Gdy Eurowizja to za wysokie progi – powraca „Must be the music”. Szansa dla wielu polskich wykonawców z własną twórczością. Kto już startował w tym programie? • Olek Sikora w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Kto jeszcze brał udział w tym show?

dziennik-eurowizyjny.pl 4 miesięcy temu

EISC 2024 Q3 – Oglądaj od 21:00 TUTAJ

Must be the Music powraca. Szansa dla tych, co chcieli na ESC

Telewizja Polsat poinformowała, iż po wielu latach na antenę powraca program „Must be the music. Tylko muzyka”. Rozpoczął się już casting internetowy, a informacje na ten temat dostępne są TUTAJ. Program jest talent-show, jednak udział w nim mogą wziąć nie tylko soliści, ale też zespoły, chóry czy instrumentaliści, a wielokrotnie skupiano się tam na oryginalnej twórczości kandydatów, a nie coverach, do czego przyzwyczaiły nas inne popularne formaty typu „X Factor”, „Idol” czy „The Voice” produkując co roku dziesiątki dobrze śpiewających ludzi bez repertuaru. Program „Must be the music. Tylko muzyka” składa się z etapu przesłuchań, odcinków na żywo, półfinałów i finału. Zwycięzca otrzymywał nagrodę finansową i prawo do występu w wydarzeniach muzycznych Polsatu. O wynikach decydują jurorzy oraz widzowie czy internauci. Powrót programu, który w Polsce doczekał się aż jedenastu edycji (najwięcej na świecie), zapowiedziano już w maju podczas Polsat Hit Festiwal. Możliwość pokazania swojego talentu i własnej twórczości to świetna okazja dla wszystkich tych, którzy w ostatnich latach zgłaszali się do polskich preselekcji przed Eurowizją licząc na jakikolwiek rozgłos w mediach i środowisku fanów konkursu. Dlaczego tak wielu debiutantów chciało od razu walczyć o Eurowizję? W Polsce brakuje formatów muzycznych skierowanych do wykonawców posiadających już pomysł na siebie i chcących tworzyć coś swojego, a nie narzuconego przez wytwórnię jak w przypadku „The Voice”. Z uwagi na brak tego typu przestrzeni oraz niewielką liczbę festiwali, artyści próbowali przebić się poprzez ESC, gdzie najczęściej progi były dla nich zbyt wysokie.

Kto startował w programie?

Pierwsza edycja MBTM w Polsce odbyła się w 2011 roku, a wygrała ją formacja Enej, która do tej pory cieszy się ogromną popularnością w kraju. Zespół nie był nigdy zainteresowany Eurowizją, gdyż nie chciał zmniejszać swojego składu osobowego. W skład formacji wtedy i teraz wchodzi aż osiem osób – o dwie za dużo w kontekście Eurowizji. Trzecie miejsce w pierwszej edycji zgarnął skrzypek Tomasz Dolski, który do preselekcji 2018 zgłosił piosenkę „Spotlight”. Więcej na ten temat w archiwum Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ. W półfinałach pojawiła się znana grupa Red Lips czy awangardowa wokalistka Olivia Anna Livki. W półfinale drugiej edycji śpiewała znana później z „The Voice” Anna Karwan, z kolei trzecią edycję wygrał zespół LemOn – do tej pory niezwykle ceniony w naszym kraju. Na miejscu trzecim uplasowała się wtedy Kasia Moś – stało się to 6 lat po jej debiucie na preselekcyjnej scenie z „I wanna know”, ale cztery lata przed powrotem i drugim udziałem oraz pięć lat, zanim wokalistka została reprezentantką Polski na Eurowizji w Kijowie. Półfinalistką tej edycji była Ifi Ude, finalistka selekcji 2018. Co ciekawe, Kasia Moś w tej edycji mogła spotkać amerykańskiego piosenkarza Jimmie’go Wilsona, który brał udział w półfinałach – Kasia i Jimmie wystąpili później na tej samej Eurowizji w Kijowie. Ona weszła do finału, on w barwach San Marino zajął w półfinale ostatnie miejsce. W czwartej edycji startował późniejszy zwycięzca „The Voice” – Mateusz Ziółko, z kolei w piątek pojawiła się grupa Future Folk, która zakwalifikowała się do preselekcji 2018 z „Krakowiacy i Górale”. Do półfinału dobrnął też Patryk Kumór, późniejszy współtwórca m.in. przeboju „Superhero” z JESC 2019 dla Viki Gabor.

