Film reżyserki z Nysy zgarnia kolejne nagrody – krajowe i europejskie!

opolska360.pl 2 dni temu

W ostatnich dniach film „O psie, który jeździł koleją” i jego reżyserka zgarniają nagrodę za nagrodą. 27 września podczas Młodej Gali 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obraz uhonorowano statuetką Diamentowych Lwiątek. Wygrał plebiscyt na „Najlepszy Polski Film dla Dzieci i Młodzieży” zorganizowany z okazji 20-lecia sekcji „Gdynia Dzieciom”.

Rywalizowały w nim najbardziej popularne tytuły dla młodych widzów z całej historii polskiego kina, m.in. „W pustyni i w puszczy”, „Magiczne drzewo” czy „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Wybierali internauci. A we wtorek 2 października film “O psie, który jeździł koleją” wygrał Międzynarodowy Festiwal Schlingel, zdobywając tam nagrodę główną! To szczególna nagroda, bo przyznaje ją jury złożone z dzieci z różnych krajów. Na tym samym festiwalu film otrzymał dodatkowo Europejską Nagrodę dla Najlepszego Filmu dla Dzieci.

Europejskie nagrody dla filmu „O psie, który jeździł koleją”

„Mogłabym napisać: “To się nie dzieje”, ale dzieje się i jestem megaaaa dumnaaaa!!!!” – skomentowała na swoim facebookowym profilu Magdalena Nieć. Maila z informacją o nagrodach dostała 3 października. Na gali w niemieckim Chemnitz być nie mogła bo… właśnie pracuje przy zdjęciach do drugiej części filmu „O psie, który jeździł koleją”.

– Kiedy otrzymałam tę wiadomość ogromnie się ucieszyłam – relacjonuje reżyserka w rozmowie z „O!Polską”. – Ostatni czas jest dla mnie bardzo pracowity, wstaję o godzinie 5.00 i pracuję do późna. Uznanie widzów dopinguje do takiej pracy, ale dziś aż kręci mi się w głowie. Chyba ze zmęczenia po kolejnym dniu zdjęciowym. Na gali festiwalu w Gdyni też nie mogłam być, bo zdjęcia już trwały. Nagrodę odebrała Małgorzata Seck z zarządu Canal+, który jest producentem filmu.

O sukcesach filmu reżyserki pochodzącej z Nysy informowaliśmy już na łamach „O!Polskiej” parokrotnie. Rok temu Magdalena Nieć otrzymała za „O psie , który jeździł koleją” – też na festiwalu w Gdyni – nagrodę specjalną Złote Lwiątka. A także Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Platynowy Bilet 2023 przyznawany przez Stowarzyszenia Kin Polskich. Były też nagrody międzynarodowe np. na Festiwalu Młode Horyzonty, czy na International Young Audience Film Festival Ale Kino. A w lipcu br. współczesna opowieść o Lampo została uznana za najlepszy w kategorii dla widza 6+ na prestiżowym Giffoni Film Festiwal we Włoszech.

Od września realizowane są prace nad kontynuacją

Film „O psie który jeździł koleją” powstał w 2023 roku. Co ciekawe, to dopiero drugi film Magdaleny Nieć. Jej debiut reżyserski – „Detektyw Bruno” też brał udział w plebiscycie na „Najlepszy Polski Film dla Dzieci i Młodzieży” i znalazł się w jego drugim etapie. Wcześniej też – podobnie jak opowieść o Lampo – uhonorowany był Złotymi Lwiątkami.

Magdalena Nieć wcześniej pracowała jako drugi reżyser planowy filmów „Czarny młyn”, „Za niebieskimi drzwiami” (oba przeszły do drugiego etapu plebiscytu, a pierwszy z nich choćby do trzeciego) i „Wilkołak”. Zanim rozpoczęła jednak przygodę zawodową z reżyserią, przez wiele lat pracowała jako aktorka filmowa i teatralna, a także jako scenarzystka. Po „O psie, który jeździł koleją” Magdalena Nieć zrealizowała jeszcze kolejny film „Złoto Bałtyku”, który czeka na premierę. Od września realizowane są zdjęcia do kontynuacji filmu „O psie, który jeździł koleją”.

– Przy tej produkcji pozostało więcej psich aktorów. W historii obok Lampo występuje jeszcze drugi psi bohater. Dużo zdradzić nie mogę, ale powiem, iż Zuzia wraca po udanej operacji z Houston do Lampo – mówi Magdalena Nieć.

Reżyserka podkreśla, iż do sukcesu filmu przyczyniło się szerokie grono osób i… zwierząt: producenci Canal+ Polska, Dystrybutor Kino Świat, wspaniała ekipa, z którą pracuje, utalentowani aktorzy i „najlepsze pieski”. To nawiązanie do tego, iż rolę Lampo grały aż trzy – bardzo podobne – owczarki szwajcarskie.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału