"Dziewczyna z igłą" jest dostępna w kinach: Cinema City, Heliosie oraz Multikinie.
Koproducentami filmu są m.in. EC1 Łódź oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe. Finansowy wkład w powstanie tego tytułu mieli też Duńczycy i Szwedzi. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, a montażystką Agnieszka Glińska. Z kolei za reżyserię odpowiada Magnus von Horn, który mieszka w Polsce i skończył Łódzką Filmówkę.
O czym jest "Dziewczyna z igłą"?
To dramat obyczajowy, który opowiada o pracownicy fabryki w Kopenhadze, która po zakończeniu pierwszej wojny zachodzi w ciążę i traci dotychczasowe źródło zarobku.
Gdy na swej drodze spotka Dagmar, charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafia w sam środek zagadkowych wydarzeń.
Produkcja jest luźno oparta na historii duńskiej seryjnej morderczyni Dagmar Overbye, która pomagała biednym kobietom zabić ich niechciane dzieci. W 1921 roku została skazana na śmierć, jednak później wyrok zmieniono na dożywocie.
Warto dodać, iż "Dziewczynę z igłą" kręcono w większości w Polsce: w Łodzi (w Atelier Szkoły Filmowej i łódzkim zespole fabrycznym Księży Młyn), Zgierzu (gdzie znajduje się jeden z najstarszych krytych basenów w Polsce), Bystrzycy Kłodzkiej, samym Kłodzku, we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku.
Oscary 2025: kiedy uroczysta gala?
O tym, kto zdobędzie Oscary w 2025 roku, przekonamy się 2 marca. Uroczysta gala odbędzie się w Dolby Theatre w Hollywood, Los Angeles.
Akademia uhonoruje filmy z ubiegłego roku i przyzna nagrody w 24 kategoriach. Polski kandydat do Oscara, "Pod wulkanem" Damian Kocura, niestety nie ma już możliwości na wygraną za najlepszy film międzynarodowy.
Dalsza część artykułu pod zbiórką.
Wciąż walczy o nią jednak wspominana "Dziewczyna z igłą". Ponadto nagrodę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w drugiej polskiej koprodukcji pt. "Prawdziwy ból" ma szansę zdobyć Kieran Culkin.