Jury i gwiazdy specjalne

Siódmą edycję wygrał zespół Sachiel, z którego pochodzi Ana. B – jedna z kandydatek do tegorocznych preselekcji wewnętrznych. W finale startowała też Paulina Czapla, wyróżniona uczestniczka preselekcyjnej „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020”. W półfinale widzowie mieli okazję poznać Asię Ash, która wcześniej zgłaszała się do selekcji 2010. Do dziesiątej edycji ponownie przystąpił Jimmie Wilson i znów dotarł jedynie do półfinałów. W ostatniej, jedenastej edycji w finale była Anna Cyzon – stało się to sześć lat po jej udziale w krajowych eliminacjach 2010, gdzie za „Love me” zajęła 2. miejsce. Anna później wielokrotnie próbowała ponownie dostać się do preselekcji, jednak nigdy już jej się to nie udało. W finale był też Brian Allan, szkocki piosenkarz mieszkający w Warszawie – kojarzymy go ze zgłoszenia do selekcji 2018. W „Must be the music” charakterne było jury, gdzie królowała nieżyjąca już Kora Jackowska, ale atrakcją byli też licznie zapraszani goście. W programie, ale poza konkursem śpiewali m.in. Josh Groban, Afromental (PdE 2008), Oceana (preselekcje niemieckie 2014), Edyta Górniak (ESC 1994), Aneta Sablik (KE 2017) czy Donatan i Cleo (ESC 2014). Czy nowa edycja zachęci nazwiska, które kojarzymy z walki o Eurowizję? Z pewnością ten program to miejsce dla nich!

Olek Sikora w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Eurowizyjny akcent pojawi się w nowej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. W światowe gwiazdy przeistaczać się będzie Olek Sikora, była gwiazda TVP i prowadzący Eurowizji Junior 2019 oraz komentator ESC za czasów słusznie minionych. Mało kto wie, iż Olek jest też wokalistą. Dziesięć lat temu wydał singiel „Budzę się”, do którego powstał klip. Konkurencję w nowej edycji polsatowskiego show stanowić będą dla niego m.in. Reni Jusis (nigdy nie miała pomysłu na to jak miałaby się zaprezentować na Eurowizji, stąd nie była tym zainteresowana) czy członek formacji Just5 – Bartek Wrona, który do preselekcji polskich 2018 zgłaszał piosenkę „Mari”. „Twoja twarz brzmi znajomo” to w odróżnieniu do „Must be the music” format telewizyjny, który doskonale przyjął się na całym świecie i w wielu krajach można go oglądać od lat. Przez scenę i słynną windę przetoczyło się mnóstwo wykonawców związanych z Eurowizją czy z preselekcjami. W Polsce byli to m.in. Artur Chamski (PdE 2009), Paulla (KE 2017), Marek Kaliszuk (SnS 2020), Jakub Molęda (PdE 2007), Magda Steczkowska (KE 2004), Kasia Cerekwicka (PdE 2006), Natalia Szroeder (KE 2016), Aleksandra Szwed (PdE 2009), Ola Gintrowska (KE 2016), Kasia Moś (ESC 2017), Stanisław Karpiel-Bułecka (KE 2018), Łukasz Zagrobelny (KE 2004), Gosia Andrzejewicz (preselekcje Białorusi 2006), Marta Gałuszewska (KE 2018), Maja Hyży (KE 2018 i 2023), Viki Gabor (JESC 2019), Ania Rusowicz (PdE 2006 i KE 2011), Daria Marx (TBSE 2022), Nick Sinkler (SNS 2020) i Kuba Szmajkowski (TBSE 2022-2023). Uczestnicy imitowali też wielu eurowizyjnych wykonawców, w tym także eurowizyjne występy. Warto dodać, iż w nowej edycji TTBZ jurorką będzie reprezentantka Polski z Eurowizji 1995 i laureatka drugiego miejsca preselekcji wewnętrznych 2024 – Justyna Steczkowska.

Źródło: Polsat, Wikipedia, archiwum Dziennika Eurowizyjnego, fot.: @oleksikora

Idź do oryginalnego materiału