Filmy animowane. 5 topowych propozycji na rodzinny wieczór filmowy

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: screen z YouTube, zwiastun 'Vaiana: Skarb Oceanu', Disney Polska


Filmy animowane kochają nie tylko najmłodsi. Są to wartościowe pozycje, które odwołują się do różnych aspektów życia. Nie tylko śmieszą, ale często mają także charakter edukacyjny, pokazując emocje i wszelkiego rodzaju rozterki. Filmy animowane to idealna propozycja na rodzinne popołudnie lub wieczór. Jakie pozycje warto znać i pokazać najmłodszym?
Filmy animowane mają swoich zagorzałych zwolenników wśród dorosłych. Nic w tym dziwnego — w ostatnich latach możemy obserwować rozkwit tego gatunku, a kolejne propozycje poszczycić mogą się ciekawą fabułą, doskonałą realizacją i mądrym przesłaniem. Które filmy animowane warto obejrzeć?
REKLAMA


Zobacz wideo "Ryjówka przeznaczenia" - zwiastun pełnometrażowego filmu animowanego


Fajne filmy animowane o wierze w siebie
Fajne filmy animowane to coś, z czego słynie wytwórnia Disneya. Filmy animowane Disneya to pozycje, które są znane i uwielbiane od lat. Na niektórych wychowało się już kilka pokoleń. Jednym z najstarszych i najbardziej wzruszających filmów animowanych Disneya jest "Dumbo". "Dumbo" to film animowany z 1941 r., którego głównym bohaterem jest sympatyczny słonik — tytułowy Dumbo. Dumbo urodził się z nienaturalnie dużymi uszami, przez co staje się obiektem kpin. Odrzucony Dumbo znajduje przyjaciela i powiernika — myszkę o imieniu Tymoteusz, który pomaga mu uwierzyć w siebie. Jest to wzruszająca opowieść o akceptacji i wierze we własne możliwości.


Filmy animowane dla dzieci pełne wzruszenia
Filmy animowane dla dzieci to niekiedy bardzo wzruszające opowieści. o ile mówimy o klasyce Disneya, to koniecznie należy wspomnieć także o jednej z najlepszych produkcji Disneya - "Król Lew". "Król Lew" to film animowany z 1994 r., którego akcja rozgrywa się na afrykańskiej sawannie. Jednym z głównych bohaterów jest młody lew — Simba — który w przyszłości ma przejąć władanie nad Lwią Ziemią. Ojciec Simby - Mufasa — przygotowuje syna do tego zadania, jednak na drodze do jego realizacji staje podstępny Skaza — wuj Simby. Skaza knuje intrygę, w wyniku której Mufasa traci życie, a odpowiedzialnością za to zostaje obarczony Simba. Młodzieniec opuszcza swoją rodzinną ziemię, ale za namową przyjaciół wraca i postanawia odzyskać należną mu władzę. Co interesujące oprócz klasycznej, animowanej wersji historii Simby widzowie mogą także zapoznać się z nową odsłoną nagraną metodą fotorealistycznej animacji, która trafiła do kin w 2019 roku. W tym samym stylu zrealizowana ma zostać także nowa część historii pt.: "Mufasa: Król Lew", która w kinach ma pojawić się jeszcze w tym roku. Szczegóły fabuły jak dotąd nie są znane.
Animowane filmy o sile miłości
Animowane filmy poruszają zróżnicowaną tematykę, ale motywem przewodnim zawsze jest miłość — w różnej postaci. Kolejnym filmem animowanym, o którym warto wspomnieć, jest "Piękna i Bestia". To kolejny klasyk Disneya, którego premiera miała miejsce w 1991 r. Fabuła filmu animowanego opiera się na francuskiej baśni ludowej o tym samym tytule. Tytułowa Bestia to przystojny książę, który w wyniku rzuconego na niego zaklęcia, zmienił swoją postać. Książę stał się rogatą, odrażającą Bestią, a jego służba zamkowa — przedmiotami — świecznikiem, zegarem i imbrykiem. Warunkiem zdjęcia zaklęcia jest to, aby do dnia dwudziestych pierwszych urodzin książę zakochał się z wzajemnością. Czas odliczają mu opadające płatki róży. Książę zakochuje się w pięknej dziewczynie o imieniu Bella, która na początku boi się Bestii, ale gdy poznaje go bliżej, rodzi się między nimi bardzo silne uczucie.
Film animowany o sile determinacji
Kolejny film animowany dla dzieci, który polecany jest na familijny wieczór, to "Vaiana: Skarb Oceanu". Jest to film animowany z 2016 r., którego główną bohaterką jest tytułowa Vaiana — córka przywódcy plemienia zamieszkującego polinezyjską wyspę Motunui. Vaiana jest zafascynowana opowieścią babci o bogini Te Fiti, której serce zostało skradzione przez półboga Maui. Zgodnie z legendą, niedługo zjawi się bohater, który odnajdzie Mauiego i pomoże odzyskać serce bogini. Gdy na wyspie dzieją się dziwne rzeczy, a mieszkańcom zagraża głód, Vaiana — wbrew woli ojca — postanawia wyruszyć na niebezpieczną wyprawę na ocean i pomóc swojej społeczności. Po drodze czeka ją wiele przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. "Vaiana" Skarb Oceanu" to opowieść o sile, determinacji, wytrwałości i odwadze.


Filmy animowane dla dzieci o poszukiwaniu swojego przeznaczenia
Filmy animowane dla dzieci bardzo często poruszają wątek poszukiwania własnej tożsamości i swojego przeznaczenia. Jednym z nowszych filmów animowanych traktujących o tej tematyce, jest "Moje magiczne Encanto". Akcja rozgrywa się w górzystej kolumbijskiej wiosce, w której zamieszkuje rodzina Madrigal. Każdy z członków rodziny obdarzony jest jakimś niezwykłym darem, który czyni go wyjątkowym. Gdy nadchodzi wielki dzień Mirabel Madrigal, dzieje się coś dziwnego — Mirabel nie zostaje obdarzona żadnym darem, przez co staje się obiektem lekkich drwin ze strony pozostałych członków rodziny. Mirabel mimo wszystko pozostaje bardzo otwarta i przyjazna względem innych mieszkańców Encanto. niedługo okazuje się, iż nie obdarzenie Mirabel żadnym darem nie jest przypadkowe, a jej rola w rodzinie jest zupełnie inna.
Zobacz też: Fajne filmy dla dzieci - co warto wspólnie obejrzeć?
Idź do oryginalnego materiału