba Grupy Ferrero mieści się w miejscowości Alba, w Piemoncie, w Republice Włoskiej.
  • 32 zakłady produkcyjne, na 5 kontynentach, posiada Ferrero
  • 170 państw na świecie umożliwia sprzedać słodkości Ferrero, co sprawia, iż są to najpopularniejsze wyroby cukiernicze na świecie
  • 33.000 osób pracuje w Ferrero
  • 365.000 ton Nutelli produkuje co roku Ferrero.

Słodkości od Ferrero

Ferrero produkuje kilka linii wyrobów cukierniczych, pod różnymi nazwami handlowymi. Najsłynniejszy jest krem z dodatkiem kakao i orzechów laskowych, Nutella, produkowana od 1964 roku. Produkcja Nutelli wykorzystuje jedną czwartą światowej produkcji orzechów laskowych. Przedsiębiorstwo oferuje także m.in. Ferrero Rocher, Pocket Coffee, Mon Chéri, Giotto, Raffaello, Tic Tac. Linia Kinder to takie produkty jak Kinder Niespodzianka, Kinder Joy, Kinder Schoko-Bons, Kinder Bueno, Kinder Delice, Kinder Mleczna Kanapka, Kinder Yogurt Slice, Kinder Pingui, Kinder Country, Kinder Maxi King, Duplo, Kinder Chocolate, Kinder Choco Fresh, Hanuta Ferrero. Ferrero produkuje również produkty Thorntons po przejęciu tej spóki w 2015 r.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Portal Informacyjny, zdaniem ekspertów, /DEC/11.07.2024

Idź do oryginalnego materiału