„Franciszek Maśluszczak. Malarz” napis tej treści znajduje się na kolejnej tablicy wmurowanej w bruk na Starym Mieście w Zamościu. Artysta odsłonił ją dziś podczas trwającej jeszcze gali przy ul. Grodzkiej.
To już 19. edycja Alei Sław – inicjatywy, której twórczynią jest Teresa Madej. Ona była również gospodynią dzisiejszej uroczystości, a głównym bohaterem Franciszek Maśluszczak, któremu towarzyszyła żona Barbara.
Uhonorowany dzisiaj artysta to urodzony na Zamojszczyźnie wybitny malarz, rysownik, ilustrator, artysta o niepowtarzalnym języku plastycznym, autor polichromii, projektant witraży. Człowiek wielu talentów, mistrz obrazu fabularnego, słowa i myśli.
Franciszek Maśluszczak jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletnim wykładowcą malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Swoje malarstwo zaprezentował na ponad stu wystawach indywidualnych w Polsce oraz poza jej granicami.
Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, Gandawie, Helsinkach, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Okręgowym w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim, Muzeum B. Schulza w Drohobyczu, Muzeum M. Chagalla w Witebsku oraz w kolekcjach m.in. Fundacji Kresy 2000 i w kolekcjach prywatnych.
Przypomnijmy, iż dotychczas w Alei Sław tablice (wszystkie wykonał zamojski rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa) otrzymali: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz oraz Róża i Jan Zamoyscy, a także Krzesimir Dębski i prof. Lech Majewski.
Źródło i fot. UM Zamość



















