Dodaliśmy na końcu wykrzyknik, ponieważ to będzie wydarzenie dekady, jeżeli nie coś więcej.
Jeśli powiodą się zamiary Fezz Audio, już niedługo Polska będzie jednym niewielu państw na świecie, w którym będą produkowane lampy elektronowe. Uzależnieni od producentów z państw będących albo zagrożeniem dla Europy, albo będących de facto dyktaturami, poza chlubnym wyjątkiem JJ Electronics ze Słowacji i Western Electric z USA, wytwórcy urządzeń audio opartych na lampach mogą dostać do ręki poważne narzędzie. Sam Fezz korzystał w przeszłości z lamp firm Electro-Harmonix, Psvane i JJ Electronics.

Jak informuje we wpisie na swoim socialach, spółka komandytowa Toroidy L. Lachowski, właściciel marki Fezz Audio, uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem nowoczesnych i prośrodowiskowych lamp elektronowych”.
Głównymi działaniami w projekcie są:
- Eliminacja szkła ołowiowego w procesie wytwarzania lamp elektronowych i zastąpienie go szkłem sodowo-wapniowym
- Opracowanie technologii talerzyka w procesie wytwarzania lamp wzmacniających (triod typu 300B) oraz technologii zagospodarowania odpadów szklanych w cyklu produkcyjnym lamp.
- Opracowanie luminoforu opartego o tlenek cynku. Eliminacja luminoforu zawierającego kadm i zastąpienie go luminoforem przyjaznym dla środowiska w lampie typu 6E5S.
- Redukcja zawartości baru w paście katodowej. Optymalizacja opracowanej technologii. Testy trwałości prototypów w warunkach zbliżonych do użytkowych.

Czytamy:
Działanie jest skierowane w sposób bezpośredni do przedsiębiorcy i pozwoli na realizację prac B+R, w wyniku których opracowane zostaną innowacyjne co najmniej w skali regionu i kraju lampy elektronowe do zastosowania we wzmacniaczach audio.
Celem projektu jest opracowanie w ramach prac B+R technologii wytwarzania lamp elektronowych odpowiednich do zastosowania we wzmacniaczach audio, odznaczających się pozytywnym oddziaływaniem na środowisko w stosunku do istniejących produktów konkurencyjnych oraz innowacyjnych co najmniej w skali regionu i kraju.
Efektem projektu będzie opracowanie:
- Lampy prostowniczej
- Lampy wzmacniającej
- Elektronowego wskaźnika dostrojenia
Wartość projektu: 3 178 097,64 złotych.

O planach związanych z lampami firma mówiła od jakiegoś czasu, wskazując na już podjęte prace nad zakupem dokumentacji byłego Polamu – polskiego producenta lamp, firmy założonej jeszcze przed II wojną światową przez Philipsa. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki! ●
→ FEZZAUDIO.com
tekst mat. pras/red.
foto mat. prasowe
«●»