W czwartek, 13 lutego, w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie odbyła się wyjątkowa projekcja filmu „Miasto młodych buntowników”, poświęconego Strajkowi Dzieci Wrzesińskich. Wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, przyciągnęło wielu widzów, którzy mieli okazję zobaczyć nagradzany dokument w miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym.
Film w historycznym miejscu
Pokaz miał miejsce w sali sądowej przy ul. Franciszkańskiej 9/10 – tej samej, w której ponad sto lat temu toczył się proces rodziców dzieci strajkujących przeciwko germanizacji w pruskiej szkole. Niezwykła atmosfera miejsca sprawiła, iż odbiór filmu stał się jeszcze bardziej poruszający.
Reżyserzy, Zdzisław Siwik i Krzysztof Marek Nowak, ukazali w swojej produkcji dramatyczne losy polskich uczniów z Wrześni, którzy w 1901 roku sprzeciwili się nauce religii w języku niemieckim. Film, zrealizowany przy wsparciu Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, zdobył już uznanie na festiwalach filmów dokumentalnych, a jego międzynarodowa premiera miała miejsce w Pradze.
Dyskusja z udziałem twórców
Po seansie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli edukatorzy z Muzeum Początków Państwa Polskiego. Spotkanie stało się okazją do refleksji nad znaczeniem Strajku Dzieci Wrzesińskich i jego dziedzictwem we współczesnej Polsce. Obecny na wydarzeniu aktor Aleksander Machalica, który wystąpił w filmie, podzielił się swoimi wrażeniami z pracy nad tą historyczną produkcją.
Organizacja pokazu w historycznej sali sądowej była możliwa dzięki zgodzie prezes Sądu Rejonowego w Gnieźnie, Ewy Pieprzyk. Wstęp na wydarzenie był wolny, co pozwoliło szerokiej publiczności uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu z historią.